Wysłane przez ZbyszekB w sob., 02/11/2024 - 22:35
W ostatni weekend października 2024 roku z grupą znajomych wybraliśmy się na poszukiwanie jesieni, w Beskid Sądecki. Nocleg zarezewowny mieliśmy w prywatnym Schronisku na Cyrli (Cyrla jest przysiółkiem Rytra).
W sobotę 26 października naszym celem była schronisko PTTK na Hali Łabowskiej, Czarci Wierch i Kamień, Wierch nad Kamieniem oraz Hala Pisana. Naszą przygodę z Beskidem Sądeckim rozpoczęliśmy na parkingu w Łabowcu. Z parkingu ruszyliśmy niebieskim szlakiem turystycznym do Schroniska PTTK na Hali Łabowskiej.
Wysłane przez andkoz w ndz., 27/10/2024 - 17:57
W malinowym chruśniaku, przed ciekawych wzrokiem
Zapodziani po głowy, przez długie godziny
Zrywaliśmy przybyłe tej nocy maliny
Wysłane przez andkoz w śr., 23/10/2024 - 12:45
Podczas kolejnej wycieczki przejechałem trasę rowerową prowadzącą drogami Garbu Tenczyńskiego i Wyżyny Olkuskiej. Przejazd zacząłem w Zabierzowie, miejscowości położonej na skraju Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Stąd przez Balice dojechałem do Morawicy, jednej z najstarszych osad w okolicach Krakowa. W okresie średniowiecza była siedzibą możnego rodu Toporczyków, herbu Topór, władającego rozległymi dobrami w Małopolsce.
Wysłane przez andkoz w śr., 16/10/2024 - 16:40
W Piekarach Śląskich znajduje się największe na Śląsku miejsce pielgrzymkowe związane z kultem maryjnym.
W Sanktuarium w Piekarach Śląskich została umieszczona słynąca łaskami ikona Matki Bożej Piekarskiej, a Piekary stały się duchową stolicą Górnego Śląska.
Do Piekar wybrałem się na rowerze, rozpoczynając przejazd w Sosnowcu. Początkowo jechałem wzdłuż Brynicy, dawnej granicznej rzeki pomiędzy Polską a Śląskiem, który od XIV wieku znajdował się pod obcym panowaniem.
Wysłane przez andkoz w pt., 20/09/2024 - 07:06
Podczas pobytu w ubiegłym roku w Przytyku nad na rzeką Radomką postanowiłem, że kiedyś wybiorę się zobaczyć źródła tej rzeki. Przejazd rowerowy zacząłem w Przysusze, mieście powiatowym na Równinie Radomskiej.
Przystanek kolejowy Przysucha znajduje się w nieodległym Skrzyńsku, w którym znajduje się późnobarokowy kościół, z obrazem Matki Boskiej Staroskrzyńskiej.
Strony