Polskie zamki i płace. - ZbyszekB blog

14-05-2021 Spacer po Siewierzu i okolicach.

W sobotę 14 maja odwiedziłem miasto Siewierz, moim gównym celem był zamek biskupów krakowskich. Przespacerowałem się też nad Zalew Przeczycko-Siewierski. Siewierz położony jest na Garbie Tarnogórskim, nad rzeką Czarną Przemszą w województwie śląskim, w powiecie będzińskim. Jego nazwa pochodzi najprawdopodobniej od nieistniejącego już w języku polskim słowa siewiór, oznaczającego „północ”. Określała zapewne miejsce położone na północ od jakiegoś innego obiektu geograficznego.

 

30-04-2022 Wędrówka po Janowcu i okolicach.

W sobotę 30 kwietnia wybrałem się do Janowca. Moim celem był zamek w Janowcu, barokowy dwór z Moniak koło Urzędowa oraz spacer brzegiem Wisły. Wędrówkę rozpocząłem na rynku w Janowcu, z którego zielonym szlakiem turystycznym wdrapałem się na wzgórze zamkowe. Po zwiedzeniu zamku udałem się najpierw do położonego w pobliskim parku dworu z Moniek, a następnie zielonym szlakiem pieszym powędrowałem nad Wisłę. Do Janowca powróciłem zielonym szlakiem rowerowym. Na koniec mojej wizyty w Janowcu zwiedziłem jeszcze kościół pw. św. Małgorzaty i św. Stanisława Biskupa.

04-12-2021 Spacer po Będzinie.

W sobotę 04 grudnia  przejeżdżając przez Zagłębie Dąbrowskie zatrzymałem się na dłuższą chwilę w Będzinie. Odwiedziłem Zamek Będziński i Pałac Mieroszewskich. 

31-07-2021 Z wizytą w Baranowie Sandomierskim.

W sobotę 31 lipca wybrałem się do Baranowa Sandomierskiego. Moim celem był spacer po mieście oraz wizyta na baranowskim zamku. Pierwsze wzmianki o Baranowie pochodzą z roku 1135, z czasów Bolesława Krzywoustego. Nazwa Baranów wywodzi się prawdopodobnie od hodowli baranów jaką prowadzili mieszkańcy osady. W 1354 roku Kazimierz Wielki nadał osadzie prawa miejskie. Przez długi czas miasto było nazywane Baranowem. Przez pewien okres nazywane było także Baranowem Galicyjskim lub Baranowem nad Wisłą. Obecna nazwa miasta to Baranów Sandomierski (od leżącego w pobliżu Sandomierza).

10-07-2021 Wędrówka przez Puszczę Niepołomicką, Zamek Królewski w Niepołomicach.

W sobotę 10 lipca wybrałem się do Niepołomic. Moim celem był zamek, który przez wieki był rezydencją królów polskich zwaną "drugim Wawelem". Obecnie w komnatach zamkowych mieści się  Muzeum Niepołomickie bogate w eksponaty myśliwskie i łowieckie, zbiory Włodzimierza Puchalskiego oraz Muzeum Narodowego. W muzeum prezentowany jest zbiór ponad 100 obrazów i rzeźb z Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. W kaplicy zamkowej prezentowane są dokumenty królewskie i papieskie, w tym akt utworzenia parafii z 1350 roku. W zamku mieści się także hotel i centrum konferencyjne.

07-01-2017 Wizyta na zamku w Malborku.

W długi weekend styczniowy przebywałem w północnej Polsce. Korzystając z okazji odwiedziłem Zamek w Malborku.