Wysłane przez andkoz w śr., 24/05/2023 - 05:58
Na kolejną wycieczkę rowerową wybrałem się do Przedborza. Jadąc doliną Zwleczy, dopływu Pilicy dojechałem do wsi Pękowiec, należącej obecnie do powiatu częstochowskiego. W pobliskich lasach, ale położonych w powiecie włoszczowskim znajduje się dawne obozowisko batalionu „Las” 74 Pułku Piechoty Armii Krajowej. Dowódcą tego batalionu był legendarny na ziemi włoszczowskiej i okolicach major Mieczysław Tarchalski ps. „Marcin” W maju 1944 roku żołnierze tego batalionu rozpoczęli w tym miejscu budowę kompleksu bunkrów.
Wysłane przez andkoz w czw., 18/05/2023 - 18:40
Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych regionu jest przebycie „Piekielnego szlaku” czyli długodystansowego szlaku pieszego, liczącego łącznie około 245 km. Po dwóch etapach, które przeszedłem w towarzystwie koleżanek i kolegów z Klubu Turystów Pieszych PTTK „Przygoda”, tym razem postanowiłem przejechać dalsze odcinki na rowerze. Przejazd zacząłem w Nadziejowie, miejscowości położonej w pobliżu Niekłania.
Wysłane przez andkoz w pt., 07/04/2023 - 07:23
Imielno znajduje się w południowo – wschodniej części powiatu jędrzejowskiego. Geograficznie Imielno położone jest na terenie Niecki Nidziańskiej, w jej części zachodniej, którą stanowi Płaskowyż Jędrzejowski. Najcenniejszym zabytkiem Imielna jest romański kościół pw. św. Mikołaja pochodzący z XIII wieku.
I on właśnie był celem mojej kolejnej wycieczki rowerowej.
Wysłane przez andkoz w pt., 31/03/2023 - 15:27
W sobotni poranek znalazłem się po raz kolejny na rynku w Łagowie. Po krótkim postoju w mieście ruszyłem w stronę Barda. Po drodze postanowiłem wjechać na Świński Ryj, jedną z gór Pasma Orłowińskiego. Widok góry od strony zachodniej podobno przypomina tę część zwierzęcia, ale ja tego nie zauważyłem. U podnóża góry znajduje się mierzący około 600 metrów wąwóz Prągowiec, znany z zachowanych skamieniałości organizmów morskich sprzed setek milionów lat.
Wysłane przez andkoz w sob., 05/11/2022 - 08:50
Koniecpol jest miastem położonym na zachodnim krańcu Niecki Włoszczowskiej, około 5 kilometrów na zachód od granic obecnego województwa świętokrzyskiego. Miasto zostało ulokowane nad rzekami Białką i Pilicą. Prawa miejskie Koniecpol uzyskał w 1443 roku, i aż do 1793 roku wchodził w skład województwa sieradzkiego. Później należał do guberni piotrkowskiej oraz kolejno województwa łódzkiego, kieleckiego i częstochowskiego. Obecnie jest miastem województwa śląskiego. Głównym zabytkiem Koniecpola jest pałac Koniecpolskich.
Strony