Tatry - ZbyszekB blog

12-09-2020 Tatry: szlak z Szczyrbskiego Jeziora na Rysy.

W sobotę 12 września br. wspólnie z Dorotą i Markiem wybrałem się w Słowackie Tatry. Naszym celem były Rysy. Wędrówkę rozpoczęliśmy w miejscowości Szczyrbskie Jezioro, położonej u podnóża Tatr Wysokich. Do schronisk położonych przy Popradzkim Stawie powędrowaliśmy czerwonym szlakiem turystycznym tzw. Tatrzańską Magistralą, przez Drygant (Trigant). Drygant to potężny wał usypany przez lodowce niegdyś wypełniające Dolinę Młynicką i Mięguszowiecką. Na wysokości około 1500 m jego grzbiet tworzy rozległy, płaski taras porośnięty niskim lasem.

01-08-2020 Wędrówka szlakami Tatr Zachodnich, przez Giewont i Czerwone Wierchy.

W sobotę 01 sierpnia wybrałem się z Dorotą  w Tatry Zachodnie. Wędrówka rozpoczęła się w Groniku, który jest częścią wsi Kościelisko i prowadziła początkowo Doliną Małej Łąki. Doliną Małej Łąki dotarliśmy na Kondracką Przełęcz. Z przełęczy na chwilę odbiliśmy na Giewont, szczyt na którym bywam rzadko ze względu na natłok turystów.   

25-07-2020 Wędrówka tatrzańskimi szlakami; przez Dolinę Pięcu Stawów Polskich, Świstówki i Morskie Oko.

W sobotę 25 lipca wędrowałem tatrzańskimi szlakami. Wędrówka rozpoczęła się na parkingu w Palenicy Białczańskiej i początkowo wiodła asfaltową drogą prowadzącą  przez Dolinę Białki. Za Wodogrzmotami Mickiewicza opuściliśmy Dolinę Białki i skręciliśmy w Dolinę Roztoki.   

21-04-2018 W poszukiwaniu tatrzańskich krokusów.

W Tatrach trwa wiosna. W dolinach królują wiosenne kwiaty. Pomino, że główny wysyp krokusów już niestety przeminął można ich resztki znaleźć jeszcze w zacienionych miejscach. W wyższych partiach gór leży jeszcze sporo śniegu.

 

30-09-2017 Jesienna wędrówka przez Tatry Zachodnie, Wołowiec i Jamnickie Stawy.

W sobotę 30 września korzystając z ładnej pogody wybraliśmy się z Dorotą na jesienną wędrówkę przez Tatry Zachodnie. Naszym celem był Wołowiec oraz Jamnickie Stawy. Trasa prowadziła ze słowackiego schroniska Chata Zverovka przez Łataną Dolinę, przełęcz Zabrat, Rakoń, Wołowiec, Jamnickie Stawy, Wołowiec, Rakoń, Tatliakową Chatę (na końcu Rohackiej Doliny, nad Tatliakowym Stawem działa Rohacki Bufet czyli Tatliakowa Chata), Rohacką Dolinę z powrotem do Chaty Zverovka.

11-02-2017 Zimowa wędrówka do chaty Téryego.

W sobotę 11 lutego korzystając ze słonecznej pogody wybrałem się w Słowackie Wysokie Tatry. Celem wędrówki było schronisko Téryego (słow. Téryho chata) najwyżej położone całoroczne schronisko tatrzańskie (2015 m n.p.m.).Wyżej położone jest tylko schronisko pod Rysami, ale w zimie jest ono zamknięte ze względu na duże zagrożenie lawinowe. Licząca 18.5km i 1305m przewyższenia trasa prowadziła mnie ze Starego Smokovca przez Hrebienok, schronisko Zamkovského, schronisko Téryego do Starego Smokovca.

25-06-2016 Tatry, okolice Morskiego Oka i Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem.

W pierwszą sobotę lata 2016 wybrałem się w Tatry,  nad Morskie Oko. Trasa wędrówki prowadziła z Palenicy Białczańskiej przez Wodogrzmoty Mickiewicza, Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami, Kazalnicę (2159 m n.p.m.), Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem (2307 m n.p.m.) i powrót tą samą trasą: Kazalnica, Czarny Staw pod Rysami, Schronisko PTTK nad Morskim Okiem, Wodogrzmoty Mickiewicza do Palenicy Białczanskiej. W sumie 22.8km i 1580 m podejść.

 

18-06-2016 Krótka wyprawa w Tatry, z wizytą na Kasprowym Wierchu, Świnicy i Zawracie.

Korzystając z pięknej pogody, w ostatnią sobotę wiosny 2016 wybrałem się na „krótką” wędrówkę po Tatrach. Trasa wędrówki prowadziła Kuźnic przez Myślenickie Turnie, Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.), Beskid (2012 m n.p.m.), Przełęcz Liliowe (przez którą przebiega umowna granica pomiędzy Tatrami Zachodnimi i Wysokimi), Skrajną Turnię (2097 m n.p.m.), Świnicką Przełęcz, Świnicę (2301 m n.p.m.), Zawrat, Zmarzły Staw Gąsienicowy, Czarny Staw Gąsienicowy, Schronisko PTTK Murowaniec, Boczań (1208 m n.p.m.) do Kuźnic. W sumie bez mała 20km i 1660m podejść.

28-07-2013 Krótka wyprawa w słowackie Tatry Wysokie, z wizytą na Koprowym Wierchu.

W ostatnią niedzielę lipca wybrałem się na „krótką” wędrówkę po słowackich Tatrach. Trasa wędrówki prowadziła ze Szczrbskiego Jeziora (Strbske pleso) przez Hińczowe Stawy na Koprowy Wierch (2363 m n.p.m.). Z rana było niemal bezchmurnie, a z nieba „lał się żar”. Z upływem godzin i przebytych kilometrów na niebie pokazały się pierwsze większe chmurki. Początkowo było to nawet przyjemne, bo pojawił się z długa wyczekiwany cień. Jednak w drodze powrotnej ze szczytu, która prowadziła tą samą trasą, z „chmurek” zaczęło intensywnie padać, rozpętała się burza z gradobiciem.