Blogi

10-04-2021 Wędrówka szlakami Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

W sobotę 10 kwietnia ponownie odwiedziłem Jurę Krakowsko-Częstochowską. Moim głównym celem były zamek Pilcza w Smoleniu. Oprócz zamku wdrapałem się na Grodzisko Pańskie oraz odwiedziłem Rezerwat Ruskie Góry i wieś Ryczów, w której znajdują się pozostałości XIV wiecznej strażnicy. Zamek w Smoleniu wybudowany został na ostańcu skalnym, na wysokości około 500 m n.p.m., z różnicą wysokości na obszarze zamku wynoszącą 25 metrów. Jego nazwa Pilcza nawiązuje do nazwy rzeki Pilicy oraz pobliskiej miejscowości Pilica nazywanej pierwotnie Pilcza.

05-04-2021 Wędrówka szlakami Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

W poniedziałek 5 kwietnia  w poszukiwaniu śladów wiosny wybrałem się na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Moim celem były zamek Rabsztyn, Rezerwat Przyrody "Pazurek" oraz Januszkowa Góra. Na wędrówkę wyruszyłem z parkingu położnego we wsi Rabsztyn u podnóża Zamku, tuż obok dziewiętnastowiecznej „Chaty Kocjana”. Drewnianego domu w którym urodził się Antoni Kocjan, wybitny przedwojenny konstruktor szybowców, rozstrzelany przez gestapo w 1944 roku. Do dzisiejszych czasów nie zachował się żaden dokument dotyczący początków rabsztyńskiego zamku.

Źródło Warty oraz dolinami Krztyni i Mierzawy; 27 marzec 2021

  Już dawno chciałem odwiedzić Kromołów, dawne miasteczko położone na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. W Kromołowie rozpoczyna swój długi bieg rzeka Warta zanim dotrze do Odry w Kostrzynie.

2021.02/03. Czerwony. Gołoszyce - Annopol

                    Witam :-)

2021.03.21. Piotruś

                   Witam :-)

Strony

Subskrybuj RSS - blogi