2017.02/03 Świętokrzyskim szlakiem

                  Witam :-)
   Narastający terror ze strony Rosji wobec społeczeństwa polskiego doprowadził do największego polskiego powstania narodowego.  22 stycznia 1863r na ziemiach zaboru rosyjskiego wybuchło powstanie styczniowe. Trwało do jesieni 1864r i zakończyło się klęską oddziałów powstańczych.  W czasie powstania stoczono ponad 1200 bitew i potyczek a jedna z nich miała miejsce 18 marca 1863r na polach pod wsią Grochowiska. Mimo posiadania liczebnej przewagi całodniowa krwawa bitwa pod Grochowiskami zakończyła się klęską Moskali. Oddziały powstańcze dowodzone przez Mariana Langiewicza po brawurowym ataku oddziału ,,Żuawów śmierci,, i kosynierów zmusiły wojska carskie do ucieczki. Od paru lat w rocznicę bitwy na polach pod Grochowiskami odbywają się inscenizacje walk. Ostatnia rekonstrukcja bitwy miała miejsce w ubiegłą sobotę. Przez Grochowiska poprowadzono  niebieski szlak pieszy z Pińczowa do Wiślicy a swój początek ma tu zielony szlak pieszy biegnący też do Wiślicy. 
    2017.02.05. Grochowiska
  Parę lat temu zaczęto odnawiać szlak i przy okazji zmieniono jego początkowy przebieg. Z Grochowisk lasem do wsi Kameduły a póżniej przez pola do Szańca. Stąd prowadzi nowy krótki żółty szlak łącznikowy do Buska-Zdroju. We wsi gotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP z końca XVw i ruiny renesansowego dworu z XVIw  Dalej szlak prowadzi przez wioski Zwierzyniec , Elżbiecin i Zbrodzice skąd znów poprowadzono krótki łącznikowy czarny szlak pieszy do Buska-Zdroju. Polami dochodzimy do Szczaworyża gdzie stoi kościół św. Jakuba Starszego z 1630r  Póżniej sporo asfaltem przez Nową Wieś , Smogorzów i Prusy dochodzimy do Stopnicy której historia sięga XIIw  Przechodzimy obok zespołu klasztornego Księży Sercanów z 1630r a w centrum miasteczka zamek królewski Kazimierza Wielkiego z 1350r , budynek młyna z 1827r i kościół św. Piotra i Pawła z 1632r  Przy przystanku autobusowym zniszczony stary cmentarz założony w 1786r , jeden z najstarszych polskich cmentarzy usytuowanych poza kościołem.
  Moja ,,mądra maszynka,, pokazała 37km i 415m przewyższenia.  Tego dnia miałem lód pod nogami i lód z nieba , śnieg , deszcz i błoto pod nogami też :-) Na tym odcinku szlaku jest sporo ,,niedokończonych,, nowych znaków szlaku i trochę starych , da się przejść :-)
    Grochowiska - Kameduły - Szaniec - Zwierzyniec - Elżbiecin - Zbrodzice - Żerniki Górne - Szczaworyż - Nowa Wieś - Smogorzów - Prusy - Stopnica
   2017.03.25. Stopnica
  Tak mi się ułożyło , że na szlak powróciłem dopiero półtora miesiąca póżniej :-)  W Stopnicy na  nowym cmentarzu znajdują się mogiły żołnierzy polskich z II wojny światowej oraz Krzyż Katyński z urnami z ziemią z Katynia i Oświęcimia. Jest też wydzielony cmentarz 1892 żołnierzy radzieckich poległych w 1944 i 1945r podczas walk o Stopnicę. Niestety z piaskowcowego obelisku zniknęła czerwona gwiazda a z napisu zacementowano kończące go słowa ,,o wyzwolenie Polski,, No cóż , sami drzemy ryja na cały świat gdy ktoś (tylko ten) niesłuszny nas obraża a sami nie potrafimy innych uszanować . Taki kraj , po dobrej zmianie piszemy na nowo historię , ale czy historię się zmienia?  Ze Stopnicy szlak prowadzi do Wolicy a póżniej lasami do wsi Magierów przed którą idziemy obok głębokiego lessowego wąwozu. Dalej przez pola do Włosnowic i stąd asfaltem do Solca-Zdroju. Spotykamy czerwone znaki szlaku pieszego z Buska-zdroju do Solca-Zdroju. W kurorcie sezon już chyba w pełni bo kuracjuszy sporo :-) Za parkiem uzdrowiskowym idziemy lasem do wsi Chinków gdzie jeszcze parę lat temu stał oryginalny krzyż wykonany z łusek i pocisków z II wojny światowej. No cóż teraz stoi inny , tamtego już nie ma.  Z Chinkowa polami do Rzegocina gdzie w gospodarstwie agroturystycznym spędziłem zimną noc :-)
    Stopnica - Wolica - Magierów - Włosnowice - Solec -Zdrój - Chinków - Rzegocin
  Tym razem 23km i 220m przewyższenia wiosenną , choć jeszcze zimną porą :-)
   2017.03.26. Nowy Korczyn
  Pokoje jeszcze nie ogrzewane a ranek z przymrozkiem :-)  W Rzegocinie resztki podworskiego parku z dwoma 350 letnimi dębami. Ze wsi lasem do Badrzychowic skąd asfaltem do Strożysk. Przechodzimy obok gotyckiego kościoła pw. Wniebowzięcia NMP z 1378r i dalej asfaltem do Sępichowa skąd przez łąki do Nowego Korczyna. Na cmentarzu parafialnym mogiła pomordowanych przez hitlerowców i mogiła żołnierzy AK oraz mogiła ofiar 1863r Na sąsiedniej ulicy Kingi znajduje się stary cmentarz na którym chowano carskich żołnierzy i urzędników zwany też cmentarzem ruskim.  Trochę dalej żródło św. Kingi.  W centrum kościół św. Trójcy z XVIw a w Rynku budynek dawnej Akademii z XVIIIw , Dom Długosza. Nad Nidą ruiny synagogi z XVIIIw i klasztor pofranciszkański z XIIIw z gotyckim kościołem św. Stanisława. W fasadę kościoła wmurowano pocisk artyleryjski i fragment samolotu radzieckiego który rozbił się o kościelną wieżę w 1944r  Po zamku królewskim nic nie zostało , podobno kamień z niego wykorzystano do budowy synagogi. Za Nowym Korczynem mijamy malowniczo położony nad brzegiem Wisły dwór w Winiarach. Drogą Piłsudskiego udajemy się w stronę  okazałego budynku mieszczącego obecnie Państwowy Dom Dziecka. Budowla powstała w 1939r z przeznaczeniem na Szkołę Powszechną i Zawodową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Za budynkiem skręcamy w lessowy wąwóż którym schodzimy do Starego Korczyna gdzie stoi kościół św. Mikołaja z XIVw  Dalej wracamy do drogi gdzie na wzniesieniu cmentarz żołnierzy polskich z I i II wojny światowej i nieco dalej Kopiec Grunwaldzki usypany w 500-tną rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Dalej szlak prowadził przez tereny czarkowskiego parku podworskiego ale teraz wszystko jest ogrodzone i do Czarkowa trzeba dojść omijając park :-) Z Czarkowa wchodzimy na wzniesienie skąd wspaniałe widoki na Doliną Nidy. Następnie schodzimy do wsi Wawrowice skąd asfaltem do Koniecmostów. Zachował się tu jeszcze fragment torowiska Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej z Jędrzejowa. Jeszcze most na Nidzie i jesteśmy w Wiślicy gdzie na Rynku koniec szlaku.
  Rzegocin - Badrzychowice - Strożyska - Sępichów - Nowy korczyn - Winiary - Stary Korczyn - Czarkowy - Wawrowice - Koniecmosty - Wiślica
  Tego dnia 33km i 212m podejścia .  Zielony szlak pieszy zwany ,,okrężnym,, z Grochowisk do Wiślicy poprowadzony przez teren Garbu Wójczańsko-Pińczowskiego , Płaskowyżu Szanieckiego , Niecki Soleckiej i Dolinę Nidy. Szlak ma oficjalnie długość 90,5km a mnie się uzbierało 93km i choć to szlak nizinny to jednak 847m przewyższenia :-) Z Grochowisk do Stopnicy jest nieżle natomiast dalej jak to powiedział sympatyczny sołtys jednej z wiosek na szlaku ,,szlak którego szlag trafił,, :-)  Chyba trafnie bo za Stopnicą znaków prawie w ogóle nie ma , bez dobrej mapy a jeszcze lepiej GPS nie ma się co tam wybierać. Może PTTK dokończy odświeżanie znaków bo tereny są warte dreptania :-) Na całym szlaku spotykamy tak charakterystyczne dla Ponidzia kamienne figury , krzyże i kapliczki. W Szczaworyżu i Wiślicy spotkamy też znaki Małopolskiej Drogi św. Jakuba.

   Wiosna idzie na całego :-)

   Pozdrawiam serdecznie :-)

        Łazior Świętokrzyski

Galeria: