Dzika koza kri kri, można ją spotkać tylko na Krecie
Kreta słynie z niezliczonej ilości kóz...
Na każdym kroku można spotkać kozy. Zarówno te hodowlane, które łażą po całej wyspie w samopas jak i te dzikie kozy kreteńskie, czyli kozy kri kri.
Na początku mnogość kóz zaskakuje. Człowiek zastanawia się czy jak wróci do hotelu to koza wyskoczy mu z lodówki ;) Potem się do tego przywyka, a po powrocie do Polski, brakuje brzdęku dzwoneczków na ulicach :)
koza hodowlana na Krecie (jaka uśmiechnięta) |
Koza kri kri (agrimi) dawniej zamieszkiwała wschodnią część basenu Morza Śródziemnego, teraz występuje naturalnie tylko i wyłącznie na Krecie. Kri kri najlepiej czują się w terenach górskich, potrafią chodzić niemal po pionowych skałach.
Podczas II wojny światowej (okupacji niemieckiej), kozy kri kri były jedynym pożywieniem dla partyzantów, którzy ukrywali się w górach. Liczba kóz gwałtownie spadła do 200 sztuk. Oprócz tego kri kri były narażone na ataki kłusowników.
Teraz na Krecie występuje około 2000 kri kri, a polowanie na nie jest surowo zabronione. Dodatkowo stworzono im specjalne warunki. Przesiedlono kozy na maluteńkie wysepki należące do Krety ( Dia, Thodorou i Agii Pandes). Tam są bezpieczne, chronione i mogą żyć w spokoju, z dala od ludzi :) Organizowane są wycieczki statkiem wokół wysepek, ale dostrzeżenie kóz jest niemal niemożliwe.
Oprócz tego możemy je spotkać w Górach Białych i wąwozie Samaria, którego teren w 1962r został parkiem narodowym, przede wszystkim ze względu na to, aby kri kri nie wyginęły.
Nam udało się zaobserwować kozę kreteńską tylko raz, gdy wychodziliśmy z wąwozu Samaria.
Zobacz też:
SAMARIA NAJDŁUŻSZY WĄWÓZ EUROPY NA KRECIE
PIERWSZE KROKI NA KRECIE, MOC MONASTYRÓW NA PÓŁWYSPIE AKROTIRI
KILKA SŁÓW O KRECIE I MIASTECZKU CHANIA
PALEOCHORA, KISSAMOS I AGIA ROUMELI - PLAŻE NA KRECIE
W DRODZE NA PACHNES - NAJWYŻSZY SZCZYT GÓR BIAŁYCH NA KRECIE
JEZIORO KOURNA I MIASTECZKO RETHIMNON, GDZIE WALCZYLI POLSCY ŻOŁNIERZE O WOLNOŚĆ KRETY