Maciej Kędzia - blog

Trzcianka - Jerozolima ;)

Podejście na Górę Świętego Krzyża rozpoczynamy w Trzciance, gdzie szlakiem  koloru czerwonego możemy wędrować w ciszy i spokoju. Jedynym problemem, który musimy rozwiązać, jest brak parkingu, a nawet dobrego miejsca do zatrzymania auta. Wejście na ścieżkę przyrodniczą Świętokrzyskiego Parku Narodowego zlokalizowane jest bowiem w pół drogi między dwoma przystankami busów, na zakręcie ruchliwej drogi wojewódzkiej z Kielc do Ostrowca Świętokrzyskiego.

Świętokrzyskim Szlakiem Marii Skłodowskiej-Curie

Dwukrotna noblistka (z fizyki i chemii), przyjaciółka Alberta Einsteina i pięciu prezydentów (Polski, USA i Czechosłowacji); kobieta wyzwolona, która prześcignęła swoją epokę "doczekała się" filmu o sobie z Karoliną Gruszką w roli głównej, który wchodzi na ekrany kin w ten piątek (03.03). Maria Skłodowska-Curie (MSC) jest znana na całym świecie z odkrycia polonu i radu, ale nie kojarzymy jej ze Świetokrzyskim. Niesłusznie - bo ślady obecności jej rodziny w naszym regionie są bardzo wyraźne.

Rezerwat Archeologiczny RYDNO

Ach Kieleckie jakie cudne! To hasło było już wyśmiewane, tymczasem fakty są takie: Kielce to jedyne miasto w Europie z pięcioma rezerwatami w swoich granicach. W Bałtowie działa największy kompleks turystyczny w Polsce. Pałac Krzyżtopór w Ujeździe był pod każdym względem bogatszy od Wersalu (nie mówiąc, że też starszy). Tetrapod, czyli pierwsze stworzenie w historii ewolucji, które wyszło z wody na ląd, zrobiło to w Zachełmiu k. Zagnańska. Krzemionki k. Ostrowca to zaś największa, znana kopalnia neolityczna na świecie, a RYDNO... o tym poniżej :)

ARIANIE ŚWIĘTOKRZYSCY

Arianie, czyli Bracia Polscy (jeszcze inna nazwa - Antytrynitarze) to zapomniana grupa religijna, wygnana z Polski w czasie Reformacji (w przyszłym roku obchodzić będziemy 500-lecie tego ruchu), która szczególnie rozwinęła się na terenach dzisiejszego województwa świętokrzyskiego: w takich ośrodkach jak Pińczów (zwany Sarmackimi Atenami) czy Raków, stanowiący nieformalną stolicę arian, gdzie działała słynna Akademia Rakowska. Kim byli arianie i co po nich zostało?

 

Piekoszów i Podzamcze Piekoszowskie

Po kilku dalszych wojażach polecam atrakcyjne miejsce w bezpośrednim sąsiedztwie Kielc, czyli Piekoszów. Jest to miejscowość, funkcjonująca w powszechnej świadomości jako świętokrzyska stolica pomidorów. I ja tak myślałem dopóty, dopóki nie przyjechałem tu z wizytą jakiś czas temu, odkrywając nie lada zabytki. Wspomnieć należy, przede wszystkim o piekoszowskiej świątyni, górującej nad całym centrum miasteczka i o ruinach pałacyku, położonych przy samej drodze na Włoszczowę, które wyłaniają się pośród współczesnych domów, zaskakując kierowców.

Strony

Subskrybuj RSS - Maciej Kędzia - blog