Wędrówki z plecakiem po Polsce - ZbyszekB blog

03-05-2023 IV Spacer Historyczny „Szlakiem zabytków i miejsc pamięci narodowej w Końskich”.

W środę 03 maja 2023 uczestniczyłem w zorganizowanym przez Oddział PTTK w Końskich IV Spacerze Historycznym „Szlakiem zabytków i miejsc pamięci narodowej”. Impreza miała charakter indywidualnego spaceru krajoznawczego. Uczestnicy spaceru mogli wziąć udział w konkursie wiedzy historycznej dotyczącym obiektów znajdujących się na trasie spaceru i związanymi z nimi wydarzeniami. Zadaniem konkursowym było rozwiązanie testu liczącego 36 pytań, który każdy uczestnik otrzymał na starcie imprezy. Start spaceru miał miejsce w Parku Miejskim im. Małachowskich w Końskich.

11-02-2023 XV Rajd Zimowy AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej.

W sobotę 11 lutego uczestniczyłem w XV Rajdzie Zimowym AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej. Na początek odwiedziliśmy bibliotekę publiczną we Włoszczowie, w podziemiach której zwiedziliśmy Izbę Regionalną Ziemi Włoszczowskiej. Po zwiedzeniu Izby przejechaliśmy do Kurzelowa, który obecnie jest  wsią sołecką, a dawniej (w latach 1285-1869) był ważnym miastem. W Kurzelowie zwiedziliśmy XIV wieczny kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz XVII wieczną kaplicę cmentarną pw. św. Anny. Odwiedziliśmy też miejscową piekarnię.

16-10-2021 Z wizytą w Tyńcu i na Wzgórzach Tynieckich.

W sobotę 16 października przy okazji pobytu w Krakowie odwiedziłem opactwo benedyktynów w Tyńcu wraz z kościołem św. Piotra i św. Pawła. Przespacerowałem się też zielonym szlakiem turystycznym biegnącym drogami i ścieżkami Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, jednego z najmniejszych parków w Małopolsce. Odwiedziłem leżące na terenie parku, porośnięte lasem Wzgórza Tynieckie wraz z uroczyskami: Wielkanoc, Kowadza, Tyniec, rezerwatem przyrody Skołczanka oraz Ostrą Górę i Grodzisko.