ZbyszekB - blog

18-05-2024 XXIV poZiMowy Złaz AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej.

W sobotę 18 Maja odbył się  w XXIV poZiMowy Złaz AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej. Uczestnicy złazu mieli do wyboru dwie trasy: pierwsza prowadziła z Probołwic przez Czarnocin i Kobylniki, druga ze Stradowa przez Miławczyce i również Kobylniki. Obie trasy kończyły się w Skalbmierzu. Ja miałem przyjemność poprowadzić trasę numer dwa. Wędrówkę rozpoczęliśmy od wizyty w jednym z największych w Polsce grodzisk. Stradowskie grodzisko zajmujące powierzchnię około 25 ha funkcjonowało pomiędzy VII a XII wiekiem. Z grodziska udaliśmy się do kościoła pw. św.

06-04-2024 XIX Rajd Wiosenny AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej.

W sobotę 16 marca uczestniczyłem w XIX Rajdzie Wiosennym AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej, w ramach którego wybraliśmy się do Doliny Opatówki na Wyżynie Sandomierskiej. Na początku zwiedziliśmy barokowy pw. św. Katarzyny z 1745 roku w Łukawie. Z Łukawy przez Wilczyce powędrowaliśmy do Janikowic Kościelnych.

16-03-2024 XI Rajd Śladami Zabytków Techniki AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej.

W sobotę 16 marca uczestniczyłem w XI Rajdzie Śladami Zabytków Techniki AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej. Trasa naszej wędrówki prowadziła z Łosienia do Kuźniak. Po drodze odwiedziliśmy trzy młyny: drewniany z 1932 roku w Łosieniu, murowany z 1914 roku w Rudzie Strawczyńskiej Zastawiu oraz drewniany z 1895 roku w Strawczynie Drabowie. Zdobyliśmy także dwie Góry: Perzową i Kuźniacką. Wędrówkę zakończyliśmy przy wielkim piecu w Kuźniakach. Pokonaliśmy 18.5km przy 190m podejść.

18-02-2024 Wędrówka szlakami Beskidu Wyspowego, Luboń Wielki.

Przy okazji pobytu w Rabce Zdrój, w niedzielę 18 lutego wybrałem się na Luboń Wielki. Pomimo tego, że kalendarzowo jesteśmy w środku zimy, śniegu na szlaku było niewiele, jedynie trochę w okolicach samego szczytu Lubonia. Za to po drodze zauważyłem siedzące na lampie oświetleniowej w Rabce Zaryte bociana. Zapewne był to osobnik, który został u nas na zimę. Ale być może, kto to wie powrócił już z Afryki? I jest zapowiedzią nadchodzącej wiosny. Wędrówkę rozpocząłem w Rabce Zaryte, z której żółtym szlakiem turystycznym przez Perć Borkowskiego udałem się na Luboń Wielki.

20-01-2024 IV Rajd Pamięci Powstańców Styczniowych AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej.

W sobotę 20 stycznia uczestniczyłem w IV Rajdzie Pamięci Powstańców Styczniowych AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej zorganizowanym w 161 rocznicę wybuchu powstania. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Wąchocku, w którym na początku powstania styczniowego Marian Langiewicz, kwaterujący w zachowanym do dziś byłym zajeździe organizował swój oddział. Oprócz miejsca w którym kwaterował Langiewicz w Wąchocku odwiedziliśmy również pomnik Jana Piwnika ps. „Ponury”, pomnik sołtysa oraz obejrzeliśmy z zewnątrz pałac Schoenberga oraz zwiedziliśmy klasztor cystersów.

Strony

Subskrybuj RSS - ZbyszekB - blog