Wysłane przez ZbyszekB w pt., 05/05/2023 - 22:21
W środę 03 maja 2023 uczestniczyłem w zorganizowanym przez Oddział PTTK w Końskich IV Spacerze Historycznym „Szlakiem zabytków i miejsc pamięci narodowej”. Impreza miała charakter indywidualnego spaceru krajoznawczego. Uczestnicy spaceru mogli wziąć udział w konkursie wiedzy historycznej dotyczącym obiektów znajdujących się na trasie spaceru i związanymi z nimi wydarzeniami. Zadaniem konkursowym było rozwiązanie testu liczącego 36 pytań, który każdy uczestnik otrzymał na starcie imprezy. Start spaceru miał miejsce w Parku Miejskim im. Małachowskich w Końskich.
Wysłane przez ZbyszekB w śr., 26/04/2023 - 19:47
W sobotę 22 kwietnia uczestniczyłem w XVIII Rajdzie Wiosennym AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej. Wędrówkę rozpoczęliśmy we wsi Waśniów, w pobliżu której w folwarku Gaj urodził się, a potem mieszkał żołnierz, historyk i wybitny poeta barokowy Wespazjan Kochowski (1633-1700). Związany z Sobieskimi, był pod Wiedniem w roku 1683 i uświetnił zwycięstwo króla Jana III w swych utworach.Pisał fraszki i liryki („Niepróżnujące próżnowanie”), wiersze religijne i patriotyczne (m.in.
Wysłane przez ZbyszekB w wt., 28/03/2023 - 22:41
W niedziele 26 marca 2023 roku wędrowałem z grupą znajomych gorczańskimi ścieżkami. Zdobyliśmy miedzy innymi Gorc Troszacki, Kudłoń oraz Turbacz. Wędrówkę rozpoczęliśmy na Polanie Trusiówka w dolinie Kamienickiego Potoku. Z Polany Trusiówka zieloną ścieżką przyrodniczą powędrowaliśmy na Polanę Podskały, na której mogliśmy podziwiać bujnie kwitnące krokusy oraz nieliczne przebiśniegi. Z polany roztaczają się urokliwe widoki na gorczański Kudłoń i Gorc Troszacki oraz liczne wierzchołki Beskidu Wyspowego z Mogielicą na czele.
Wysłane przez ZbyszekB w śr., 22/03/2023 - 20:35
18 marca, w ostatnią sobotę kalendarzowej zimy uczestniczyłem w X Rajdzie Śladami Zabytków Techniki AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Chęcinach przy Klasztorze Franciszkanów. Poza byciem centrum administracyjnym Chęciny przez wieki stanowiły także ośrodek górnictwa kruszcowego. Na okolicznych wapiennych wzgórzach wydobywano rudy miedzi, ołowiu i srebra, działało górnictwo i urząd żupnika królewskiego.
Wysłane przez ZbyszekB w czw., 09/03/2023 - 22:45
W pierwszy weekend marca 2023 roku wędrowałem z grupą znajomych beskidzkimi ścieżkami (przez Beskid Wyspowy i Makowski), zdobyliśmy między innymi Wierzbanowską Górę, Lubomir (szczyt zaliczany do Korony Gór Polski), Łysinę i Kamiennik oraz Ostrysz. W sobotę 04 marca wędrówkę rozpoczęliśmy w Kasinie Wielkiej, z której czerwonym szlakiem turystycznym (Mały Szlak Beskidzki) ruszyliśmy na Lubomir. Po drodze zdobyliśmy: Dzielec (650m), Szklarnię (586m), Wierzbanowską Górę (778m).
Strony