15-08-2022 Wędrówka przez Beskid Wyspowy, Modyń.

We wtorek 15 sierpnia 2023 roku wybrałem się na jeden ze szczytów Beskidu Wyspowego, Modyń (1029 m n.p.m.). Przy okazji zdobywania Modynia wszedłem również na położone nieopodal Jeżową Wodę (895 m) i Ostrą (925 m). W okolicach Jeżowej Wody ma powstać prywatne schronisko turystyczne, ale na razie to jeszcze bliżej nieokreślona przyszłość. Wędrówkę rozpocząłem na punkcie odpoczynkowym Modyń w Wierzyku, przy którym jest niewielki parking. Z parkingu udałem się na szczyt Modynia.

 

Widok na Modyń

Modyń to jeden z najwyższych szczytów Beskidu Wyspowego. Znajduje się we wschodniej części tego pasma górskiego. Północne, strome stoki góry są w całości porośnięte lasem. Południowe stoki są łagodniejsze, częściowo pokryte polami i łąkami. Występuje tu rozproszona zabudowa wiejska. Modyń nazywany jest przez miejscowych „górą zakochanych”. 30 czerwca 2021 roku na szczycie otwarto wieżę widokową. Ma ona ponad 20m wysokości i pozwala na obejrzenie panoramy obejmującej szczyty Beskidu Wyspowego, Gorców i Beskidu Sądeckiego. W oddali widać też Tatry.

Kościół pw. św. Stanisława w Młyńczyskach

Z Modynia zszedłem do Młyńczysk, a następnie przez Jeżową Górę i Ostrą wróciłem na parking. W sumie pokonałem  10.5 km przy 600 m podejść.

Galeria: