Blogi

26/27-10-2024 Wędrówka szlakami Beskidu Sądeckiego.

W ostatni weekend października 2024 roku z grupą znajomych wybraliśmy się na poszukiwanie jesieni, w Beskid Sądecki. Nocleg zarezewowny mieliśmy w prywatnym Schronisku na Cyrli (Cyrla jest przysiółkiem Rytra).
W sobotę 26 października naszym celem była schronisko PTTK na Hali Łabowskiej, Czarci Wierch i Kamień, Wierch nad Kamieniem oraz Hala Pisana. Naszą przygodę z Beskidem Sądeckim rozpoczęliśmy na parkingu w Łabowcu. Z parkingu ruszyliśmy niebieskim szlakiem turystycznym do Schroniska PTTK na Hali Łabowskiej.

Iłża 24 październik 2024

W malinowym chruśniaku, przed ciekawych wzrokiem
Zapodziani po głowy, przez długie godziny
Zrywaliśmy przybyłe tej nocy maliny

Przez Garb Tenczyński do Olkusza 17 październik 2024

     Podczas kolejnej wycieczki przejechałem trasę rowerową prowadzącą drogami Garbu Tenczyńskiego i Wyżyny Olkuskiej. Przejazd zacząłem w Zabierzowie, miejscowości położonej na skraju Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Stąd przez Balice dojechałem do Morawicy, jednej z najstarszych osad w okolicach Krakowa. W okresie średniowiecza była siedzibą możnego rodu Toporczyków, herbu Topór, władającego rozległymi dobrami w Małopolsce.

W stronę Piekar 12 październik 2024

     W Piekarach Śląskich znajduje się największe na Śląsku miejsce pielgrzymkowe związane z kultem maryjnym.
W Sanktuarium w Piekarach Śląskich została umieszczona słynąca łaskami ikona Matki Bożej Piekarskiej, a Piekary stały się duchową stolicą Górnego Śląska.
Do Piekar wybrałem się na rowerze, rozpoczynając przejazd w Sosnowcu. Początkowo jechałem wzdłuż Brynicy, dawnej granicznej rzeki pomiędzy Polską a Śląskiem, który od XIV wieku znajdował się pod obcym panowaniem.

W dolinie Radomki 12 wrzesień 2024

      Podczas pobytu w ubiegłym roku w Przytyku nad na rzeką Radomką postanowiłem, że kiedyś wybiorę się zobaczyć źródła tej rzeki.  Przejazd rowerowy zacząłem w Przysusze, mieście powiatowym na Równinie Radomskiej.
Przystanek kolejowy Przysucha znajduje się w nieodległym Skrzyńsku, w którym znajduje się późnobarokowy kościół, z obrazem Matki Boskiej Staroskrzyńskiej.

Strony

Subskrybuj RSS - blogi