wycieczki rowerowe - andkoz blog

Zielonym szlakiem z Pielaszowa do Chańczy 7-8 maj 2025

   Przez tereny Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Połanieckiej został wytyczony zielony szlak turystyczny zwany Niepodległościowym. Jego długość to 110 kilometrów.  Jest to obecnie najdłuższy szlak długodystansowy, który w całości ma przebieg w województwie świętokrzyskim. Rozpoczyna się (lub kończy) w miejscowości Pielaszów na skraju doliny Opatówki.

Wzdłuż Małej Panwi 2-3 kwiecień 2025

     Mała Panew wypływa z Progu Woźnickiego, ze zbocza wzniesienia obecnie zwanego Górą Trzech Rzek, koło wsi Markowice, na terenie Małopolski.
Góra Trzech Rzek jest najwyższym wzniesieniem Progu Woźnickiego oraz całej Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej, będącej jednym z trzech regionów Wyżyny Śląsko-Krakowskiej (obok Wyżyny Śląskiej i Krakowsko-Częstochowskiej).  Jest to miejsce,  które stanowi jedyny w kraju dział wodny dla trzech największych polskich rzek: Odry poprzez Małą Panew, Wisły poprzez Brynicę oraz Warty poprzez potok Rzeniszówkę i Boży Stok.

Chorzów Świętochłowice 28 marzec 2025

Powstanie Chorzowa związane jest z zakonem bożogrobców czyli Kanoników Regularnych Grobu Bożego. Oni to dostali w XIII wieku prawo lokacji wsi pod Bytomiem. Z tego powodu Chorzów często nazywany był „wsią bożogrobców".
Do tej pory moje wyjazdy do Chorzowa ograniczały się tylko do wizyty w Planetarium Śląskim.

Iłża 24 października 2024

W malinowym chruśniaku, przed ciekawych wzrokiem
Zapodziani po głowy, przez długie godziny
Zrywaliśmy przybyłe tej nocy maliny

Przez Garb Tenczyński do Olkusza 17 października 2024

     Podczas kolejnej wycieczki przejechałem trasę rowerową prowadzącą drogami Garbu Tenczyńskiego i Wyżyny Olkuskiej. Przejazd zacząłem w Zabierzowie, miejscowości położonej na skraju Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Stąd przez Balice dojechałem do Morawicy, jednej z najstarszych osad w okolicach Krakowa. W okresie średniowiecza była siedzibą możnego rodu Toporczyków, herbu Topór, władającego rozległymi dobrami w Małopolsce.

W stronę Piekar 12 października 2024

     W Piekarach Śląskich znajduje się największe na Śląsku miejsce pielgrzymkowe związane z kultem maryjnym.
W Sanktuarium w Piekarach Śląskich została umieszczona słynąca łaskami ikona Matki Bożej Piekarskiej, a Piekary stały się duchową stolicą Górnego Śląska.
Do Piekar wybrałem się na rowerze, rozpoczynając przejazd w Sosnowcu. Początkowo jechałem wzdłuż Brynicy, dawnej granicznej rzeki pomiędzy Polską a Śląskiem, który od XIV wieku znajdował się pod obcym panowaniem.

W dolinie Radomki 12 września 2024

      Podczas pobytu w ubiegłym roku w Przytyku nad na rzeką Radomką postanowiłem, że kiedyś wybiorę się zobaczyć źródła tej rzeki.  Przejazd rowerowy zacząłem w Przysusze, mieście powiatowym na Równinie Radomskiej.
Przystanek kolejowy Przysucha znajduje się w nieodległym Skrzyńsku, w którym znajduje się późnobarokowy kościół, z obrazem Matki Boskiej Staroskrzyńskiej.

Pomorze Zachodnie 08 – 17 czerwca 2024

   Pomorze Zachodnie jest jednym z głównych regionów geograficznych współczesnej Polski. Przed wiekami ziemię tę zamieszkiwali Słowianie mówiący językiem bardzo zbliżonym do polskiego. Późniejsze wydarzenia polityczne spowodowały, że tereny Pomorza Zachodniego weszły w skład Rzeszy Niemieckiej, a miejscowa ludność uległa germanizacji. Po drugiej wojnie światowej obszar Pomorza Zachodniego uległ podziałowi.

Zagłębie Dąbrowskie 19 kwietnia 2024

   Zagłębie Dąbrowskie jest regionem historyczno- geograficznym leżącym na pograniczu województw śląskiego i małopolskiego. Ziemie te historycznie i kulturowo są częścią Małopolski, chociaż obecnie wchodzą w skład województwa śląskiego.
Głównymi miastami na tym obszarze są: Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza i Będzin.
Miasta te w okresie międzywojennym wraz z całym Zagłębiem Dąbrowskim wchodziły w skład województwa kieleckiego.

Z Łagowa do Kunowa 11 października 2023

   U podnóży Pasma Jeleniowskiego w Górach Świętokrzyskich nad rzeczką Łagowicą położony jest Łagów, miasteczko o średniowiecznej proweniencji. Z tego miejsca rozpocząłem przejazd rowerowy kierując się w stronę Gołoszyc. Początkowo jechałem szlakiem rowerowym doliną Łagowicy, a później skrajem Jeleniowskiego Parku Krajobrazowego przez Piórków i Nieskurzów. W Gołoszycach skręciłem do Modliborzyc, aby ponownie zobaczyć miejscowy kościół. Kościół wraz z wsią należał do uposażenia klasztoru benedyktynów na Świętym Krzyżu i jest pod wezwaniem świętego Benedykta.

Strony