14-08-2021 Wędrówka szlakami Tatr Zachodnich, przez Starorobociański Wierch i Kończysty Wierch.

W sobotę 14 sierpnia wybrałem się z Dorotą  w Tatry Zachodnie. Naszym celem były dwa tatrzańskie dwutysięczniki: Starorobociański Wierch oraz Kończysty Wierch. Wędrówka rozpoczęła się u wylotu Chochołowskiej Doliny i początkowo prowadziła zielonym szlakiem turystycznym w głąb tej doliny. Po osiągnięciu wylotu Doliny Starorobociańskiej (inna nazwa to Dolina Starej Roboty) zmieniliśmy szlak na czarny i powędrowaliśmy w górę tej doliny na Siwą Przełęcz.

Chochołowska Dolina to rozległa, najbardziej na zachód położona długa dolina Tatr Zachodnich zakończona rozległą Chochołowską Polaną.  Jest największą dolina polskiej części Tatr. Wznoszą się nad nią jedne z najwyższych szczytów w Tatrach Zachodnich: Wołowiec, Jarząbczy Wierch, Starorobociański Wierch. Od wschodu nad doliną dominuję Kominiarski Wierch. Górna część rozgałęzia się na trzy mniejsze doliny: od wschodu Starorobocińską Dolinę, Jarząbczą Dolinę i najbardziej na zachód wysuniętą Wyżnią Chochołowską Dolinę. Dolinę Chochołowską odwadnia Potok Chochołowski, który od Siwej Polany zwie się Siwą Wodą. Na Chochołowskiej Polanie, jednej z najbardziej malowniczych w Tatrach znajduje się schronisko PTTK, największe w polskich Tatrach.

Widok ze Starorobociańskiej Doliny na Wierchy: Starorobociański i Kończysty

Z Siwej Przełęczy zielonym szlakiem powędrowaliśmy najpierw na Siwy Zwornik, a następnie czerwony szlakiem na Starorobociański Wierch.

Widok ze Starorobociańskiego Wierchu na Bystrą i Krywań

Widok ze Starorobociańskiego Wierchu na Raczkową Czubę, Rohacze i Wołowiec

Starorobociański Wierch (po słowacku Klin) 2176 m n.p.m. to najwyższy szczyt polskiej części Tatr Zachodnich, jednocześnie jeden z najwyższych w całych Tatrach Zachodnich. Wznosi się w głównej grani Tatr nad Doliną Raczkową po słowackiej stronie i nad odnogą Doliny Chochołowskiej Doliną Strorobociańską po polskiej. Jest to jeden z najokazalszych szczytów Tatr Zachodnich, swym kształtem przypomina piramidę, a jedna ze ścian osiąga wysokość 500 m. 

Widok ze Starorobociańskiego Wierchu na Kończysty Wierch

Kończysty Wierch (po słowacku Končistá) 2002 m n.p.m. leżący na głównej grani Tatr, pomiędzy Starorobociańskim Wierchem, oddzielony jest od niego Starorobociańska Przełęczą (1975 m), i Jarząbczym Wierchem, od którego oddziela go Jarząbcza Przełęcz (1954 m). Przez szczyty te i przełęcze biegnie granica polsko-słowacka. Kończysty Wierch jest szczytem zwornikowym oprócz grani Starorabociańskiego Wierchu i Jarząbczego Wierchu w kierunku północnym w stronę Trzydniowiańskiego Wierch biegnie grań Kończystego Wierchu. Kopulasty wierzchołek porośnięty jest niską murawą. 

Z Starobociańskiego Wierch najpierw zeszliśmy czerwonym szlakiem na Kończysty Wierch, a następnie zielonym szlakiem na Trzydniowiański Wierch i kolejnym czerwonym szlakiem do Doliny Chochołowskiej, którą wróciliśmy do miejsca startu naszej sobotniej wędrówki. Tym razem pokonaliśmy 24km przy 1460m podejść.

 

Galeria: