Agregator kanałów

Moją ojczyzną jest sztuka, artykuł Agaty Niebudek-Śmiech o Rafale Olbińskim

zeromszczacy.pl - czw., 14/02/2019 - 22:01

„O dzieciństwie na kieleckim podwórku, Żeromszczakach, Nowym Jorku, dobrych manierach i sztuce, która łagodzi obyczaje”,  można przeczytać w wywiadzie przeprowadzonym z absolwentem naszej szkoły, malarzem, plakacistą Rafałem Olbińskim w  15 numerze pisma „Made in Świętokrzyskie”  lub w wersji elektronicznej pod adresem : http://madeinswietokrzyskie.pl/moja-ojczyzna-jest-sztuka/ . Cytujemy fragment wywiadu: ...Przyjazd do Kielc to luksus, na który nie mogę sobie pozwolić. Wciąż gorączkowo odmierzam minuty, przekładam je na liczbę prac do wykonania i wciąż dochodzę do wniosku, że przede mną stale jest Mount Everest do zdobycia. Dwie godziny w Kielcach są więc dla mnie niesamowitym luksusem. A poza tym – Kielce mnie rozczarowują. Niestety, wyidealizowałem sobie rodzinne miasto, głównie dzięki moim fantastycznym, przedwojennym profesorom z Liceum im. Stefana Żeromskiego, którzy uczyli mnie czytać klasyków. Gdyby nie oni, byłbym prymitywem. To oni wbili mi do głowy, że dopóki żyją cywilizowani ludzie, dopóty będzie się mówić o Troi.

Kategorie: Świętokrzyskie

Czwartek na Łysicy

zeromszczacy.pl - czw., 14/02/2019 - 21:25
Na Łysicy jeszcze trochę zimy zostało. Cała droga wejścia od strony Świętej Katarzyny zmieniła się w lodowisko. Jednak mrozu nie było. Niedaleko przed szczytem las pokryty był mokrym śniegiem. A na górze wyszło słońce i pod wieczór zawędrowało aż nad Brusznię. Jacek Jopowicz
Kategorie: Świętokrzyskie

Zachodzące słońce nad Brusznią

zeromszczacy.pl - czw., 14/02/2019 - 21:12

Brusznia, to wzniesienie  w Paśmie Kadzielniańskim, o wysokości 310 m n.p.m. zbudowane z wapieni dewońskich, porośnięte lasem sosnowym. Prowadzi przez nie czerwony szlak z Chęcin do Kielc.

Kategorie: Świętokrzyskie

Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

zeromszczacy.pl - wt., 12/02/2019 - 17:29

Drodzy, Koleżanko, Kolego,

   Informuję, że w związku z ogłoszeniem przez Sejm RP roku 2019, w którym mija 100 lat  od urodzin wielkiego emigracyjnego pisarza, autora książki „Inny świat”,  a jednocześnie naszego szkolnego kolegi, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, jego rokiem.

   Nasze Stowarzyszenie Absolwentów Szkoły „Żeromszczacy” uczestniczy w pracach Społecznego Komitetu Obchodów Rocznicy. Razem z wieloma instytucjami kulturalnymi miasta przygotowaliśmy program wydarzeń, na które serdecznie zapraszam.

   Już teraz od pon. do piątku o godz. 21.50 na antenie Radia Kielce można słuchać fragmentów „Dziennika pisanego nocą”, a na stronie stowarzyszenia,  www.zeromszczacy.pl  ,  przeczytać pierwsze komunikaty i pobrać kalendarz przygotowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Kielcach

   Proszę o informację na adres :magda.helis.rzepka@gmail.com , jeśli ktoś z Was spotkał się z pisarzem i ma jakieś osobiste z nim czy  jego książkami doświadczenia.

Kategorie: Świętokrzyskie

"Dziennik pisany nocą" G. Herlinga-Grudzińskiego czytany na antenie Radia Kielce, okolicznościowy kalendarz poświęcony pisarzowi wydany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. W. Gombrowicza w Kielcach

zeromszczacy.pl - śr., 06/02/2019 - 19:26

Informujemy, że od stycznia na antenie Radia Kielce od poniedziałku do piątku o godz. 21.50 aktor Tadeusz Zięba czyta fragmenty "Dziennika pisanego nocą" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Kolejne odcinki będą się ukazywać do końca marca 2019 r. 

Staraniem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach również w styczniu ukazał się  kalendarz na rok 2019 poświęcony pisarzowi. Zawiera notę biograficzną, a kolejne karty prezentują nieznane szerzej zdjęcia Herlinga-Grudzińskiego wiążące pisarza z Kielcami i Suchedniowem..

Audycja i kalendarz to pierwsze efekty działajacego w Kielcach do jesieni Społecznego Komitetu Obchodów Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego , do którego nasze Stowarzyszenie weszło m.in. z powodu szkolnych związków z pisarzem. O składzie Komitetu i dokładnym harmonogramie przygotowanych wydarzeń będziemy na naszej stronie informować.

Kategorie: Świętokrzyskie

Bohaterowie Niepodległej-Gustaw Herling-Grudziński

zeromszczacy.pl - wt., 05/02/2019 - 20:17

 Z inicjatywy i nakładem Stowarzyszenia Najstarszych Szkół w Polsce, do którego należy nasze liceum, pod koniec 2018 roku ukazał się tom prezentujący sylwetki absolwentów i nauczycieli   zasłużonych dla kraju. Z inicjatywy Stowarzyszenia Absolwentów Szkoły Żeromszczacy nasze środowisko prezentował artykuł poświęcony Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu, absolwentowi z 1937 roku, który napisała polonistka i sekretarz Stowarzyszenia Lilla Winiarska-Mancini. Poniżej prezenturemy jego treść:

GUSTAWA HERLINGA-GRUDZIŃSKIEGO DROGA DO POLSKI

Historia literatury polskiej notuje pewien wstydliwy rozdział. W powojennej polskiej kulturze istniały jednostki, będące ważnym jej czynnikiem, skazane jednak na zapomnienie i wykreślenie ze świadomości literackiej kraju. Ten zakaz dotyczył wszystkich, których okoliczności rzuciły w okresie wojny lub tuż po niej w głąb Związku Radzieckiego, a którzy potem ośmielali się dawać świadectwo tragicznych doświadczeń z sowieckich łagrów. Taką postacią był przez lata GUSTAW HERLING-GRUDZIŃSKI, jeden z najciekawszych pisarzy polskich tworzących na emigracji, wybitny intelektualista i moralista.

Kategorie: Świętokrzyskie

2019 rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

zeromszczacy.pl - wt., 05/02/2019 - 19:53

20.07 2018 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2019, jak napisano w uzasadnieniu, w uznaniu słowa i czynu wybitnego pisarza rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. 20 maja tego roku mija 100. rocznica urodzin pisarza, który zasłużył się kulturze powszechnej  przede wszystkim jako bezkompromisowy komentator wydarzeń II połowy XX wieku poszukujący w nich prawdy i moralnego ładu. Powszechnie  jest znany jako autor pierwszego  w literaturze światowej, artystycznie doskonałego świadectwa martyrologii więźniów  sowieckiego łagru, książki „Inny Świat”. Pisał opowiadania, eseje, parał się krytyką artystyczną, stworzył w Dzienniku pisanym nocą swoistą historię Polski i Europy XX w. Razem z Jerzym Giedroyciem współorganizował i współredagował emigracyjne pismo Kultura. Jego roli w kształtowaniu kultury polskiej nie da się przecenić.

Kategorie: Świętokrzyskie

Teatr będzie tam, gdzie mieliśmy lekcje wf

zeromszczacy.pl - ndz., 03/02/2019 - 13:47

Według ostatnich ustaleń Urzędu Marszałkowskiego z Wojewódzkim Domem Kultury i Teatrem im. Stefana Żeromskiego, na czas remontu gmachu przy ul. Sienkiewicza, teatr przeniesie się niebawem do przystosowanej specjalnie i rozbudowanej dawnej sali sportowej WDK.

Kategorie: Świętokrzyskie

Lód się trzyma...

zeromszczacy.pl - ndz., 03/02/2019 - 13:34
Na leśnych strumykach lód się trzyma. Nocny mróz i dzienna odwilż rysują na nim przedziwne wzorki. Jacek Jopowicz
Kategorie: Świętokrzyskie

Ostatni zachód styczniowy

zeromszczacy.pl - ndz., 03/02/2019 - 13:25

Zachód nad Brusznią. Widok z Karczówki. Fotografie Jacka Jopowicza.

Kategorie: Świętokrzyskie

Zima w najlepsze w Paśmie Posłowickim i Paśmie Kadzielniańskim

zeromszczacy.pl - pt., 25/01/2019 - 20:55

O zimo! twoję piekność smętną, uciszenie
Lasów i rzadkie słońca złotego promienie
czuję dziś na kształt czaru i na kształt uroku....

                                            Juliusz Słowacki

Zima na zdjęciach Jacka Jopowicza.

Kategorie: Świętokrzyskie

Szampon do włosów i ciała Actyva Bellessere Kemon plus mój zestaw na idealne włosy

blogkokoszki.eu - pt., 25/01/2019 - 13:21

Chciałam Wam dziś powiedzieć kilka słów o szamponie do włosów i ciała Kemon Bellessere. Stosowałam go na przemiennie wraz z innym szamponami.

