ZbyszekB - blog

24-05-2020 Spacer po królewskim mieście Nowy Korczyn.

Nowy Korczyn położony jest na Ponidziu, w otulinie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. Przez miasto przepływa rzeka Nida, która uchodzi do Wisły, około 3 km na wschód od miejscowości. W 1258 r. książę Bolesław Wstydliwy lokował miasto zwane Nowym Miastem Korczynem. Rok przed lokacją miasta książę Bolesław, wraz ze swoją żoną Kingą, ufundowali w Korczynie klasztor oo. franciszkanów. Położenie na skrzyżowaniu szlaków handlowych z Krakowa na Ruś, oraz z węgierskich Koszyc do Sandomierza przyczyniło się do szybkiego rozwoju miasta. W 1300 r.

17-05-2020 Spacer po królewskim mieście Szydłów.

Pierwsza wzmianka o Szydłowie pochodzi z roku 1191. Prawa miejskie Szydłów otrzymał w roku 1329 z rąk Władysława Łokietka. Z inicjatywy Kazimierza Wielkiego powstał zamek oraz miasto otoczone zostało murem z trzema bramami: Krakowską, Opatowską i Wodną. Szydłów w tym czasie zarabiał głównie na tranzycie wina i chmielu oraz na przeganianych stadach bydła. Rozwijało się również rzemiosło. W XVI wieku liczba warsztatów rzemieślniczych przekroczyła setkę. Funkcjonowała w tym czasie łaźnia oraz browar, w 1528 roku miasto z własnych środków wybudowało wodociąg.

09-05-2020 Wędrówka przez Pasma: Bolechowickie i Zelejowskie Gór Świętokrzyskich.

W sobotę 09 maja br. korzystając z pięknej, wiosennej pogody wędrowałem przez dwa Pasma Gór Świętokrzyskich: Bolechowickie i Zelejowskie. Odwiedziłem: Kamieniołom Szewce na Górze Okrąglica, Górę Zelejową, Kamieniołom Stokówka oraz Jaskinię Piekło Skibskie. Trasa licząca 17.3 km przy 370 m przewyższenia, zaczynała i kończyła się we wsi Szewce.

                                                                   

 

01-03-2020 Wędrówka przez Magurski Park Narodowy.

W niedzielę 01 marca z grupom znajomych wybraliśmy się w Beskid Niski do Magurskiego Parku Narodowego. Naszym głównym celem była Magura Wątkowska.

16-02-2020 Zimowe wejście na Łysicę z Klubem Górskim PTTK Kielce.

W niedzielę 16 lutego dla upamiętnienia okrągłej 40-tej rocznicy pierwszego zimowego zdobycia Mount Everestu przez dwóch Polaków Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego Klub Górski PTTK Kielce wspólnie z  Klubem Turystów Pieszych PTTK „Przygoda” oraz Klubem Górskim PTTK Końskie zorganizował zimowe wejście na Łysicę.

Strony

Subskrybuj RSS - ZbyszekB - blog