Góry Świętokrzyskie - ZbyszekB blog

21-01-2023 III Rajd Pamięci Powstańców Styczniowych AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej.

W sobotę 21 stycznia uczestniczyłem w III Rajdzie Pamięci Powstańców styczniowych AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej. Na początek zwiedziliśmy Suchedniów. Zwiedzanie zaczęło się na dworcu kolejowym, następnie odwiedziliśmy zabytkowy cmentarz z XIX wieku z grobami weteranów powstania styczniowego oraz XIX-wieczny kościół pw. św. Andrzeja Apostoła, w którym przechowywany jest sztandar powstańczy.

24/25-06-2022 VII Nocny Rajd Świętojański AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej.

W nocy z piątku na sobotę, z 24 na 25 czerwca uczestniczyłem w VII Nocnym Rajdzie Świętojańskim AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej. Wędrówkę rozpoczęliśmy na przystanku kolejowym w Berezowie, dzielnicy Suchedniowa. W nocy z 12/13 lipca 1943 roku pomiędzy Berezowem i Łączna partyzanci z oddziałów AK zatrzymali i ostrzelali pociąg osobowy z wagonami niemieckimi relacji Kraków – Warszawa. Akcja była odwetem za pierwszą część pacyfikacji Michniowa. My wędrując drogami bez szlaku dotarliśmy do Michniowa.

02/03-05-2022 Dwie nowe ścieżki edukacyjne w Świętokrzyskim Parku Narodowym.

W niedzielę 01 maja Świętokrzyski Park Narodowy udostępnił dla ruchu turystycznego dwie nowe ścieżki edukacyjne. Pierwsza ścieżka „Na przełęcz św. Mikołaja” biegnie po trasie, dawnej zwanej „Drogą Kakonińską” (Kakonin – Wola Szczygiełkowa), łączy przełęcz św. Mikołaja z tzw. Trójkątem na pieszo-rowerowej ścieżce edukacyjnej „Śladem kolejki wąskotorowej”. Ścieżka o długości około 1.6km, ma być czynna w okresie od 01 maja do 31 października.

13-02-2022 Zimowe wejście na Łysicę.

W niedzielę 13 lutego, jak co roku w połowie lutego członkowie PTTK Kielce wędrowali na Łysicę. Zimowe wejście na Łysicę miało na celu upamiętnienie 42 rocznicy pierwszego zimowego zdobycia Mount Everestu przez dwóch Polaków Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego. Ja w tym roku przyłączyłem się do piechurów z Klubu Turystów Pieszych PTTK „Przygoda”, których prowadził Przodownik Górski Piotr Garecki. Po zdobyciu Łysicy wspólnie z Jackiem i Anią  przez Kakonin wróciłem do Świętej Katarzyny.

26-12-2021 Bożonarodzeniowa szopka na Św. Krzyżu.

W niedzielę 26 grudnia przespacerowałem się z Nowej Słupi przez Kobylą Górę i Trzciankę na Święty Krzyż. W klasztorze świętokrzyskim obejrzałem sobie szopkę bożonarodzeniową.

30-04-2021 Góra Dobrzeszowska, miejsce pustki, ciemności i milczenia.

W piątkowe popołudnie 30 kwietnia wybrałem się na należącą do Pasma Dobrzeszowkiego Górę Dobrzeszowską (Dlaczego akurat 30 kwietnia? Wyjaśni się nieco później). Na tym niewielkim, odosobnionym wzniesieniu (367 m n.p.m.), w gminie Łopuszno na pograniczu Gór Świętokrzyskich i Płaskowyżu Suchedniowskiego, we wczesnym średniowieczu, w czasach przedchrześcijańskich funkcjonowała starożytna świątynia. Dziś ze względu na brak źródeł historycznych nie jesteśmy wstanie stwierdzić kto był jej budowniczym.

20-03-2021 VIII Rajd Śladami Zabytków Techniki Politechniki Świętokrzyskiej.

W sobotę 20 marca, w pierwszy dzień astronomicznej wiosny wspólnie z Dorotą uczestniczyliśmy w VIII Rajdzie Śladami Zabytków Techniki zorganizowanym przez Akademicki Klub Turystyki Kwalifikowanej PTTK „Sabat” działający przy Politechnice Świętokrzyskiej. Tym razem rajd miał charakter indywidualny, uczestnicy rajdu wędrujący w małych grupach na przestrzeni dwu dni (20-21 marca 2021 roku) mieli do pokonania 16 kilometrową trasę prowadzącą z Miedzierzy przez Sielpię Wielką do Miedzierzy.

28-11-2020 III Indywidualny Rajd Andrzejkowy Politechniki Świętokrzyskiej.

W dniach 26 - 30 listopada 2020 r. odbył się III (tym razem) Indywidualny Rajd Andrzejkowy Politechniki Świętokrzyskiej. Uczestnicy rajdu, na przestrzeni pięciu dni wędrowali w małych grupkach  po Świętokrzyskim Parku Narodowym jedną z trzech zaproponowanych tras: Trasa 1; Nowa Słupia – Św. Krzyż – Trzcianka – Kobyla Góra – Nowa Słupia, Trasa 2; Nowa Słupia – Grzegorzowice – Chełmowa Góra – Nowa Słupia, Trasa 3; Święta Katarzyna – Łysica – Kakonin – Święty Krzyż – Nowa Słupia.

09-05-2020 Wędrówka przez Pasma: Bolechowickie i Zelejowskie Gór Świętokrzyskich.

W sobotę 09 maja br. korzystając z pięknej, wiosennej pogody wędrowałem przez dwa Pasma Gór Świętokrzyskich: Bolechowickie i Zelejowskie. Odwiedziłem: Kamieniołom Szewce na Górze Okrąglica, Górę Zelejową, Kamieniołom Stokówka oraz Jaskinię Piekło Skibskie. Trasa licząca 17.3 km przy 370 m przewyższenia, zaczynała i kończyła się we wsi Szewce.

                                                                   

 

16-02-2020 Zimowe wejście na Łysicę z Klubem Górskim PTTK Kielce.

W niedzielę 16 lutego dla upamiętnienia okrągłej 40-tej rocznicy pierwszego zimowego zdobycia Mount Everestu przez dwóch Polaków Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego Klub Górski PTTK Kielce wspólnie z  Klubem Turystów Pieszych PTTK „Przygoda” oraz Klubem Górskim PTTK Końskie zorganizował zimowe wejście na Łysicę.

Strony