Odżywka Nawilżający Bez do włosów o różnej porowatości Anwen

blogkokoszki.eu - czw., 24/01/2019 - 11:58

Między innymi od bloga Anwen zaczęło się moje włosomaniactwo. Dlatego jak Anwen stworzyła własną markę kosmetyków to bardzo się ucieszyłam! Staram się na bieżąco testować nowości, które wypuszcza na rynek.

Duo-maska z wyciągiem z bursztynu do włosów bardzo zniszczonych Jantar

blogkokoszki.eu - śr., 23/01/2019 - 11:15

Wpis wcześniej zachwycałam się „siostrzaną” krio-zakwaszającą maską Jantar. Tym razem mam dla Was mniej optymistyczną recenzję duo-maski Jantar, która według producenta jest idealna do zastosowania metodą OMO (odżywka, mycie, odżywka).

Krio-maska zakwaszająca Jantar

blogkokoszki.eu - śr., 23/01/2019 - 11:10

Kosmetyki Jantar firmy Farmona dobrze mi się kojarzą ze względu na legendarną wcierkę Jantar, która dawała u mnie fajne efekty w przyroście włosów. :) Dlatego, gdy zobaczyłam, że istnieją maski Jantar to od razu kupiłam dwa rodzaje, które istnieją; zakwaszającą o której napiszę dziś kilka słów oraz duo-maskę do stosowania metodą OMO.

Gustaw Herling-Grudziński, Maria Skłodowska-Curie i Kielecczyzna

zeromszczacy.pl - wt., 22/01/2019 - 23:00

 Świętokrzyskie  pełne jest pomników ludzi, których dokonania są powszechnie znane, ale  mogą nas niekiedy zaskoczyć pewne epizody z ich życia. Dlatego warto powłóczyć się z pasjonatami regionu, którzy zawsze mają w zanadrzu jakieś ciekawostki.  Tak też było podczas jednej z wypraw  z  Klubem Turystów Pieszych  PTTK, kiedy to informacje przekazane przez przewodniczkę, Basię Rej, stały się się  inspiracją do  "wędrówki przez historię” i nieoczekiwanie zawiodły mnie z pensji dla panien w Suchedniowie  do… męskiego gimnazjum w Kielcach. A było to tak.

Kategorie: Świętokrzyskie

Rozalia i Wojciech Grzegorczykowie-poeci z Doliny Wilkowskiej

zeromszczacy.pl - ndz., 13/01/2019 - 22:34

W grudniu otrzymaliśmy od kolegi Jacka Jopowicza materiał dotyczący małżeństwa niepiśmiennych ludowych poetów z Krajna: Rozalii i Wojciecha Grzegorczyków, a niezależnie  magazyn Made in świętokrzyskie opublikował poświęcony im artykuł Agaty Niebudek-Śmiech.  W latach 70-tych XX wieku zainteresował się Grzegorczykami antropolog kultury Roch Sulima. Spisał i opublikował ich wiersze. Od tego czasu datuje się zainteresowanie niezwykłą parą. Cytujemy dwie  wypowiedzi: Ryszarda Miernika z 7 nr. Kwartalnika Kielce Domu Środowisk Twórczych z 1993 r. oraz fragment pracy Pawła Beckera, Rozalia i Wojciech Grzegorczykowie – ludowi poeci Gór Świętokrzyskich, opublikowanej w  Roczniku Towarzystwa Naukowego Płockiego z 2015, nr 7, s.278-305. Całość pracy można znaleźć na stronie: http://www.tnp.org.pl/rocznik_2015.pdf

 

Kategorie: Świętokrzyskie

Śnieg w kieleckich lasach

zeromszczacy.pl - śr., 09/01/2019 - 22:03
Tak jest w Paśmie Posłowickim, gdzie wznoszą się: Pierścienica, Ostra, Biesak, Bugalanka. To sobotnie zdjęcia z tych wzgórz. Ale można też odwiedzić Słowik, Gruchawkę, Dąbrowę, Telegraf... Tam są podobne widoki. Tylko wsiąść do autobusu “byle jakiego”, żółto-czerwonego i wysiąść tam, gdzie las widać. Jacek Jopowicz Henryk Zbierzchowski, PIERWSZY ŚNIEG

Zawsze, gdy spadnie pierwszy śnieg, 
Chcę iść przez pola, które w śniegach drzemią, 
Naprzód przed siebie, aż na świata brzeg, 

Kategorie: Świętokrzyskie

''Ciemności...'' w Kielcach

wici.info - wt., 08/01/2019 - 22:13
Kategorie: Świętokrzyskie

Strony

Subskrybuj Turysta Świętokrzyski subskrybent