Beskidy i Pogórza Beskidzkie - ZbyszekB blog

20-11-2022 Wędrówka gorczańskimi szlakami przez Lubań i Kalwarię Tylmanowską.

W niedzielę 20 listopada wspólnie z grupą znajomych kontynuowaliśmy naszą przygodę z Pieninami i Gorcami. Tym razem naszym celem był jeden z gorczańskich szczytów, Lubań (1225m). Wędrówkę rozpoczęliśmy w Krościenku nad Dunajcem, z którego czerwonym szlakiem turystycznym (Główny Szlak Beskidzki) przez Jaworzynę (1050m) i Średni Groń (1211m) udaliśmy się na Lubań (1225m), który tego dnia pogrążony był we mgle. Na szczęście przez niemal całe podejście towarzyszyło nam słońce wyglądające spoza chmur i wspaniałe widoki na Tatry.        

19-11-2022 Wędrówka szlakami Małych Pienin przez Wąwóz Homole i Wysoką.

W przedostatni weekend listopada wspólnie z grupą znajomych wędrowałem przez Małe Pieniny i Gorce. W sobotę 19 listopada naszym głównym celem były Małe Pieniny z Wąwozem Homole i  Wysoką (najwyższym szczytem Pienin 1050 m n.p.m. leżącym na terenie rezerwatu Wysokie Skałki). Wędrówkę rozpoczęliśmy w Jaworkach, połemkowskiej wsi leżącej w górnej części doliny Grajcarka u zbiegu tworzących go potoków Biała i Czarna Woda. Z Jaworek zielonym szlakiem turystycznym udaliśmy się przez wąwóz Homole na Wysoką.  

15-10-2022 Wędrówka szlakami Beskidu Sądeckiego przez Rogacze, Radziejową i Eliaszówkę.

W sobotę 15 października wybrałem się z Dorotą w Beskid Sądecki, naszym celem były Rogacze: Mały i Wielki, Radziejowa oraz Eliaszówka. Wędrówkę rozpoczęliśmy na parkingu zlokalizowanego w Dolinie Czercza. Z parkingu czerwonym szlakiem turystycznym, który biegł najpierw asfaltową, a następnie betonową drogą wspinającą się dość ostro pod górę dotarliśmy do Obidzy. Po krótkim odpoczynku w Bacówce na Obidzy ruszyliśmy dalej czerwonym szlakiem. Powyżej przełęczy Obidza zmieniliśmy szlak na niebieski, którym dotarliśmy na leżącą pomiędzy Rogaczami przełęcz Obrazek (1140m).

08-10-2022 Jesień na Babiej Górze.

W niedzielę 08 października wspólnie z grupą znajomych wybrałem się w Beskid Żywiecki, naszym celem była Perć Akademików oraz królowa polskich Beskidów, Babia Góra. Wędrówkę rozpoczęliśmy na Przełęczy Krowiarki (nazwa pochodzi od ludowego określenia krowiarki oznaczającego pasterki wypasające krowy). Z Krowiarek starą drogą myśliwską zwaną Górny Płaj, obecnie wykorzystywaną jako pieszy szlak turystyczny oraz jako droga transportowa do schroniska na Markowych Szczawinach powędrowaliśmy w kierunku Skrętu Ratowników.

20-08-2022 Wędrówka szlakami Beskidu Śląsko-Morawskiego, Smrek.

W sobotę 20 sierpnia wspólnie z Dorotą, Leną i Andrzejem wybrałem się w Beskid Śląsko-Morawski. Pasmo górskie leżące na pograniczu Czech i Słowacji, stanowiące najdalej na zachód wysuniętą część Beskidów Zachodnich. Naszym celem był Smrek, drugi co do wysokości szczyt Beskidu Śląsko-Morawskiego. Wędrówkę rozpoczęliśmy w miejscowości Ostravice, leżącej pomięszy Łysą Górą (Lysá hora) i Smrekiem (Smrk). Z wsi Ostravice czerwonym szlakiem turystycznym przez Przełęcz pod Smrekiem (Sedlo Smrk) dotarliśmy na szczyt.                                   

