Góry Świętokrzyskie - ZbyszekB blog

15-07-2023 III Rajd Geologiczny AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej.

W sobotę 15 lipca uczestniczyłem w III Rajdzie Geologicznym AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej. Wędrówkę rozpoczęliśmy we wsi Kostomłoty, z której ruszyliśmy w kierunku Wzgórz Tumlińskich. Po drodze robiliśmy krótkie postoje przy figurze św. Jana Nepomucena (wzniesiona w roku 1771 kapliczka miała „chronić” okolicę przed wylewami strugi Sufragańczyk), pochodzącej z roku 1812 kaplicy Przemienienia Pańskiego na wzgórzu Janowym oraz kamieniołomie Mogiłki (nieczynny kamieniołom wapieni dewońskich, przykład form fałdowych i uskoków).

22-04-2023 XVIII Rajd Wiosenny AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej.

W sobotę 22 kwietnia uczestniczyłem w XVIII Rajdzie Wiosennym AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej. Wędrówkę rozpoczęliśmy we wsi Waśniów, w pobliżu której w folwarku Gaj urodził się, a potem mieszkał żołnierz, historyk i wybitny poeta barokowy Wespazjan Kochowski (1633-1700). Związany z Sobieskimi, był pod Wiedniem w roku 1683 i uświetnił zwycięstwo króla Jana III w swych utworach.Pisał fraszki i liryki („Niepróżnujące próżnowanie”), wiersze religijne i patriotyczne (m.in.

18-03-2023 X Rajd Śladami Zabytków Techniki AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej.

18 marca, w ostatnią sobotę kalendarzowej zimy uczestniczyłem w X Rajdzie Śladami Zabytków Techniki AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Chęcinach przy Klasztorze Franciszkanów. Poza byciem centrum administracyjnym Chęciny przez wieki stanowiły także ośrodek górnictwa kruszcowego. Na okolicznych wapiennych wzgórzach wydobywano rudy miedzi, ołowiu i srebra, działało górnictwo i urząd żupnika królewskiego.

12-02-2023 Zimowe wejście na Łysicę.

W niedzielę 12 lutego, jak niemal co roku w połowie lutego Świętokrzyski Oddział PTTK w Kielcach zorganizował zimowe zdobywanie Łysicy. Wejście na Łysicę miało na celu upamiętnienie 43-tej rocznicy pierwszego zimowego zdobycia Mount Everestu przez dwóch Polaków Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego.

21-01-2023 III Rajd Pamięci Powstańców Styczniowych AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej.

W sobotę 21 stycznia uczestniczyłem w III Rajdzie Pamięci Powstańców styczniowych AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej. Na początek zwiedziliśmy Suchedniów. Zwiedzanie zaczęło się na dworcu kolejowym, następnie odwiedziliśmy zabytkowy cmentarz z XIX wieku z grobami weteranów powstania styczniowego oraz XIX-wieczny kościół pw. św. Andrzeja Apostoła, w którym przechowywany jest sztandar powstańczy.

24/25-06-2022 VII Nocny Rajd Świętojański AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej.

W nocy z piątku na sobotę, z 24 na 25 czerwca uczestniczyłem w VII Nocnym Rajdzie Świętojańskim AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej. Wędrówkę rozpoczęliśmy na przystanku kolejowym w Berezowie, dzielnicy Suchedniowa. W nocy z 12/13 lipca 1943 roku pomiędzy Berezowem i Łączna partyzanci z oddziałów AK zatrzymali i ostrzelali pociąg osobowy z wagonami niemieckimi relacji Kraków – Warszawa. Akcja była odwetem za pierwszą część pacyfikacji Michniowa. My wędrując drogami bez szlaku dotarliśmy do Michniowa.

02/03-05-2022 Dwie nowe ścieżki edukacyjne w Świętokrzyskim Parku Narodowym.

W niedzielę 01 maja Świętokrzyski Park Narodowy udostępnił dla ruchu turystycznego dwie nowe ścieżki edukacyjne. Pierwsza ścieżka „Na przełęcz św. Mikołaja” biegnie po trasie, dawnej zwanej „Drogą Kakonińską” (Kakonin – Wola Szczygiełkowa), łączy przełęcz św. Mikołaja z tzw. Trójkątem na pieszo-rowerowej ścieżce edukacyjnej „Śladem kolejki wąskotorowej”. Ścieżka o długości około 1.6km, ma być czynna w okresie od 01 maja do 31 października.

13-02-2022 Zimowe wejście na Łysicę.

W niedzielę 13 lutego, jak co roku w połowie lutego członkowie PTTK Kielce wędrowali na Łysicę. Zimowe wejście na Łysicę miało na celu upamiętnienie 42 rocznicy pierwszego zimowego zdobycia Mount Everestu przez dwóch Polaków Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego. Ja w tym roku przyłączyłem się do piechurów z Klubu Turystów Pieszych PTTK „Przygoda”, których prowadził Przodownik Górski Piotr Garecki. Po zdobyciu Łysicy wspólnie z Jackiem i Anią  przez Kakonin wróciłem do Świętej Katarzyny.

26-12-2021 Bożonarodzeniowa szopka na Św. Krzyżu.

W niedzielę 26 grudnia przespacerowałem się z Nowej Słupi przez Kobylą Górę i Trzciankę na Święty Krzyż. W klasztorze świętokrzyskim obejrzałem sobie szopkę bożonarodzeniową.

30-04-2021 Góra Dobrzeszowska, miejsce pustki, ciemności i milczenia.

W piątkowe popołudnie 30 kwietnia wybrałem się na należącą do Pasma Dobrzeszowkiego Górę Dobrzeszowską (Dlaczego akurat 30 kwietnia? Wyjaśni się nieco później). Na tym niewielkim, odosobnionym wzniesieniu (367 m n.p.m.), w gminie Łopuszno na pograniczu Gór Świętokrzyskich i Płaskowyżu Suchedniowskiego, we wczesnym średniowieczu, w czasach przedchrześcijańskich funkcjonowała starożytna świątynia. Dziś ze względu na brak źródeł historycznych nie jesteśmy wstanie stwierdzić kto był jej budowniczym.

Strony