wycieczki rowerowe - andkoz blog

Z Łagowa do Kunowa 11 październik 2023

   U podnóży Pasma Jeleniowskiego w Górach Świętokrzyskich nad rzeczką Łagowicą położony jest Łagów, miasteczko o średniowiecznej proweniencji. Z tego miejsca rozpocząłem przejazd rowerowy kierując się w stronę Gołoszyc. Początkowo jechałem szlakiem rowerowym doliną Łagowicy, a później skrajem Jeleniowskiego Parku Krajobrazowego przez Piórków i Nieskurzów. W Gołoszycach skręciłem do Modliborzyc, aby ponownie zobaczyć miejscowy kościół. Kościół wraz z wsią należał do uposażenia klasztoru benedyktynów na Świętym Krzyżu i jest pod wezwaniem świętego Benedykta.

Z Sielpi przez Wzgórza Opoczyńskie do Końskich 29- 30 wrzesień 2023

  Kontynuując rowerowy przejazd Piekielnym Szlakiem prowadzący przez powiaty konecki i opoczyński, dalszą część wycieczki rozpocząłem w Sielpi Wielkiej. Była to miejscowość, gdzie zakończyłem poprzedni, majowy etap. W tym miejscu Czarna Konecka łączy się z Czarną Taraską tworząc Czarną, która zwana jest również w dalszym ciągu Czarną Konecką lub Czarną Maleniecką. Wzdłuż tej rzeki jadąc początkowo równolegle do kanału Ulga dojechałem do Cieklińska. Znajduje się tutaj zbiornik wodny na rzece Czarnej, który wykorzystywany jest jako łowisko.

W dolinie Szreniawy 1 wrzesień 2023

  W dolinie rzeki Szreniawy bywałem kilkakrotnie -  pieszo, bądź na rowerze. Tym razem postanowiłem dotrzeć do jej źródła. Znajduje się ono na przedmieściach miasta Wolbromia, w torfowiskowej niecce.

Nad Liswartą i Wartą 22- 23 wrzesień 2023

   Warta jest trzecią rzeką Polsce, a Liswarta jest jej trzecim lewobrzeżnym dopływem. Wzdłuż tej ostatniej rzeki został wytyczony Liswarciański Szlak Rowerowy. Większą część tego szlaku, od źródeł do Dankowa przejechałem w zeszłym roku. Pozostał mi do przejechania tylko niewielki odcinek długości 25 kilometrów od Dankowa do Wąsosza Górnego.

Podgórze Sudeckie 09 -17 lipiec 2023

    Celem kolejnej wyprawy rowerowej był wyjazd na Pogórze Sudeckie. Ale przejazd rozpoczęliśmy wcześniej na Nizinie Śląskiej - w Głogowie nad Odrą, mieście pięknie odbudowującym się po zniszczeniach wojennych. Stąd już na rowerach ruszyliśmy do Szprotawy, miasta należącego historycznie do Dolnego Śląska, a obecnie administracyjnie przyłączonego do województwa lubuskiego.

Doliną Pilicy do Przedborza 19 maj 2023

  Na kolejną wycieczkę rowerową wybrałem się do Przedborza. Jadąc doliną Zwleczy, dopływu Pilicy dojechałem do wsi Pękowiec, należącej obecnie do powiatu częstochowskiego.  W pobliskich lasach, ale położonych w powiecie włoszczowskim znajduje się dawne obozowisko batalionu „Las” 74 Pułku Piechoty Armii Krajowej. Dowódcą tego batalionu był legendarny na ziemi włoszczowskiej i okolicach major Mieczysław Tarchalski ps. „Marcin” W maju 1944 roku żołnierze tego batalionu rozpoczęli w tym miejscu budowę kompleksu bunkrów.

Z Nadziejowa do Sielpi przez Piekło Dalejowskie 06 maj 2023

   Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych regionu jest przebycie „Piekielnego szlaku” czyli długodystansowego szlaku pieszego, liczącego łącznie około 245 km. Po dwóch etapach, które przeszedłem w towarzystwie koleżanek i kolegów z Klubu Turystów Pieszych PTTK „Przygoda”, tym razem postanowiłem przejechać dalsze odcinki na rowerze. Przejazd zacząłem w  Nadziejowie, miejscowości położonej w pobliżu Niekłania.

Do Imielna 01 kwiecień 2023

     Imielno znajduje się w południowo – wschodniej części powiatu jędrzejowskiego. Geograficznie Imielno położone jest na terenie Niecki Nidziańskiej, w jej części zachodniej, którą stanowi Płaskowyż Jędrzejowski. Najcenniejszym zabytkiem Imielna jest romański kościół pw. św. Mikołaja pochodzący z XIII wieku.
I on właśnie był celem mojej kolejnej wycieczki rowerowej.

Z Łagowa do Bielin 18marzec 2023

W sobotni poranek znalazłem się po raz kolejny na rynku w Łagowie. Po krótkim postoju w mieście ruszyłem w stronę Barda.  Po drodze postanowiłem wjechać na Świński Ryj, jedną z gór Pasma Orłowińskiego. Widok góry od strony zachodniej podobno przypomina tę część zwierzęcia, ale ja tego nie zauważyłem. U podnóża góry znajduje się mierzący około 600 metrów wąwóz Prągowiec, znany z zachowanych skamieniałości organizmów morskich sprzed setek milionów lat.

Okolice Koniecpola 3 listopad 2022

    Koniecpol jest miastem położonym na zachodnim krańcu Niecki Włoszczowskiej, około 5 kilometrów na zachód od granic obecnego województwa świętokrzyskiego. Miasto zostało ulokowane nad rzekami Białką i Pilicą. Prawa miejskie Koniecpol uzyskał w 1443 roku, i aż do 1793 roku wchodził w skład województwa sieradzkiego. Później należał do guberni piotrkowskiej oraz kolejno województwa łódzkiego, kieleckiego i częstochowskiego. Obecnie jest miastem województwa śląskiego. Głównym zabytkiem Koniecpola jest pałac Koniecpolskich.

Strony