18-02-2024 Wędrówka szlakami Beskidu Wyspowego, Luboń Wielki.

Przy okazji pobytu w Rabce Zdrój, w niedzielę 18 lutego wybrałem się na Luboń Wielki. Pomimo tego, że kalendarzowo jesteśmy w środku zimy, śniegu na szlaku było niewiele, jedynie trochę w okolicach samego szczytu Lubonia. Za to po drodze zauważyłem siedzące na lampie oświetleniowej w Rabce Zaryte bociana. Zapewne był to osobnik, który został u nas na zimę. Ale być może, kto to wie powrócił już z Afryki? I jest zapowiedzią nadchodzącej wiosny. Wędrówkę rozpocząłem w Rabce Zaryte, z której żółtym szlakiem turystycznym przez Perć Borkowskiego udałem się na Luboń Wielki.

Szczyt Lubonia Wielkiego 

Luboń Wielki (1022 m n.p.m.) to najdalej na zachód wysunięty szczyt Beskidu Wyspowego. Na wierzchołku znajduje się zwieńczony wieża antenową budynek radiowo-telewizyjnej stacji przekaźnikowej. Stację wybudowano w 1961 roku, by umożliwić transmisję z Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym, które odbyły się rok później w Zakopanem. Obiekt funkcjonuje nadal, zapewniając naziemny odbiór programów radiowych i telewizyjnych w górskich miejscowościach. Nieopodal stoi schronisko górskie PTTK. Schronisko powstało z inicjatywy Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Rabce. Do budowy przystąpiono w czerwcu 1930,  oddano do użytku 9 sierpnia 1931. W czasie okupacji schronisko uniknęło spalenia podczas przeprowadzonej na przełomie 1944/45 roku likwidacji obiektów górskich. Schronisko ma bardzo oryginalny wygląd architektoniczny, niewielki ale stosunkowo wysoki budynek nawiązuje do stylu zakopiańskiego. W przyziemiu mieści się bufet i sala jadalna, na pierwszym piętrze jest dziesięcioosobowa sala noclegowa z oknami na cztery strony świata, drugie piętro jest mieszkaniem gospodarza. W schronisku nie ma toalet, znajdują się na zewnątrz. Obok schroniska  znajduje się osobny, letni obiekt noclegowy, zwany bacówką. W otoczeniu schroniska znajduje się zadaszona kaplica, budka, stoły i ławki dla turystów oraz miejsce na ognisko.

Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Rabce Zaryte 

Po krótkim odpoczynku w schronisku, zszedłem zielonym szlakiem turystycznym do centrum Rabki Zdroju. Do Rabki Zaryte wróciłem niebieskim szlakiem turystycznym przez Polczakówkę (Królewską Górę 588 m n.p.m.) na której stoi wieża widokowa. W sumie pokonałem 19km przy 750m podejść.

Galeria: