ZbyszekB - blog

10-04-2021 Wędrówka szlakami Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

W sobotę 10 kwietnia ponownie odwiedziłem Jurę Krakowsko-Częstochowską. Moim głównym celem były zamek Pilcza w Smoleniu. Oprócz zamku wdrapałem się na Grodzisko Pańskie oraz odwiedziłem Rezerwat Ruskie Góry i wieś Ryczów, w której znajdują się pozostałości XIV wiecznej strażnicy. Zamek w Smoleniu wybudowany został na ostańcu skalnym, na wysokości około 500 m n.p.m., z różnicą wysokości na obszarze zamku wynoszącą 25 metrów. Jego nazwa Pilcza nawiązuje do nazwy rzeki Pilicy oraz pobliskiej miejscowości Pilica nazywanej pierwotnie Pilcza.

05-04-2021 Wędrówka szlakami Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

W poniedziałek 5 kwietnia  w poszukiwaniu śladów wiosny wybrałem się na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Moim celem były zamek Rabsztyn, Rezerwat Przyrody "Pazurek" oraz Januszkowa Góra. Na wędrówkę wyruszyłem z parkingu położnego we wsi Rabsztyn u podnóża Zamku, tuż obok dziewiętnastowiecznej „Chaty Kocjana”. Drewnianego domu w którym urodził się Antoni Kocjan, wybitny przedwojenny konstruktor szybowców, rozstrzelany przez gestapo w 1944 roku. Do dzisiejszych czasów nie zachował się żaden dokument dotyczący początków rabsztyńskiego zamku.

20-03-2021 VIII Rajd Śladami Zabytków Techniki Politechniki Świętokrzyskiej.

W sobotę 20 marca, w pierwszy dzień astronomicznej wiosny wspólnie z Dorotą uczestniczyliśmy w VIII Rajdzie Śladami Zabytków Techniki zorganizowanym przez Akademicki Klub Turystyki Kwalifikowanej PTTK „Sabat” działający przy Politechnice Świętokrzyskiej. Tym razem rajd miał charakter indywidualny, uczestnicy rajdu wędrujący w małych grupach na przestrzeni dwu dni (20-21 marca 2021 roku) mieli do pokonania 16 kilometrową trasę prowadzącą z Miedzierzy przez Sielpię Wielką do Miedzierzy.

13-03-2021 Wędrówka szlakami Beskidu Śląskiego.

W sobotę 13 marca wybraliśmy się z Dorotą w Beskid Śląski, naszym celem była Barania Góra. Tym razem wbrew wcześniejszym prognozom, które zapowiadały opady i silny wiatr pogoda nam sprzyjała. Było wprawdzie mroźnie, ale w sumie słonecznie, delikatnie wiało tylko na samym szczycie Baraniej Góry. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Wiśle-Czarne, z której Doliną Czarnej Wisełki dotarliśmy do Schroniska PTTK Przysłop (900 m n.p.m.).  Pierwszy budynek w tym miejscu wybudowano w roku 1897, był to drewniany domek myśliwski arcyksięcia Fryderyka Habsburga, będący bazą wypadową do polowań na głuszce.

27-02-2021 Wędrówka szlakami Beskidu Śląskiego.

W sobotę 27 lutego wspólnie z Dorotą wybrałem się w północno-wschodnią część Pasma Baraniej Góry. Naszą wędrówkę szlakami Beskidu Śląskiego rozpoczęliśmy we wsi Bystra, z której przez Lanckoronę (751 m n.p.m.) i Magurę (1109 m) dotarliśmy na Klimczok (1117 m). Po ostatniej odwilży z dolnej partii pasma całkowicie zniknął śnieg. Pojawił się gdzieś na 700m, nieco wyżej do śniegu dołączyła mgła i marznąca mżawka.

Strony

Subskrybuj RSS - ZbyszekB - blog