ZbyszekB - blog

11-09-2021 Wędrówka szlakami Tatr Wysokich na Kozi Wierch.

W przedostatnią sobotę lata, 11 września wybrałem się wspólnie z Dorotą i Leną w Tatry Wysokie. Naszym głównym celem był Kozi Wierch. Wędrówka rozpoczęła się na parkingu Łysa Polana i początkowo prowadziła drogą asfaltową biegnącą Doliną Białki. Za Wodogrzmotami Mickiewicza opuściliśmy Dolinę Białki i skręciliśmy w Dolinę Roztoki. Wędrując zielonym szlakiem przez Doliną Roztoki dotarliśmy do kończącego ją Wodospadu Siklawa. Za wodospadem zmieniliśmy Dolinę Roztoki na Dolinę Pięciu Stawów Polskich i szlak na niebieski, którym dotarliśmy do podnóża Koziego Wierchu.

28-08-2021 Wędrówka szlakami Tatr Zachodnich, przez Czerwone Wierchy.

W sobotę 28 sierpnia ponownie wybraliśmy się z Dorotą w Tatry Zachodnie. Naszym celem, tym razem były cztery tatrzańskie dwutysięczniki: Kopa Kondracka, Małołączniak, Krzesanica oraz Ciemniak zaliczane do Czerwonych Wierchów. Wędrówka rozpoczęła się u wylotu Dzoliny Kościelickiej, w przysiółku wsi Kościelisko, Kiry. Początkowo szliśmy Doliną Kościeliską, a następnie po mniej więcej kilometrze skręciliśmy w lewo, na ścieżkę nad Reglami i przez Dolinę Miętusią i Przysłop Miętusi dotarliśmy do Doliny Małej Łąki. 

21-08-2021 Wędrówka szlakami Tatr Zachodnich, przez Ornak i Bystrą.

W sobotę 21 sierpnia wybrałem się z Dorotą w Tatry Zachodnie. Naszym celem były dwa tatrzańskie szczyty Ornak i Bystra. Wędrówka rozpoczęła się u wylotu Doliny Kościeliskiej, w przysiółku wsi Kościelisko, Kiry. W głąb Doliny Kościeliskiej powędrowaliśmy zielonym szlakiem turystyczny, biegnącym szutrową drogą jezdną, wzdłuż Kościeliskiego Potoku. Mijając po drodze różnej wielkości polany, wapienne formy skalne oraz liczne mosty na Kościeliskim Potoku dotarliśmy do Schroniska PTTK na Hali Ornak.  

14-08-2021 Wędrówka szlakami Tatr Zachodnich, przez Starorobociański Wierch i Kończysty Wierch.

W sobotę 14 sierpnia wybrałem się z Dorotą  w Tatry Zachodnie. Naszym celem były dwa tatrzańskie dwutysięczniki: Starorobociański Wierch oraz Kończysty Wierch. Wędrówka rozpoczęła się u wylotu Chochołowskiej Doliny i początkowo prowadziła zielonym szlakiem turystycznym w głąb tej doliny. Po osiągnięciu wylotu Doliny Starorobociańskiej (inna nazwa to Dolina Starej Roboty) zmieniliśmy szlak na czarny i powędrowaliśmy w górę tej doliny na Siwą Przełęcz.

31-07-2021 Z wizytą w Baranowie Sandomierskim.

W sobotę 31 lipca wybrałem się do Baranowa Sandomierskiego. Moim celem był spacer po mieście oraz wizyta na baranowskim zamku. Pierwsze wzmianki o Baranowie pochodzą z roku 1135, z czasów Bolesława Krzywoustego. Nazwa Baranów wywodzi się prawdopodobnie od hodowli baranów jaką prowadzili mieszkańcy osady. W 1354 roku Kazimierz Wielki nadał osadzie prawa miejskie. Przez długi czas miasto było nazywane Baranowem. Przez pewien okres nazywane było także Baranowem Galicyjskim lub Baranowem nad Wisłą. Obecna nazwa miasta to Baranów Sandomierski (od leżącego w pobliżu Sandomierza).

Strony

Subskrybuj RSS - ZbyszekB - blog