andkoz - blog

Źródło Warty oraz dolinami Krztyni i Mierzawy; 27 marzec 2021

  Już dawno chciałem odwiedzić Kromołów, dawne miasteczko położone na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. W Kromołowie rozpoczyna swój długi bieg rzeka Warta zanim dotrze do Odry w Kostrzynie.

U zbiegu Białej i Czarnej Nidy 26 luty 2021

        W piątkowy poranek znalazłem się na drodze prowadzącej do Mnichowa, miejscowości położonej w pobliżu Jędrzejowa. Stoi tam modrzewiowy kościół pw. Św. Szczepana Diakona, zbudowany w połowie XVIII wieku. Wystrój wnętrze kościoła jest przykładem drewnianej architektury w stylu rokoko, unikatowej w skali Polski, a nawet Europy. Niestety nie udało mi się tym razem zajrzeć do środka, gdyż kościół był zamknięty. Po krótkim odpoczynku udałem się stronę Sobkowa. Po drodze zatrzymałem się w Mokrsku, wiosce położonej już w dolinie Nidy.

Do Wiślicy 16 wrzesień 2020

W ciepły, środowy poranek znalazłem się w Busku-Zdroju. Stąd częściowo polnymi drogami dojechałem do Widuchowej. Znajduje się w tej miejscowości cenny zabytek, którym jest późnorenesansowy dwór z 1620 roku. W XVIII wieku właścicielami dworu i majątku byli biskupi krakowscy. Po powstaniu styczniowym jego nowym właścicielem został książę gruziński Dawid Wachwawidze, który nabył skonfiskowany majątek na licytacji. W okresie międzywojennym był schronieniem dla gruzińskich emigrantów i ośrodkiem ich życia towarzyskiego. W 1937 r. dwór kupił kpt.

Do Nagłowic 23 wrzesień 2020

Plany wyjazdu do Nagłowic miałem od dawna. Ale ciągle coś stało na przeszkodzie. Wreszcie się udało. Z Jędrzejowa wyjechałem w kierunku na Trzciniec, z którego skręciłem na Rakoszyn. Ta miejscowość położona jest na szlaku zabytków architektury drewnianej. Znajduje się w niej modrzewiowy kościół pw. św. Stanisława Biskupa, wzniesiony w 1780 roku. Kościół wzniesiony został na miejscu poprzednich świątyń, z których najstarsza datowana jest na XII wiek.

W dolinie rzeki Krasna 26 wrzesień 2020

Bagienna dolina rzeki Krasnej położona jest na południe od Stąporkowa. Jest to jeden z najciekawszych i podmokłych terenów w Polsce. Rzeka o długości 28 km przepięknie meandruje wśród rozległych lasów. W okolicach wsi Luta rzeka Krasna tworzy mokradło, na terenie którego wydzielono obszar rezerwatu przyrodniczego.

Strony

Subskrybuj RSS - andkoz - blog