Ponidzie - ZbyszekB blog

18-05-2024 XXIV poZiMowy Złaz AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej.

W sobotę 18 Maja odbył się  w XXIV poZiMowy Złaz AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej. Uczestnicy złazu mieli do wyboru dwie trasy: pierwsza prowadziła z Probołwic przez Czarnocin i Kobylniki, druga ze Stradowa przez Miławczyce i również Kobylniki. Obie trasy kończyły się w Skalbmierzu. Ja miałem przyjemność poprowadzić trasę numer dwa. Wędrówkę rozpoczęliśmy od wizyty w jednym z największych w Polsce grodzisk. Stradowskie grodzisko zajmujące powierzchnię około 25 ha funkcjonowało pomiędzy VII a XII wiekiem. Z grodziska udaliśmy się do kościoła pw. św.

10-12-2022 XIV Rajd Mikołajkowy AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej.

W sobotę 10 grudnia uczestniczyłem w XIV Rajd Mikołajkowym AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej. Wędrówkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia kościoła parafialnego pw. św. Mikołaja w Starym Korczynie. Pierwsze wzmianki o Korczynie pochodzą z XII wieku. Jednak miejscowa parafia jest starsza i zapewne istniała już pod koniec XI wieku. W XIII wieku na terenie Korczyna znajdował się dwór książęcy. Osada miał charakter miejski, świadczy o tym specyficzny zachowany do dnia dzisiejszego wrzecionowaty układ ulic.

26-11-2022 XI Nocny Rajd Andrzejkowy AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej.

W sobotę 26 listopada miałem przyjemność poprowadzić XI Nocny Rajd Andrzejkowy AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej. Wędrowaliśmy ścieżkami Pogórza Sydłowskiego z wsi Chałupki, leżącej w gminie Morawica przez Lisów do Piotrkowic (obecnie wsi w XVIII/XIX wieku miasta) w gminie Chmielnik. Wędrówkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Ośrodka Tradycji Garncarstwa w Chałupkach. W Chałupkach garncarstwo rozwijało się od XVI wieku, w 1935 roku było tu 69 warsztatów garncarskich. W 1998 roku powstało muzeum garncarstwa.

29-05-2022 XXII poZiMowy Złaz Politechniki Świętokrzyskiej po Ziemi Jędrzejowskiej/Wodzisławskiej.

W niedzielę 29 maja odbył się XXII poZiMowy Złaz Politechniki Świętokrzyskiej, po Ziemi Wodzisławskiej. Uczestnicy złazu mieli do wyboru dwie trasy; pierwsza prowadziła z Węchadłowa do Brzezia, druga z Krzcięcic do Wodzisławia. Ja wybrałem trasę numer dwa. Wędrówkę rozpoczęliśmy przy kościele parafialnym w Krzcięcicach. W drodze do Wodzisławia odwiedziliśmy dwór Zadęckich w Krzcięcicach z połowy XIX wieku i park przy tym dworze z XIX wieku, park dworski z XIX wieku w Piołunce, kościół pw. św.

24-03-2019 Rezerwat Skowronno.

W niedzielę 24 marca br. w poszukiwaniu wiosny wybrałem się na Ponidzie. Jednym z miejsc, które odwiedziłem był rezerwat przyrody nieożywionej i florystyczny „Skowronno”. Utworzony w 1960 roku o powierzchni 1,93ha na Górze Okrąglica (293 m n.p.m.) należącej do Gór Pińczowskich, będących częścią Garbu Pińczowskiego. Na terenie rezerwatu znajdują się pozostałości XI-wiecznego kamieniołomu, w którym pozyskiwano wapień pińczowski (litotaminowy) popularnie nazywany „pińczakiem”.

20-08-2016 Skansen w Tokarni.

Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni powstało w roku 1976, działalność rozpoczęło w roku 1977. W Skansenie na obszarze 65ha odtworzony został typowy XVIII/XIX wieczny układ wiosek pochodzących z różnych stron kielecczyzny. W sektorach małomiasteczkowym, nadwiślańskim, lessowym, dworsko-folwarcznym, wyżynnym oraz świętokrzyskim zlokalizowanych zostało 64 obiekty. Odtwarzają one wygląd typowych chłopskich zagród, w których można zobaczyć jak wyglądały tradycyjne warsztaty pracy typowych wiejskich rzemieślników takich jak: kowal, stolarz, garncarz, czy plecionkarz.

20-06-2015 Wycieczka Klubu Górskiego PTTK Kielce na Ponidzie.

W sobotę 20 czerwca uczestniczyłem w jednodniowej, objazdowo-pieszej wycieczce Klubu Górskiego PTTK Kielce na Ponidzie. W trakcie naszej wędrówki odwiedziliśmy: