andkoz - blog

Na zachodnich kresach Rzeczpospolitej – Lubuskie; 1 - 9. lipiec 2021

Województwo lubuskie jest ciekawym województwem. W swoich współczesnych granicach łączy kilka regionów należących w poprzednich wiekach do kilku  krain historycznych (Dolny Śląsk, Wielkopolska, Łużyce i właściwa Ziemia Lubuska). Ma dwie stolice, które historycznie nie są związane z ziemią lubuską.  Gorzów Wielkopolski jak sama nazwa wskazuje zaliczyć należy raczej do Wielkopolski. A  druga stolica, Zielona Góra przez wieki związana była ze Śląskiem. To ostatnie miasto było początkiem naszej wyprawy rowerowej po Lubuskim.

Doliną Mierzawy 19 czerwiec 2021

Rzeka Mierzawa płynie w południowej części województwa świętokrzyskiego. Swoje źródła ma jednak w województwie małopolskim. Rzeka zwana dawniej Sędziszówką o długości 64 km, niezbyt szeroka, szczególnie w górnym odcinku uchodzi do Nidy w okolicach Pińczowa. Rzeka określana też bywa Amazonką Ponidzia. Koryto rzeki jest obficie zarośnięte – drzewami, chaszczami, pokrzywami. I właśnie dolinę tej rzeki w jej środkowym biegu, w okolicach Krzcięcic postanowiłem obrać jako kolejny cel rowerowej wycieczki.

Książ Wielki 11 czerwiec 2021

Przy drodze prowadzącej do Krakowa, w odległości 65 km od Kielc znajduje się miejscowość Książ Wielki. Do dawnego miasteczka trafiłem po przejechaniu trasy prowadzącej z  Tunelu przez Przybysławice i Rzędowice.

Do Suchedniowa i Michniowa 08 maj 2021

Na początku maja postanowiłem odwiedzić Suchedniów i Michniów.

Okolice Stopnicy 12 maj 2021

Kolejną majową wycieczkę odbyłem w towarzystwie Leszka.
Trasę przejazdu rowerowego rozpoczęliśmy na dworcu kolejowym w Busku-Zdroju, na który dostaliśmy się wczesnoporanym pociągiem z Kielc.

Strony

Subskrybuj RSS - andkoz - blog