22 Marsz Śladami Powstania Styczniowego

Data: 
sobota, 24 Styczeń, 2015

Powstanie styczniowe- polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone manifestem 22 stycznia 1863 wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy, spowodowane narastającym rosyjskim terrorem wobec polskiego biernego oporu. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864. Zasięgiem objęło tylko ziemie zaboru rosyjskiego: Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane.

 


Herb Powstania Styczniowego

 

Było największym polskim powstaniem narodowym, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a ok. 10 tys. wyemigrowało. Zdarzały się przypadki, że Rosjanie zabijali pojmanych powstańców, dobijali rannych, mordowali lekarzy spieszących
im z pomocą, obdzierali do naga zabitych. Po bitwach Rosjanie palili miejscowości, które udzieliły schronienia powstańcom, dokonywali rzezi ludności cywilnej. Niszczono dobra kultury, np. spalono archiwum Ordynacji Zamojskiej w Zwierzyńcu.

 

Źródło: Vikipedia

W tym roku obchodzimy 152 rocznicę Powstania Styczniowego. W związku z tym w całym kraju obchodzone są uroczystości związane z tą ważną rocznicą. Są to msze polowe, marsze pamięci, uroczyste apele, wystawy i inne.

24 stycznia b. r. KTP PTTK „Przygoda” przyłączył się do obchodów rocznicy Powstania Styczniowego. Pod kierownictwem kol. Lecha Segieta wybraliśmy się do Suchedniowa, skąd wyruszył 22 Marsz Śladami Powstania Styczniowego.

Organizatorem marszu był Związek Strzelecki i Federacja Kapituła Równość-Wolność- Niepodległość. Wzięła w nim przede wszystkim młodzież, formująca się w organizacjach strzeleckich z Kielc, Staszowa
i Limanowej,  grupa rekonstrukcyjna ze Staszowa, Pułk Żuawów Śmierci oraz my piechurzy klubu „Przygoda”.

Od razu „wcielono” nas w odpowiednie miejsce w kolumnie i maszerowaliśmy z Suchedniowa do Bodzentyna poprzez Michniów i Wzdół Rządowy. Obchody rocznicowe rozpoczęła Msza święta w suchedniowskim kościele św. Andrzeja oraz spotkanie przy krzyżu powstańczym.


Taką odznakę można otrzymać po udziale w 3 Marszach Śladami Powstania Styczniowego
 

Tuż pod Bodzentynem do przemarszu dołączył także „Oddział Powstańczy” – Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna, by wspólnie udać się do Bodzentyna, gdzie na Górnym Rynku przy akompaniamencie tamtejszej Orkiestry Dętej odbyła się defilada i prezentacja oddziału Rekonstrukcji Historycznej „Pułk Żuawów Śmierci”
z Buska – Zdroju oraz inne elementy uroczystości.

Na zakończenie sobotnich uroczystości przy Organistówce zaplanowano złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej wydarzenia styczniowe 1863 roku. Nas już przy tym nie było gdyż musieliśmy udać się na busa do Kielc.

Z perspektywy czasu można by się zastanawiać nad sensem powstania styczniowego, z góry przecież skazanego na niepowodzenie. Na dłuższą metę słabo uzbrojeni i wyposażeni powstańcy nie mieli szans wobec silnej armii carskiej. Polacy pokazali jednak, ze stać ich na wielki zryw niepodległościowy, że nie godzą się na zabieranie im tożsamości narodowej i są gotowi zapłacić najwyższą cenę w obronie najwyższych wartości takich jak: Bóg, Honor, Ojczyzna.
Powstanie zapisało się w literaturze, historii, sztuce, jako przykład solidarności narodowej, postaw patriotycznych, zapału, ofiarności w nierównej walce o odzyskanie wolności.

 

Tekst i foto: Joanna Burtnik

 

Galeria: