25-11-2023 XII Nocny Rajd Andrzejkowy AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej.

W sobotę 25 listopada miałem przyjemność poprowadzić XII Nocny Rajd Andrzejkowy AKTK PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej. Trasa naszej wędrówki prowadziła z kieleckiej dzielnicy Białogon (Białogon do Kielc włączony zosyał w roku 1966) przez Zalesie, skrzyżowanie szlaków turystycznych pod górą Patrol, góry: Zieloną i Pruskową oraz przełęcz pod Belnią do Piekoszowa. Wędrówkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia wybudowanego napoczątku XX wieku drewnianego kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Białogonie.

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Biaogonie

W Białogonie już od XVI wieku działała huta miedzi, prowadzono w niej również wytop ołowiu i srebra. W roku 1816 Stanisław Staszic ulokował w Białogonie duży zakład przemysłowy Hutę miedzi „Aleksander”. Z czasem, po wyczerpaniu miedzi zakład przekształcił się w Fabrykę Maszyn. W dalszych latach kilkakrotnie zmieniał się profil produkcji i nazwa zakładu. W latach 1917-1918 z inicjatywy ówczesnego dzierżawcy fabryki, Leona Skibińskiego wybudowano drewniany kościółek pw. Przemienienia Pańskiego. Projektantem kościółka był Mateusz Galas, budowniczy pochodzący z Żywca. Świątynia zbudowana jest na kanwie poszukiwań stylu narodowego, wzorowanych na stylu zakopiańskim rozpropagowanym między innymi przez Stanisława Witkiewicza. Spadzisty dach, kryty gontem wychodzi poza obrys kościoła. Przy wejściu do świątyni znajduje się tablica wykonana w białogońskiej odlewni poświęcona fundatorom kościółka oraz odlew medalu wybitego w roku 1817 z okazji uruchomienia huty. W roku 1963 wzniesiono obok kościoła wolnostojącą dzwonnicę, również drewnianą, odpowiadającą stylowo reszcie pierwotnego założenia. Na skwerze naprzeciwko kościoła stoi pomnik Stanisława Staszica.

Kosciół pw. Narodzenia Najświetszej Maryi Panny w Piekoszowie 

Historia Piekoszowa sięga XIV wieku. W roku 1366 Odrowążowie, właściciele Piekoszowa wybudowali kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła. W roku 1691 nowicjusz zakonu paulinów na Jasnej Górze, Krzysztof Latocki namalował na płótnie obraz Madonny z Dzieciątkiem. W roku 1700 obraz ten trafił na piekoszowską plebanię. Wedle tradycji 21 maja 1705 roku w dzień Wniebowstąpienia na obrazie pojawiły się krwawe łzy. Obraz został przeniesiony do kościoła, a do Piekoszowa zaczęli przybywać pielgrzymi. Według ksiąg parafialnych w latach 1705-1743 dostąpili oni blisko trzystu uzdrowień oraz innych łask. Duża liczba pielgrzymów wymogła budowę nowego, większego kościoła. Budowa trwał bez mała 80 lat. W roku 1884 otrzymał on wezwanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Cudowny obraz w roku 1968 koronował kardynał Stefan Wyszyński. W późniejszym czasie obraz był koronowany jeszcze dwukrotnie: w roku 1986 przez prymasa Józefa Glempa i 2018 przez prymasa Wojciecha Polaka. W kościele znajduje się również inny uznawany za cudowny obraz Chrystusa Bolesnego. 

Ołtarz główny kościoła pw. Narodzenia Najswiętszej Maryi Panny w Piekoszowie

W sumie tego dnia pokonaliśmy 12km przy 260m podejść. Po zakończeniu wędrówki i zwiedzania udaliśmy się do kieleckiego, studenckiego „Klubu pod Krechą” na spotkanie integracyjne.

 

Galeria: