2018.04.28. Starostyna

                   Witam :-)
    Niedaleko granicy z Polską , u południowo-wschodniego jej krańca znajduje się  Użockyj perewał czyli Przełęcz Użocka. Leżąca na terenie Ukrainy , na wysokości 852m npm przełęcz oddziela Bieszczady Wschodnie od Zachodnich. W 1905r poprowadzono tędy jedną z najpiękniej położonych linii kolejowych w Karpatach łączącą Wiedeń ze Lwowem , Kolej Zakarpacka im. cesarza Franciszka Józefa. Przełęcz Użocka stanowiła ważny punkt strategiczny gdzie toczono zacięte walki podczas I i II wojny światowej. W okolicy stoi pomnik poświęcony ukraińskim oddziałom Strzelców Siczowych z I wojny a na przełęczy cmentarz wojenny z I wojny i pomniki upamiętniające poległych w czasie tej wojny żołnierzy armii rosyjskiej i austrowęgierskiej oraz żołnierzy radzieckich poległych podczas forsowania Karpat w 1944r  W latach 1943-44 stworzono tu potężny węzeł obrony wchodzący w skład linii obronnej zwanej Linią Arpada mający chronić Węgry przed atakiem ze strony Armii Czerwonej . W okresie międzywojennym istniało tu przejście graniczne pomiędzy Polską i Czechosłowacją po której został stary budynek strażnicy. Teraz  na przełęczy znajduje się punkt kontrolny pograniczników ukraińskich do dziś kontrolujących przejeżdżających drogą ze Lwowa do Użhorodu. Wycieczka organizowana przez PTTK Sanok miała wystartować spod pomnika Strzelców Siczowych ale  ... Cały teren wokół został opanowany przez samochody terenowe i quady w ilości kilkudziesięciu  więc wystartowaliśmy z położonej około kilometr dalej Przełęczy Użockiej obok , a jakże kontrolujących nas pograniczników:-) Trasa wiodła szlakiem pasmem Pikuja wzdłuż przedwojennej granicy polsko-czechosłowackiej. Pierwsze kilka kilometrów szlak prowadził lasem a za Kruhłą wszedł na połoniny. Piękne widoki na szczyty Użańskiego Parku Narodowego oraz polskie Bieszczady. Widać ukraińskie Czeremchę i Pliszkę oraz nasze Rawki , połoniny Caryńską i Wetlińską , Kińczyk Bukowski , Rozsypaniec , Halicz i oczywiście Tarnicę z Szerokim Wierchem. Z czasem pojawiają się widoki na kopułkę Pikuja , Ostrą Horę , Połoninę Równą i Borżawę oraz Lutańską Holicę. Na Starostynie pozostałości okopów z I wojny światowej gdzie na przełomie 1914/1915 toczyły się zaciekłe walki. Przygodę z granią kończymy na przełęczy Ruski Put na której stoi duży metalowy krzyż , pomalowany na biało w ciemne ciapki :-) Stąd schodzimy do wsi Libuchora , największej wsi bojkowskiej w której zachowały się jeszcze ,,kurne chaty kryte słomą i mchem,,  Żywy skansen , choć tych domów z dawnych czasów już coraz mniej.
    Przełęcz Użocka 852m npm - Perejba 1018m npm - Kruhła 981m npm - Przełęcz Kut 935m npm - Kińczyk Hnylski 1115m npm - Drohobycki Kamień 1187m npm - Starostyna 1229m npm - Przełęcz Chresty 1109m npm - Rozsypaniec 1131m npm - Żurawka 1228m npm - Listkowania 1248m npm - Ruski Put 1216m npm - Libuchora 730m npm
  Pierwszego dnia wycieczki wędrowaliśmy pasmem Pikuja 28km przewyższając 1174m :-)
Piękna pogoda i prawie cały czas wspaniałe widoki niestety w tumanach kurzu i smrodzie spalin które zafundowali nam uczestnicy rajdu Karpacki Kordon 18  którzy cały czas poruszali się po połoninie . Ale któż to wiedział , że ci wspaniali rajdowcy akurat tego dnia będą ujeżdżać połoniny :-)
  Mimo wszystko piękna wycieczka :-) 
A na koniec dnia pyszny barszcz ukraiński i małe świętowanie w Wołowcu do reszty poprawiło nam humory :-)
   Pozdrawiam serdecznie upalnie :-)
        Łazior Świętokrzyski

Galeria: