Beskidy i Pogórza Beskidzkie - ZbyszekB blog

13-03-2021 Wędrówka szlakami Beskidu Śląskiego.

W sobotę 13 marca wybraliśmy się z Dorotą w Beskid Śląski, naszym celem była Barania Góra. Tym razem wbrew wcześniejszym prognozom, które zapowiadały opady i silny wiatr pogoda nam sprzyjała. Było wprawdzie mroźnie, ale w sumie słonecznie, delikatnie wiało tylko na samym szczycie Baraniej Góry. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Wiśle-Czarne, z której Doliną Czarnej Wisełki dotarliśmy do Schroniska PTTK Przysłop (900 m n.p.m.).  Pierwszy budynek w tym miejscu wybudowano w roku 1897, był to drewniany domek myśliwski arcyksięcia Fryderyka Habsburga, będący bazą wypadową do polowań na głuszce.

27-02-2021 Wędrówka szlakami Beskidu Śląskiego.

W sobotę 27 lutego wspólnie z Dorotą wybrałem się w północno-wschodnią część Pasma Baraniej Góry. Naszą wędrówkę szlakami Beskidu Śląskiego rozpoczęliśmy we wsi Bystra, z której przez Lanckoronę (751 m n.p.m.) i Magurę (1109 m) dotarliśmy na Klimczok (1117 m). Po ostatniej odwilży z dolnej partii pasma całkowicie zniknął śnieg. Pojawił się gdzieś na 700m, nieco wyżej do śniegu dołączyła mgła i marznąca mżawka.

30-01-2021 Wędrówka gorczańskimi szlakami.

W sobotę 30 stycznia wybrałem się wspólnie z Dorotą w Gorce. Na przełęczy Snozka spotkaliśmy grupę znajomych i wspólnie powędrowaliśmy na Lubań. Na rozgrzewkę zdobyliśmy górę Wdżar (767 m n.p.m.), następnie brzegiem stoku narciarskiego zeszliśmy do niebieskiego szlaku turystycznego i przez górę Kuternogową (956 m), mijając następnie ruiny bacówki oraz wiatę bazy namiotowej na Lubaniu dotarliśmy na główny wierzchołek Lubania (1211 m), który tego dnia pogrążony był we mgle. Towarzyszył jej dość silny wiatr i obfite opady śniegu.

23-01-2021 Z wizytą u „Królowej Beskidów”.

W sobotę 23 stycznia wspólnie z Dorotą wybrałem się w Beskid Żywiecki, na Babią Górę. Tego dnia „Królowa Beskidów” w całej okazałości zaprezentowała nam swój trudny, kapryśny charakter. Temperatura wprawdzie wynosiła tylko kilka stopni poniżej zera, ale silny, porywisty wiatr sprawiał, że temperatura odczuwalna było dużo, dużo niższa. No i na dodatek mgła ograniczająca widoczność do kilkunastu metrów postawiła przed nami spore wyzwanie.

09-01-2021 Wędrówka gorczańskimi szlakami.

W sobotę 9 stycznia na pierwszy górski wypad 2021 roku wybrałem się wspólnie z Dorotą w Gorce. Naszym celem był najwyższy szczyt tego beskidzkiego pasma górskiego, Turbacz (1310 m n.p.m.). Wędrówkę rozpoczęliśmy w Kowańcu, części Nowego Targu. Zielonym szlakiem turystycznym przez polany Upłaz i Borek, na której oprócz kilku szałasów stoi sanktuarium św. Maksymiliana Kolbego, polanę Sralówki, Bukowinę Waksmundzką ze szepczącymi ją licznymi daczami i bacówkami oraz polanę Długie Młaki dotarliśmy do Schroniska PTTK na Turbaczu.

19-12-2020 Spacer pienińskimi ścieżkami.

W ostatnią sobotę jesieni 19 grudnia wspólnie z Dorotą wybrałem się w Pieniny Właściwe.  Naszym Celem były Trzy Korony (982 m), Ruiny Zamku Pienińskiego i Sokolica (747 m). Śniegu na szlaku było niewiele, ale ziemia była zmarznięta i oblodzona, dodatkowo Trzy Korony pogrążone były we mgle, i tylko sam wierzchołek wystawał ponad chmury. Na Trzech Koronach udało nam się zaobserwować Widmo Brockenu. 

05-12-2020 Spacer ścieżkami Beskidu Wyspowego.

W sobotę 05 grudnia wspólnie z Dorotą wybrałem się w Beskid Wyspowy. Naszym Celem były dwa szczyty; Śnieżnica i Ćwilin. 

08/09-08-2020 Wędrówka szlakami Beskidu Małego.

W sobotę 08 sierpnia wędrowałem wara z grupą znajomych szlakami wschodniej części Beskidu Małego.

Beskid Mały jest niewielkim, ale za to wyjątkowo malowniczy fragment polskich Karpat. Rzeka Soła pięknym przełomem dzieli go na dwie nierówne części: zachodnią, najwyższą, rozciągającą się od doliny Białej po dolinę Soły, oraz wschodnią, której najdalej wysunięte stoki opadają w dolinę Skawy.

Wędrówkę rozpoczęliśmy we wsi Targanice i na początek zdobyliśmy Złotą Górę.  

13/14-06-2020 Wędrówka przez Beskid Niski.

W dniach 13/14 czerwca br. z grupą znajomych wędrowałem ścieżkami Beskidu Niskiego.

01-03-2020 Wędrówka przez Magurski Park Narodowy.

W niedzielę 01 marca z grupom znajomych wybraliśmy się w Beskid Niski do Magurskiego Parku Narodowego. Naszym głównym celem była Magura Wątkowska.

Strony