13-08-2022 Wędrówka ścieżkami Beskidu Śląskiego, trójstyk Jaworzynka.

W sobotę 13 sierpnia wybraliśmy się z Dorotą w Beskidy, naszym celem był trójstyk "Jaworzynka", miejsce gdzie zbiegają się granice trzech państw: Polski, Czech oraz Słowacji. Odwiedziliśmy też trzy miejscowości położone w pobliżu trójstyku. Polska wieś Jaworzynka (leżącą w Beskidzie Śląskim) z kościołem pw. Matki Bożej Frydeckiej, słowacką Czerne (należącą do Kraju Żylińskigo) z kościołem pw. św. Piotra i Pawła oraz czeską Herczawa (będącą częścią Kraju Morawsko-Śląskiego) z kościołem pw. św. Cyryla i Metodego.

16-07-2022 Wędrówka szlakami Beskidu Żywieckiego, Babia Góra.

W sobotę 16 lipca wspólnie z Dorotą wybrałem się w Beskid Żywiecki, naszym celem było schronisko PTTK na Markowych Szczawinach oraz królowa polskich Beskidów, Babia Góra. Wędrówkę rozpoczęliśmy na Przełęczy Krowiarki (nazwa pochodzi od ludowego określenia krowiarki oznaczającego pasterki wypasające krowy. Dawniej przełęcz nazywana była Lipnickim Siodłem lub Przełęczą Lipnicką). Na początek z Krowiarek niebieskim szlakiem turystycznym ruszyliśmy do schroniska PTTK na Markowych Szczawinach. Po drodze zatrzymaliśmy się na chwilę przy Mokrym Stawku. 

18-06-2022 Wędrówka szlakami Beskidu Małego, Czupel.

W sobotę 18 czerwca wybraliśmy się z Dorotą w Beskidy. Naszym celem był zaliczany do Korony Gór Polski, Czupel najwyższy szczyt Beskidu Małego oraz schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Międzybrodziu Bialskim, z którego czerwonym szlakiem turystycznym udaliśmy się najpierw na leżącą pomiędzy Czuplem i Rogaczem przełęcz Wysokie Siodło, a następnie po zmianie szlaku na niebieski na Czupel. Po krótkim odpoczynku na szczycie powędrowaliśmy na Magurkę Wilkowicką.

11-06-2022 Wędrówka gorczańskimi szlakami, Turbacz.

W sobotę 11 czerwca wybraliśmy się z Dorotą w Gorce, naszym głównym celem był Turbacz. Wędrówkę rozpoczęliśmy we wsi Obidowa, z której zielonym szlakiem turystycznym udaliśmy się na Stare Wierchy. Stare Wierchy to zwornik trzech grzbietów, zbiegają się tu też granice trzech wsi Ponic, Obidowa i Poręba Wielka. Na wypłaszczonym terenie znajdują się liczne polany pod które podchodzą pola uprawne.  Miejsce znane było od dawna, przed laty stała tu karczma, do której często zaglądali zbójnicy. Dziś Stare Wierchy są ważnym węzłem szlaków, a funkcję karczmy przejęło schronisko. 

23-04-2022 Wędrówka szlakami Beskidu Wyspowego, Mogielica.

W sobotę 23 kwietnia wspólnie z Dorotą wybrałem się w Beskid Wyspowy, naszym celem był Mogielica. Wędrówkę rozpoczęliśmy na Przełęczy Rydza-Śmigłego leżącej na wysokości 700m n.p.m. między Łopieniem (961m n.p.m.), a Mogielicą (1171m n.p.m.). Na przełęczy w 1928 roku postawiono krzyż, a w 1938 roku kamienny obelisk. Obelisk oraz krzyż postawiono na pamiątkę walk toczonych w rejonie przełęczy przez Legiony Polskie (listopad 1914 roku) dowodzone przez majora (późniejszego marszałka Polski) Edwarda Rydza-Śmigłego.

Strony