wycieczki rowerowe - andkoz blog

Podgórze Sudeckie 09 -17 lipiec 2023

    Celem kolejnej wyprawy rowerowej był wyjazd na Pogórze Sudeckie. Ale przejazd rozpoczęliśmy wcześniej na Nizinie Śląskiej - w Głogowie nad Odrą, mieście pięknie odbudowującym się po zniszczeniach wojennych. Stąd już na rowerach ruszyliśmy do Szprotawy, miasta należącego historycznie do Dolnego Śląska, a obecnie administracyjnie przyłączonego do województwa lubuskiego.

Doliną Pilicy do Przedborza 19 maj 2023

  Na kolejną wycieczkę rowerową wybrałem się do Przedborza. Jadąc doliną Zwleczy, dopływu Pilicy dojechałem do wsi Pękowiec, należącej obecnie do powiatu częstochowskiego.  W pobliskich lasach, ale położonych w powiecie włoszczowskim znajduje się dawne obozowisko batalionu „Las” 74 Pułku Piechoty Armii Krajowej. Dowódcą tego batalionu był legendarny na ziemi włoszczowskiej i okolicach major Mieczysław Tarchalski ps. „Marcin” W maju 1944 roku żołnierze tego batalionu rozpoczęli w tym miejscu budowę kompleksu bunkrów.

Z Nadziejowa do Sielpi przez Piekło Dalejowskie 06 maj 2023

   Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych regionu jest przebycie „Piekielnego szlaku” czyli długodystansowego szlaku pieszego, liczącego łącznie około 245 km. Po dwóch etapach, które przeszedłem w towarzystwie koleżanek i kolegów z Klubu Turystów Pieszych PTTK „Przygoda”, tym razem postanowiłem przejechać dalsze odcinki na rowerze. Przejazd zacząłem w  Nadziejowie, miejscowości położonej w pobliżu Niekłania.

Do Imielna 01 kwiecień 2023

     Imielno znajduje się w południowo – wschodniej części powiatu jędrzejowskiego. Geograficznie Imielno położone jest na terenie Niecki Nidziańskiej, w jej części zachodniej, którą stanowi Płaskowyż Jędrzejowski. Najcenniejszym zabytkiem Imielna jest romański kościół pw. św. Mikołaja pochodzący z XIII wieku.
I on właśnie był celem mojej kolejnej wycieczki rowerowej.

Z Łagowa do Bielin 18marzec 2023

W sobotni poranek znalazłem się po raz kolejny na rynku w Łagowie. Po krótkim postoju w mieście ruszyłem w stronę Barda.  Po drodze postanowiłem wjechać na Świński Ryj, jedną z gór Pasma Orłowińskiego. Widok góry od strony zachodniej podobno przypomina tę część zwierzęcia, ale ja tego nie zauważyłem. U podnóża góry znajduje się mierzący około 600 metrów wąwóz Prągowiec, znany z zachowanych skamieniałości organizmów morskich sprzed setek milionów lat.

Okolice Koniecpola 3 listopad 2022

    Koniecpol jest miastem położonym na zachodnim krańcu Niecki Włoszczowskiej, około 5 kilometrów na zachód od granic obecnego województwa świętokrzyskiego. Miasto zostało ulokowane nad rzekami Białką i Pilicą. Prawa miejskie Koniecpol uzyskał w 1443 roku, i aż do 1793 roku wchodził w skład województwa sieradzkiego. Później należał do guberni piotrkowskiej oraz kolejno województwa łódzkiego, kieleckiego i częstochowskiego. Obecnie jest miastem województwa śląskiego. Głównym zabytkiem Koniecpola jest pałac Koniecpolskich.

Do Racławic 14 październik 2022

  Racławice położone na Wyżynie Miechowskiej pomiędzy Miechowem a Skalbmierzem znane są, jako miejsce bitwy, która odbyła się na miejscowych polach w 1794 r. Bitwa, w której oddziały polskie dowodzone przez Tadeusza Kościuszkę zmierzyły się z ze zgrupowaniem rosyjskim generała Aleksandra Tormasowa miała niewielkie znaczenie militarne, natomiast moralne znaczenie wygranej bitwy miało wielki wymiar historyczny nie tylko w czasie trwania walk powstańczych, ale i w czasach późniejszych.

Górna Liswarta 21-22 wrzesień 2022

Liswarta jest urokliwą rzeką położoną w województwie śląskim. Rzeka ma długość 93 km.

Wykus 02 wrzesień 2022

  Na początku września odbyłem wycieczkę rowerową, której głównym celem było odwiedzenie polany na Wykusie. Pierwszym przystankiem na mojej trasie było osiedle Górna Kolonia w Skarżysku-Kamiennej, wybudowane w 1927 roku dla kadry kierowniczej Państwowej Fabryki Amunicji. Po kilku kilometrach przejeżdżając przez rzeczkę Żarnówkę dotarłem do Parszowa, dawnej osady górniczej należącej niegdyś do cystersów z Wąchocka. We wsi w 1934 r. staraniem ks.

Z Sędziszowa do Szczekocin 05 sierpień 2022

Wycieczka ta planowana była już od dawna. Wreszcie po dwóch latach oczekiwania udało nam się z Zenonem zrealizować nasze plany. Spotkaliśmy się na dworcu w Sędziszowie, skąd niezwłocznie udaliśmy się w stronę Nagłowic, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Mikołaja Reja mieszczące się w zabytkowym dworze Walewskich. Nagłowice znajdują się na Świętokrzyskim Szlaku Literackim, który prowadzi śladami poetów, pisarzy i kronikarzy, którzy byli mocno związani z regionem świętokrzyskim.

Strony