ZbyszekB - blog

25-10-2020 Jesień na Pustyni Błędowskiej.

Pustynia Błędowska to największy w Polsce obszar lotnych piasków (około 33 km²), leżący na pograniczu Wyżyn: Śląskiej i Olkuskiej. Pustynia ma niecałe 10 km długości i do 4 km szerokości. Średnia głębokość piasków wynosi 17–20 m. Rozciąga się pomiędzy wsią Klucze na wschodzie i Błędowem na zachodzie (dzielnica Dąbrowy Górniczej). Na południu znajdują się duże obszary leśne, północną granicę stanowi wieś Chechło. Przez pustynię przepływa rzeka Biała Przemsza i dzieli ją na dwie części północną i południową. Część północna wykorzystywana jest przez wojsko do ćwiczeń. 

26-09-2020 XXI Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy.

XXI Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy „Święty Krzyż 2020”, odbył się w innej formie niż zwykle. Ze względu na sytuację sanitarno-epidemiologiczną pielgrzymi przez cały wrzesień wędrowali na Święty Krzyż indywidualnie dowolnie wybrana trasą.  

12-09-2020 Tatry: szlak z Szczyrbskiego Jeziora na Rysy.

W sobotę 12 września br. wspólnie z Dorotą i Markiem wybrałem się w Słowackie Tatry. Naszym celem były Rysy. Wędrówkę rozpoczęliśmy w miejscowości Szczyrbskie Jezioro, położonej u podnóża Tatr Wysokich. Do schronisk położonych przy Popradzkim Stawie powędrowaliśmy czerwonym szlakiem turystycznym tzw. Tatrzańską Magistralą, przez Drygant (Trigant). Drygant to potężny wał usypany przez lodowce niegdyś wypełniające Dolinę Młynicką i Mięguszowiecką. Na wysokości około 1500 m jego grzbiet tworzy rozległy, płaski taras porośnięty niskim lasem.

22-08-2020 XVI 25-tka Świętokrzyska.

W sobotę 22 sierpnia br. odbył się XVI Świętokrzyski Półmaraton Pieszy. Start tegorocznego półmaratonu odbył się w Kielcach przy ulicy Bocznej, obok Hali Legionów. Trasa prowadziła przez Górę Pierścienicę, Górę Biesak, Słowik, Górę Patrol, Jaskinię Raj, Górę Patrol po raz drugi, Białogon, Górę Brusznia. Do pokonania było bez mała 25 km przy 650 m podejść. Meta zlokalizowana była obok Klasztoru na Karczówce. Na mecie uczestników witali organizatorzy ze Świętokrzyskiego Oddziału PTTK w Kielcach. Każdy, kto dotarł do mety otrzymał pamiątkowy dyplom.

 

08/09-08-2020 Wędrówka szlakami Beskidu Małego.

W sobotę 08 sierpnia wędrowałem wara z grupą znajomych szlakami wschodniej części Beskidu Małego.

Beskid Mały jest niewielkim, ale za to wyjątkowo malowniczy fragment polskich Karpat. Rzeka Soła pięknym przełomem dzieli go na dwie nierówne części: zachodnią, najwyższą, rozciągającą się od doliny Białej po dolinę Soły, oraz wschodnią, której najdalej wysunięte stoki opadają w dolinę Skawy.

Wędrówkę rozpoczęliśmy we wsi Targanice i na początek zdobyliśmy Złotą Górę.  

Strony

Subskrybuj RSS - ZbyszekB - blog