14-10-2023 XXIII przedZiMowy Złaz Politechniki Świętokrzyskiej.

W sobotę 14 października odbył się XXIII przedZiMowy Złaz Akademickiego Klubu Turystyki Kwalifikowanej PTTK „Sabat” Politechniki Świętokrzyskiej. Uczestnicy złazu mieli do wyboru dwie trasy; pierwsza zaczynała się w Mircu i prowadziła przez wsie: Tychów Nowy i Seredzice, druga w Marculach. Obie trasy kończyły się w Iłży. Ja miałem przyjemność poprowadzić trasę numer 2, która wędrówkę rozpoczeła od zwiedzenia Arboretum – Centrum Edukacji Przyrodniczej zlokalizowanego we wsi Marcule. 

Arboretum Marcule

„Arboretum”, czyli ogród dendrologiczny w Marculach ma powierzchnię około 9 ha. Jest specjalistycznym ogrodem botanicznym. Podstawowymi elementami ogrodu są drzewa i krzewy uzupełnione nasadzeniami bylin, funkcjonuje tez mini zoo. W ogrodzie w chwili obecnej zgromadzono około 1000 gatunków drzew i krzewów rodzimego pochodzenia oraz ze strefy klimatu umiarkowanego. Najliczniej reprezentowane są drzewa z rodzaju klon, magnolia i wrzosowate. „Arboretum” jest miejscem rekreacyjno–wypoczynkowym oraz terenem gdzie można nabyć praktyczną wiedzę z zakresu ogrodnictwa.

Pomnik bitwy na Piotrowym Polu

Po zwiedzeniu arboretum przez lasy iłżeckie, oraz wsie Koszary i Kotlarka udaliśmy się do Iłży. W lasach iłżeckich odwiedziliśmy miejsce, gdzie w dniach 1 i 2 listopada 1944 roku rozegrała się bitwa partyzancka pomiędzy Iłżeckim Pułkiem Piechoty AK dowodzony przez por. Wincentego Tomasika ps. „Potok” i okupantem niemieckim (bitwa na Piotrowym Polu). Oddział „Potoka” został otoczony i rozbity przez przeważające siły nieprzyjaciela.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Iłży 

W Iłży zwiedziliśmy kościół farny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wybudowany w roku 1326 oraz całkowicie przebudowany przez proboszcza iłżeckiego, a następnie biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego w latach 1603-1634 oraz zamek biskupów krakowskich w Iłży.

Na zamku w Iłży

Zamek Iłżą został wybudowany prawdopodobnie w latach 1326–1347 z inicjatywy biskupa krakowskiego Jana  Grota. Przebudowany w połowie XVI i w XVII wieku dzięki czemu zyskał wystrój renesansowy i nowe fortyfikacje bastejowe. Zniszczony przez wojska szwedzkie i siedmiogrodzkie Jerzego Rakoczego w czasach Potopu. Odbudowany w XVII wieku i po pożarze opuszczony pod koniec wieku XVIII.

W sumie tego dnia pokonaliśmy 15.5 km. Na koniec przejechaliśmy do Mirca na ognisko.

Galeria: