zeromszczacy.pl

Subskrybuj Kanał zeromszczacy.pl
Zaktualizowano: 3 godziny 49 minut temu

50 lat od matury

ndz., 05/05/2024 - 21:00

4 maja, równo 50 lat od egzaminu maturalnego absolwenci z klasy IV E matura 1974 spotkali się w murach szkoły. Odbyli sentymentalną podróż do przeszłości oraz podziwiali nową część budynku z wymarzona halą sportową i nowoczesnymi, przestronnymi salami dydaktycznymi. Spotkanie było tym cenniejsze, że zaproszenie przyjęła wychowawczyni klasy profesor Regina Wojewodzic, nauczycielka chemii. Wspólnie przeszliśmy korytarzami szkoły, zaglądaliśmy do sal lekcyjnych, ale przede wszystkim  mieliśmy okazję  do pięknych wspomnień i rozmów. Nieco starsza już młodzież zasiadła w swoich ławkach w sali nr 40 (oczywiście sala chemiczna) i tu znów nastąpiło przeniesienie w czasie do lat szkolnych. Kolejna fala wspomnień dopadła nas w sali gimnastycznej przygotowanej już do tegorocznego egzaminu dojrzałości. Każdy odnalazł swoje miejsce sprzed 50 lat i próbował przypomnieć sobie tematy maturalne z języka polskiego.

Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć w szkolnej auli dalsza część spotkania odbyła się we włoskiej restauracji La Cucina Italiana. Wspomnieniom, rozmowom nie było końca. Żal było się rozstać. Już umawiamy się na kolejne jubileusze.

 

Kategorie: Świętokrzyskie

300 lat szkoły średniej w Kielcach. Początek drogi.

śr., 01/05/2024 - 00:10

       Trzysta lat temu 25 kwietnia 1724 roku Kielce były prywatnym miastem biskupów krakowskich i znajdowały się w powiecie chęcińskim. Nie był to czas zbyt sprzyjający rozwojowi miast w Polsce. Po wojnach szwedzkich w czasie potopu, w  czasie wojny północnej nastąpił upadek okolicznego górnictwa, przestał istnieć w mieście Urząd Górniczy. Kielce liczyły wówczas niewiele ponad tysiąc osób mieszkających w około 255 domach, przeważnie drewnianych. Mieściły się one przy Rynku przy ulicach: Wielkiej, Małej, Warszawskiej (Piotrkowskiej), Borzęckiej, Zatyłkowej (Wesołej), na przedmieściach: Przepiórskim (Warszawskie, położone w rejonie dzisiejszego gmachu Urzędu Wojewódzkiego), Domaszowskim (w rejonie dzisiejszych ulic Domaszowskiej i Leszczyńskiej), Krakowskim (na południowy – wschód od wzgórza Zamkowego) oraz kilku domów leżących „poza miastem”. Wybitnymi postaciami byli kolejni biskupi krakowscy właściciele Kielc: ks. Kazimierz Łubieński herbu Pomian ur. w 1652 roku, zmarły w Kielcach w 1719 roku. Studiował w Akademii Krakowskiej i w Rzymie, dr teologii. Senator. W Kielcach zrealizował przebudowę kolegiaty i nadał jej dzisiejszy kształt.

Kategorie: Świętokrzyskie

Prawie majówka. Z Karczówki na Słowik w ślad za Żeromskim.

wt., 30/04/2024 - 22:52

Ci, co nie grali w szkole 27 kwietnia w bilard, mogli przespacerować się trasą, którą przemierzył Stefan Żeromski z kolegami, a przypomniał ją nam kolega Jacek Jopowicz. Prowadziła spod klasztoru na Karczówce do źródełka na Słowiku i dalej do przystanku autobusowego. Stefan w Dzienniku opisał ją tak:

Kategorie: Świętokrzyskie

300 lat temu zaczęła się historia naszej szkoły

pon., 29/04/2024 - 01:21

Dokładnie 300 lat temu, 25 kwietnia 1724 roku, w godzinach popołudniowych miało miejsce, śmiało rzec można, jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego miasta. W przytomności kilkorga jego mieszkańców  został położony przy dzisiejszej ulicy Jana Pawła II kamień węgielny pod budowę pierwszej w mieście szkoły średniej ( mającej kształcić synów mieszczan i okolicznej szlachty ) oraz jednocześnie  pod budowę seminarium duchownego. Z uczniów szkoły rekrutować się mieli przyszli studenci seminarium. Plan fundatora szkół, biskupa Konstantego Felicjana Szaniawskiego, był dalekosiężny. Szkoła kształcić miała bowiem nie tylko przyszłych księży ale również kandydatów na urzędników miejskich. Już z jej pierwszych uczniów wywodzili się dwaj kieleccy burmistrzowie, a w wiekach następnych naukowcy, ludzie kultury, sztuki, przemysłu.

Plany biskupa wprowadzić w życie miał młody, trzydziestoletni ksiądz ze Zgromadzenia Księży Życia Wspólnego  Andrzej Karaś. To on został budowniczym szkół a następnie ich prowadzącym.

Kategorie: Świętokrzyskie

II TURNIEJ BILARDOWY „ŻEROM OPEN”

ndz., 28/04/2024 - 18:31

27 kwietnia 2024 spotkaliśmy się w sali bilardowej I LO aby rozegrać II TURNIEJ BILARDOWY „ŻEROM OPEN” w Pool Bilard w odmianę „8 Bil”. Główną nagrodą był piękny puchar ufundowany przez Zarząd Stowarzyszenia. Po zaciętej, sportowej walce I miejsce obronił ubiegłoroczny triumfator Marek Pałczyński absolwent z roku 1990, obecnie nauczyciel w I LO. Mistrz odebrał z rąk prezes Stowarzyszenia Zofii Pietraszek puchar, złoty medal i pamiątkowy dyplom.

Miejsce II i srebrny medal wywalczył Marcin Przytuła – nauczyciel wychowania fizycznego, a III miejsce i brązowy medal Marek Skowron – maturzysta z 2008 ( Marek w I edycji zajął II miejsce, a w roku 2008 był mistrzem I LO w bilardzie).

Najwyżej sklasyfikowany uczeń I LO Kacper Kita z klasy I G otrzymał pamiątkową statuetkę. Gratulujemy najlepszym, dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w turnieju, za rozmowy i wspomnienia przy bilardowym stole.

Turniej, którego celem była integracja społeczności szkolnej, absolwentów i sympatyków gry oraz popularyzacja tej pięknej dyscypliny sportu, zorganizowało Stowarzyszenie Absolwentów „Żeromszczacy” i nauczyciel wychowania fizycznego prof. Marek Kołodziejczyk.

Kategorie: Świętokrzyskie

Zakończenie roku szkolnego w klasach maturalnych

ndz., 28/04/2024 - 18:07

26 kwietnia 2024 r. odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego dla klas czwartych i rozdanie świadectw abiturientom. Były nagrody, stypendia i gratulacje.

Wcześniej odbyły się ostatnie lekcje, ostatnie rozmowy z nauczycielami, wzajemne podziękowania za wspólny czas, za przekazana wiedzę, zaangażowanie, wyrozumiałość i dobrą atmosferę.

Cztery lata czekali na TEN DZIEŃ. Teraz przed nimi matura i wybór dalszej drogi życiowej.

Wybierzcie zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Realizujcie marzenia.

Zgodnie z przesłaniem naszego Patrona-

„Sobą można być zawsze i wszędzie, ukochane cele i wypieszczone ideały zdobywać można wszystkimi drogami”-tak pisał Stefan Żeromski w swoich Dziennikach.

 

Kategorie: Świętokrzyskie

„Jubileusz czas zacząć”…

sob., 27/04/2024 - 20:32

W przeddzień 300. rocznicy wmurowania kamienia węgielnego pod budynek naszej szkoły, dnia 24 kwietnia 2024 roku w Muzeum Narodowym – Pałac Biskupów Krakowskich, rozpoczęliśmy świętowanie jubileuszu 300-lecia I LO. Ze wzruszeniem powitaliśmy byłego dyrektora pana Mariana Szczepanka oraz liczna grupę nauczycieli emerytów, którzy tworzyli markę i historię szkoły. Obecni byli również  nauczyciele aktualnie pracujący w szkole oraz członkowie Stowarzyszenia Absolwentów. Tę miłą uroczystość otworzyło „Wspomnienie o biskupie Konstantym Felicjanie Szaniawskim” - wykład p. Agnieszki Ziętal, nauczycielki historii. Potem głos zabrał pan dyrektor Waldemar Pukalski, porównując szkołę dawniej i dziś. Prezes Stowarzyszenia Absolwentów Szkoły „Żeromszczacy” Zofia Pietraszek podkreślała, że 300 lat historii naszej szkoły to historia ludzi nierozerwalnie z nią związanych. Wszystkich, których losy splatają się z losami Liceum. My absolwenci, członkowie Stowarzyszenia Absolwentów naszej Szkoły „Żeromszczacy” jesteśmy żywym przykładem, że szkoła nadal jest w naszych sercach. Nie jest nam obojętna. Aktywnie włączamy się w jej życie i oczywiście obchody jubileuszowe.

Kategorie: Świętokrzyskie

Wycieczka śladami Stefana Żeromskiego

pon., 22/04/2024 - 22:44

Wycieczka śladami Stefana Żeromskiego
W sobotę, 27 kwietnia zapraszamy na pieszą wycieczkę śladami Stefana Żeromskiego i jego kolegów z Karczówki na Słowik. Długość trasy ok. 6 km. Spotkamy się o godzinie 9.15 na Karczówce przy altanie obok punktu widokowego. Jadąc miejskim autobusem 1, 28, 35 lub 108 najlepiej wysiąść na przystanku Jagiellońska – Karczówkowska. Jeśli samochodem, to pojazd najlepiej zostawić na os. Podkarczówka przy Krakowskiej, ponieważ tam będzie można wysiąść z autobusu w drodze powrotnej. Odjazd ze Słowika przed godziną 13 autobusem nr 19 lub 29.
J.J.

Kategorie: Świętokrzyskie

Kapliczka pamięci Jarka Leszczyńskiego, żeromszczaka i przewodnika świętokrzyskiego

śr., 17/04/2024 - 18:49

Jarek wyglądał jak dawny buchalter, tylko mu zarękawków brakowało. Duże okulary z grubymi szkłami, niemodne ubranie, znoszone buty, ale widział i pamiętał wszystko – gdzie chociaż raz dotarł, tam trafiał. Pamiętał kto i kiedy był z nim na której wycieczce. A poprowadził tych wycieczek ponad 500. Nawet kiedy szedł poza szlakiem i wydawało się, że zabłądził, doprowadzał, gdzie było zaplanowane. I tak przez 30 lat. Miał też swoje stałe punkty programu. Wiadomo było, że tylko Jarek co roku zorganizuje powitanie zimy przez Pasmo Posłowickie, śpiewanie kolęd w zamrożonym kościele w Tokarni po dojściu z Sobkowa, procesjonalną wycieczkę z Bukówki do Mójczy, gdzie na Górze Zalasnej odprawiane było nabożeństwo Drogi Krzyżowej, obserwację kwitnących miłków na Ponidziu czy pielgrzymkę do Matki Boskiej Stopnickiej.

A równocześnie skrupulatny był jak właśnie buchalter. Pracując w skansenie w Tokarni zinwentaryzował i opisał 1410 kapliczek na Ponidziu, napisał książki Sanktuaria diecezji kieleckiej, Rzeczpospolita czterech narodów oraz inne opracowania etnograficzne i historyczne.

Kategorie: Świętokrzyskie

Pożegnanie koleżanki Barbary Pióro z domu Górczyńskiej

pon., 15/04/2024 - 10:57

Ze smutkiem dowiedzieliśmy się o odejściu Barbary Pióro z domu Górczyńskiej. Basia uczyła się w klasie D. Maturę zdawała w 1975 roku. Pochodziła z rodziny żeromszczaków- jej tata , Jan Górczyński, i jego brat bliźniak, Wacław byli uczniami ostatniego przedwojennego rocznika maturzystów. Oba jto czynni sportowcy, należacy do Szkolnego Klubu Sportowego " Rejak".

Kategorie: Świętokrzyskie

Saharyjskie zachody

ndz., 14/04/2024 - 20:13

Tej wiosny znów nawiedził nas żółtawo - pomarańczowy pył z Sahary i to aż trzy razy. Bardziej widoczny był w zachodniej Polsce, a u nas podczas zachodów  słońca.

Co roku z Sahary unosi się do 200 mln ton pyłu, który przemieszczając się z wiatrem,  potrafi dotrzeć nie tylko Europy, ale bywa, że i do Ameryki Południowej.

J.J.

 

Kategorie: Świętokrzyskie

Zielono i kolorowo już wszędzie

ndz., 14/04/2024 - 20:03

Kwitną już bzy i czeremchy, modrzewie wypuszczają zielone igiełki. Kwitną fiołki, pierwiosnki, skalnice, późniejsze tarniny, jeszcze widać przylaszczki i zawilce. Zapachy wiosny niosą się po łąkach i lasach. Zielono i kolorowo już wszędzie.

Przypomnijmy sobie, jak o wiośnie śpiewali Skaldowie:

https://www.youtube.com/watch?v=EjGo5Nyduw8

 

J.J.

 

Kategorie: Świętokrzyskie

Zaproszenie na premierę spektaklu "Smok" Eugeniusza Szwarca

ndz., 14/04/2024 - 13:04

Teatr Biblioteczny EX Libris zaprasza członków Stowarzyszenia „Żeromszczacy” na premierę spektaklu pt. Smok Eugeniusza Szwarca, która odbędzie się w poniedziałek 15 kwietnia 2024 r.o godzinie 10.00 w auli I LO.

Kategorie: Świętokrzyskie

Wystawa w Bibliotece Jagiellońskiej

pt., 12/04/2024 - 09:46

23.04.2024 o godz.18 z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Biblioteka Jagiellońska zaprasza na spotkanie z Radosławem Nowakowskim.  pt. „Wolność książki” i autorskie oprowadzanie po wystawie.

Od 05.04.- do 29.04.2024 r w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie można oglądać wystawę książek Radosława Nowakowskiego (matura 1974). Wystawie towarzyszy publikacja o twórczości artysty i film dokumentalny "Zawsze pomiędzy poza nad pod za obok". Więcej informacji o wystawie w linku poniżej:

https://bj.uj.edu.pl/nauka-i-kultura/wez-udzial/-/journal_content/56_INSTANCE_V8u7cltafYiG/4148353/155720542

https://www.facebook.com/BibliotekaJagiellonska/?locale=pl_PL

https://www.facebook.com/LiberatoriumNowakowski/

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie.

Kategorie: Świętokrzyskie

Olimpiada "Zwolnieni z Teorii"

czw., 11/04/2024 - 19:43

W roku szkolnym 2023/2024 Stowarzyszenie Żeromszczaków kolejny raz wspiera młodzież I LO w realizacji projektów w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Organizatorem jest Fundacja Zwolnieni z Teorii, a jej patronatem Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Celem olimpiady jest motywowanie uczniów do podejmowania działalności społecznej. Poprzez organizację projektów społecznych jej uczestnicy przyczyniają się do poprawy życia w lokalnych społecznościach, zdobywają praktyczne kompetencje, np. wchodząc w rolę lidera zespołu. Pozwala im to zdobywać uniwersalne doświadczenie pracy zespołowej oraz przygotować się do wyzwań współczesnego rynku pracy. Z roku na rok olimpiada cieszy się coraz większym zainteresowaniem uczniów naszej szkoły. W roku szkolnym 2023/24 nasi podopieczni z I LO realizują 5 projekt&oacute

Kategorie: Świętokrzyskie

Stefan Żeromski i góra Radostowa

pon., 08/04/2024 - 23:01

„Każda trudna, duża, i ciężka praca jakiejkolwiek natury, literacka, biblioteczna czy inna, obrazowo i porównawczo mierzy się w mej wyobraźni, w mej sile nerwowej i mięśniowej na wysokość góry Radostowej. Jestem oto u jej podnóża w Leszczynach, w Mąchocicach, w Bęczkowie – jestem na pierwszym garbie, na drugim, na trzecim – jestem niedaleko wierzchołka - jestem na szczycie”. Stefan Żeromski Puszcza Jodłowa

Idziemy, jak Żeromski opowiada, ale spoglądając co jakiś czas w stronę Łysicy i patrząc na nią spod wierzchołka Radostowej.

J.J.

 

Kategorie: Świętokrzyskie

Pamięci Jarka Leszczyńskiego

pon., 08/04/2024 - 21:01

16 kwietnia minie I rocznica śmierci Jarka Leszczyńskiego. Tak go wspominaliśmy:

https://zeromszczacy.pl/odszedl-jarek-leszczynski-id1345.html

Od 2003 roku, zawsze w trzecią sobotę Wielkiego Postu, Jarek prowadził wycieczkę z Bukówki do Mójczy. Na Górze Zalasnej, na znajdującej się na szlaku Drodze Krzyżowej, odprawiane jest nabożeństwo. Przyjaciele z kręgów turystycznych pragną upamiętnić tam jego postać.

Wycieczka śladami Jarka odbędzie się w sobotę 13 kwietnia. Zbiórka na pętli autobusowej na Bukówce o godz. 10. Dojazd autobusem linii nr 1 wyruszającym z ul. Żytniej o godz. 9.43 lub samochodem. Czas trwania wycieczki 1,5 – 2 godz. Kto chciałby skrócić dystans i czas, może wrócić z Mójczy autobusem nr 28 o godz. 12.05 lub dojechać na miejsce samochodem.

J.J.

 

Kategorie: Świętokrzyskie

ZAPRASZAMY NA II TURNIEJ BILARDOWY "ŻEROM OPEN"

śr., 03/04/2024 - 13:05

ZAPROSZENIE

Żeromszczacy absolwenci, nauczyciele, uczniowie ZAPRASZAMY NA II TURNIEJ BILARDOWY "ŻEROM OPEN" o Puchar Zarządu Stowarzyszenia "Żeromszczacy" 27 kwietnia 2024 r. o godzinie 9.00. Turniej odbędzie się w sali bilardowej w I LO. Czekamy na WAS! czekamy na Wasze zgłoszenia! 

ZAŁOŻENIA SPORTOWE

Turniej ma propagować grę sportową w pool bilard oraz aktywować do uprawiania tej dyscypliny sportu. Celem jest również integracja społeczności szkolnej, absolwentów i sympatyków gry. W zawodach nie mogą brać udziału osoby zrzeszone w kubach bilardowych i będące czynnymi zawodnikami. Pojedynki będą prowadzone systemem podwójnej przegranej + system pucharowy w odmianę „8-bil” zgodnie z przepisami PZBil do 3 wygranych partii. W przypadku braku własnego sprzętu organizator zapewnia kije do gry. Na zwycięzców czekają puchary, medale , dyplomy oraz upominki. W przypadku dużej ilości zgłoszeń organizator zastrzega sobie prawo do rozpoczęcia zawodów już w piątek 26.04.2024 w godzinach popołudniowych o czym zgłoszeni uczestnicy zostaną powiadomieni droga elektroniczną.

Kategorie: Świętokrzyskie

Strony