Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie

Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie to równinna kraina usiana licznymi jeziorami, bagnami otoczonymi przez lasy i łąki. Szczególne znaczenie ma dla ornitologów, z uwagi na dziesiątki gatunków ptaków, w tym czaplę, żurawia, czy cietrzewia. W dużych kompleksach leśnych można spotkać jelenia i łosia. Kraina porównywana z lasotundrą, stanowi też niszę dla żółwi błotnych i roślin owadożernych. Atrakcyjna krajobrazowo przestrzeń wykorzystywana jest przez wędkarzy, rowerzystów i piechurów.

Alanya

Turecka Alanya to kolejna perełka basenu Morza Śródziemnego. Turyści znajdą tu wszystko, czego spragniona wakacji dusza potrzebuje – od rozgrzanych w słońcu plaż, przez ciepłe szmaragdowe wody morskie, po zapierające dech w piersiach krajobrazy. Surowe urwiska skalne okraszone kolorową roślinnością pięknie prezentują się na tle błękitnego nieba. Portowa architektura sięga czasów starożytnych, najbardziej rozpoznawalna jest seldżucka fortyfikacja z XIII wieku.

Madera

Madera wita podróżnych ekstremalnym lądowaniem, które stanowi nie lada wyzwanie przy silnym wietrze, będąc przedsmakiem doznań, czekających na turystów. Lotnisko usytuowane na słupach zanurzonych w oceanie, pozwala na zetknięcie z jednej strony - z bezmiarem atlantyckiego błękitu, z drugiej - potężnymi wzniesieniami pokrytymi bajecznie kolorową roślinnością. Architektura miasteczek stanowi urokliwą miniaturę kontynentalnej zabudowy, uliczki są ciasne, budynki pokryte ceramicznymi dachówkami, okna przysłaniają okiennice.

W krainie wąwozów, sadów i „pieprzu”

Wyżynę Sandomierską pokrywają utwory lessowe. Pylasta skała osadowa pochodzenia eolicznego jest porowata, osiada oraz pęka, tworząc ciekawą rzeźbę terenu. Jedną z powstałych w ten sposób form, jest chętnie odwiedzany przez turystów Wąwóz Królowej Jadwigi w Sandomierzu. Spacerując w głębokim wąwozie, można dokładnie obejrzeć ogołocone systemy korzeniowe klonów, wiązów, akacji, czy lipy oraz grę światła przedzierającego się przez gęste korony. Na pokrywach lessowych powstają żyzne gleby (czarnoziemy, brunatne i płowe). Naturalnie wykształciły się tu lasy mieszane oraz roślinność stepowa.

Zima w mieście

Parki miejskie i publiczne tereny zieleni stanowią w zurbanizowanej przestrzeni żywą enklawę. Ich obecna struktura i układ funkcjonalno-przestrzenny jest zwykle wynikiem wieloletnich prac konserwatorskich i corocznych zabiegów ogrodniczych, czy działań rewaloryzacyjnych. Rośliny drzewiaste, zabytki architektoniczne i niektóre budowle ogrodowe pamiętają ubiegłe stulecia, dokumentując sztukę minionych epok, zaś nowe nasadzenia i modernistyczne akcenty, mała architektura, iluminacje, nawierzchnia ciągów komunikacyjnych służą wkomponowaniu założeń we współczesny krajobraz miejski.

Ścieżka przyrodnicza "Bobrówka"

Złota polska jesień najpiękniej prezentuje swe oblicze w lasach mieszanych, mieniących się setkami barw i odcieni w promieniach październikowego słońca. Ścieżka przyrodnicza "Bobrówka" wyposażona jest w infrastrukturę turystyczną – drewniane mostki, wiaty, pomosty widokowe i tablice edukacyjne, co ułatwia poznawanie lokalnej przyrody i stanowi udogodnienie dla dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. Wytyczona trasa znajduje się na terenie Nadleśnictwa Parczew, okala staw młyński "Gościniec", wiedzie przez urokliwy o tej porze roku las mieszany i przecina meandrującą rzekę Bobrówkę.

Morskie Oko

Każda wizyta nad Morskim Okiem to przyjemne przeżycie. Zapach lasu i piękne krajobrazy Tatr Wysokich rekompensują żmudną asfaltową trasę Doliną Białki i Doliną Rybiego Potoku. Nawet ciepło halnego może wydać się miłym dodatkiem, szczególnie podczas chłodnego poranku. Po drodze zwracają uwagę turysty Wodogrzmoty Mickiewicza, otwarcia widokowe na Mięguszowieckie Szczyty i Mnicha, przy odrobinie szczęścia natrafimy też na pozującego do fotografii jelenia. Tafla wody pięknie eksponuje surowe masywy skalne, piargi, widać stąd Kocioł Czarnego Stawu i Rysy.

Nad Morzem Czerwonym

Początek astronomicznej jesieni jest w Polsce wyraźnie odczuwalny, zatem miło uciec myślami do egipskiego rozpalonego Marsa el Alam. Niewielka, dość kameralna miejscowość nad Morzem Czerwonym oferuje turystom ceniącym spokój, piaszczyste plaże i bardzo wysokie temperatury, zachęcając do szukania ochłody podczas nurkowania i odkrywania podwodnych skarbów. Tutejszą rafę koralową podziwiać można bardzo blisko brzegu. Poza znanymi gatunkami spotkamy egzotyczne dla nas gąbki, szkarłupnie i mięczaki oraz bajecznie kolorowe ryby (ustnikowate, wargaczowate, rogatnicowate).

Czym Kreta bogata

Pierwsze skojarzenia, jakie przywołuje Kreta, to bezkompromisowe ciepło, feeria barw zadbanej śródziemnomorskiej roślinności, zapach lokalnych przysmaków z nadmorskich tawern i wieczorne koncerty cykad. Lipcowa penetracja wyspy wymaga od polskiego turysty zamiłowania do wysokich temperatur i otwartości na kąpiele słoneczne. Piaszczysto-żwirowe plaże pozwalają znaleźć dla siebie trochę przestrzeni na relaks i ochłodę wśród morskich fal. Ciekawym miejscem do obserwacji podczas leżakowania oraz rejsów jest wyspa św.

Zakynthos w czerwcowej odsłonie

Czerwiec to dobra pora na greckie wojaże. Temperatura pozwala oddychać przyzwyczajonym do chłodniejszego klimatu turystom, jednocześnie aura umożliwia korzystanie z uroków słonecznej krainy. Zakynthos należy do archipelagu Wysp Jońskich. W rejonie śródziemnomorskim spotkamy lasy iglaste, makię, sporo eukaliptusów, sukulentów, oliwne i cytrusowe gaje. Uprawia się też winorośl, figowce. Można skosztować musaki, pomarańczowego miodu oraz specjalnej odmiany wina, wytwarzanej w beczkach o żywicznym aromacie, które albo pokocha się od pierwszego łyka, albo znienawidzi.

Strony

Subskrybuj Turysta przyrodnik