15-10-2022 Wędrówka szlakami Beskidu Sądeckiego przez Rogacze, Radziejową i Eliaszówkę.

W sobotę 15 października wybrałem się z Dorotą w Beskid Sądecki, naszym celem były Rogacze: Mały i Wielki, Radziejowa oraz Eliaszówka. Wędrówkę rozpoczęliśmy na parkingu zlokalizowanego w Dolinie Czercza. Z parkingu czerwonym szlakiem turystycznym, który biegł najpierw asfaltową, a następnie betonową drogą wspinającą się dość ostro pod górę dotarliśmy do Obidzy. Po krótkim odpoczynku w Bacówce na Obidzy ruszyliśmy dalej czerwonym szlakiem. Powyżej przełęczy Obidza zmieniliśmy szlak na niebieski, którym dotarliśmy na leżącą pomiędzy Rogaczami przełęcz Obrazek (1140m).

Szczyt Wielkiego Rogacza

Rogacze: Mały (1162m) i  Wielki (1182m) leżą we wschodniej części Pasma Radziejowej. Ich nazwy wywodzą się z tego, iż obydwa te wierzchołki z daleka przypominają wystające z przełęczy Obrazek rogi. Przez szczyt Małego Rogacza przebiega niebieski szlak turystyczny, szczyt Wielkiego leży 200m od szlaku. Na przełęczy Obrazek znajduje węzeł szlaków. Przebiega przez nią Główny Szlak Beskidzki (kolor czerwony) i kończy się na niej szlak Tarnów – Wielki Rogacz (kolor niebieski). My na przełęczy zmieniliśmy szlak na czerwony i przez przełęcz Żłobki powędrowaliśmy na Radziejową.

  

Wieża widokowa na Radziejowej 

Radziejowa, najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego 1266.5 m n.p.m. posiada kopulasty kształt. Jej wierzchołek jest zalesionym płaskowyżem. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od osoby o nazwisku lub przydomku Radziej. Na polance szczytowe wznosi się wieża widokowa, druga z kolei. Pierwsza o wysokości około 20 m oddana została do użytku w 2006 roku. W czerwcu 2010 roku została poważnie uszkodzona, prawdopodobnie przez piorun. Po gruntownym remoncie była znów czynna.  W listopadzie 2017 roku ponownie wyłączono ją z użytkowania ze względu na zły stan techniczny w postaci spróchnienia konstrukcji. W roku 2019 wybudowano, a w 2020 roku oddano dla ruchu turystycznego nową 22-metrową, bezpieczniejszą wieżę. Roztacza się z niej rozległa panorama na wszystkie strony świata. Z Radziejowej czerwonym szlakiem przez Małą Radziejową zeszliśmy na Długą Przełęcz. Z Długiej Przełęczy najpierw szlakiem narciarskim, a następnie czerwonym i niebieskim przez przełęcz Żłobki, Małego Rogacza, przełęcz Obidza dotarliśmy do przełęczy Gromadzkiej. Z przełęczy Gromadzkiej zielonym szlakiem udaliśmy się na Eliaszówkę  

 

Wieża widokowa na Eliaszówce

Eliaszówka jest najwyższym szczytem L’ubovnianskiej vrchoviny (Gór Lubowelskich), uznawanej obecnie za jedno z pasm Beskidu Sądeckiego. Sam wierzchołek jest zalesiony, ale na szczęście zbudowano na nim drewnianą wieżę widokową. Warto na nią wejść, aby zobaczyć widok na Radziejową, Małe Pieniny, Pieniny Właściwe, Tatry, dolinę Popradu, Pasmo Jaworzyny Krynickiej, Magurę Spiską, Góry Lubowelskie i Czerchowskie. Obok wieży jest wiata stoły i ławki. Z Eliaszówki ścieżkami bez szlaku zeszliśmy na parking w Dolinie Czercza. W sumie pokonaliśmy nieco ponad 20km przy 890m podejść.

Galeria: