Świętokrzyskie Miasta - ZbyszekB blog

30-05-2020 Spacer po Klimontowie.

W okresie panowania dynastii Piastów w Polsce funkcjonowały 4 miejscowości o nazwie Klimontów. Wieś Klimontów koło Sandomierza został założona około roku 1240, przez Kasztelana Krakowskiego Klemensa i od niego wywodzi swą nazwę. W XV wieku Klimontów znalazł się w posiadaniu rodziny Ossolińskich, która wywodziła  swój rodowód od Jaśka Topora zwanego Owcą. Klimontów uzyskał lokację miejską w 1604 roku, za sprawą Jana Zbigniewa Ossolińskiego.

24-05-2020 Spacer po królewskim mieście Nowy Korczyn.

Nowy Korczyn położony jest na Ponidziu, w otulinie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego. Przez miasto przepływa rzeka Nida, która uchodzi do Wisły, około 3 km na wschód od miejscowości. W 1258 r. książę Bolesław Wstydliwy lokował miasto zwane Nowym Miastem Korczynem. Rok przed lokacją miasta książę Bolesław, wraz ze swoją żoną Kingą, ufundowali w Korczynie klasztor oo. franciszkanów. Położenie na skrzyżowaniu szlaków handlowych z Krakowa na Ruś, oraz z węgierskich Koszyc do Sandomierza przyczyniło się do szybkiego rozwoju miasta. W 1300 r.

17-05-2020 Spacer po królewskim mieście Szydłów.

Pierwsza wzmianka o Szydłowie pochodzi z roku 1191. Prawa miejskie Szydłów otrzymał w roku 1329 z rąk Władysława Łokietka. Z inicjatywy Kazimierza Wielkiego powstał zamek oraz miasto otoczone zostało murem z trzema bramami: Krakowską, Opatowską i Wodną. Szydłów w tym czasie zarabiał głównie na tranzycie wina i chmielu oraz na przeganianych stadach bydła. Rozwijało się również rzemiosło. W XVI wieku liczba warsztatów rzemieślniczych przekroczyła setkę. Funkcjonowała w tym czasie łaźnia oraz browar, w 1528 roku miasto z własnych środków wybudowało wodociąg.