Maciej Kędzia - blog

Świętokrzyskim Szlakiem Marii Skłodowskiej-Curie

Dwukrotna noblistka (z fizyki i chemii), przyjaciółka Alberta Einsteina i pięciu prezydentów (Polski, USA i Czechosłowacji); kobieta wyzwolona, która prześcignęła swoją epokę "doczekała się" filmu o sobie z Karoliną Gruszką w roli głównej, który wchodzi na ekrany kin w ten piątek (03.03). Maria Skłodowska-Curie (MSC) jest znana na całym świecie z odkrycia polonu i radu, ale nie kojarzymy jej ze Świetokrzyskim. Niesłusznie - bo ślady obecności jej rodziny w naszym regionie są bardzo wyraźne.

Rezerwat Archeologiczny RYDNO

Ach Kieleckie jakie cudne! To hasło było już wyśmiewane, tymczasem fakty są takie: Kielce to jedyne miasto w Europie z pięcioma rezerwatami w swoich granicach. W Bałtowie działa największy kompleks turystyczny w Polsce. Pałac Krzyżtopór w Ujeździe był pod każdym względem bogatszy od Wersalu (nie mówiąc, że też starszy). Tetrapod, czyli pierwsze stworzenie w historii ewolucji, które wyszło z wody na ląd, zrobiło to w Zachełmiu k. Zagnańska. Krzemionki k. Ostrowca to zaś największa, znana kopalnia neolityczna na świecie, a RYDNO... o tym poniżej :)

ARIANIE ŚWIĘTOKRZYSCY

Arianie, czyli Bracia Polscy (jeszcze inna nazwa - Antytrynitarze) to zapomniana grupa religijna, wygnana z Polski w czasie Reformacji (w przyszłym roku obchodzić będziemy 500-lecie tego ruchu), która szczególnie rozwinęła się na terenach dzisiejszego województwa świętokrzyskiego: w takich ośrodkach jak Pińczów (zwany Sarmackimi Atenami) czy Raków, stanowiący nieformalną stolicę arian, gdzie działała słynna Akademia Rakowska. Kim byli arianie i co po nich zostało?

 

Piekoszów i Podzamcze Piekoszowskie

Po kilku dalszych wojażach polecam atrakcyjne miejsce w bezpośrednim sąsiedztwie Kielc, czyli Piekoszów. Jest to miejscowość, funkcjonująca w powszechnej świadomości jako świętokrzyska stolica pomidorów. I ja tak myślałem dopóty, dopóki nie przyjechałem tu z wizytą jakiś czas temu, odkrywając nie lada zabytki. Wspomnieć należy, przede wszystkim o piekoszowskiej świątyni, górującej nad całym centrum miasteczka i o ruinach pałacyku, położonych przy samej drodze na Włoszczowę, które wyłaniają się pośród współczesnych domów, zaskakując kierowców.

Średniowieczne Miasto Szydłów

Legenda głosi, że Szydłów zbudowano dzięki kosztownościom zrabowanym przez zbója zwanego Szydłem. Siał on postrach na tych terenach. Do czasu. Kiedy napadł na orszak królewski (Kazimierza Wielkiego), pojmano go i nakazano zwrot zrabowanych rzeczy pod groźbą śmierci. Odzyskane precjoza pozwoliły na ufundowanie osady, nazwanej imieniem swego mimowolnego fundatora. Wejście do jaskini zbójeckiej uwieczniłem na załączonej fotografii.

Strony

Subskrybuj RSS - Maciej Kędzia - blog