2023.03.13. Yorkshire Dales - Malham Cove.

                   Witam :-)
    Nadarzyła się nam okazja na tanie bilety lotnicze do UK więc jak tu z niej nie skorzystać:-) Ale niestety w listopadzie ubiegłego roku zamknięto lotnisko w Doncaster i nie wiadomo czy samorządowi tego miasta uda się skłonić jego prywatnych właścicieli do ponownego jego otwarcia. Loty z Polski są więc przekierowane do Leeds które będąc jednym z największych angielskich miast swój port lotniczy ma jeden z najgorszych w UK. Nam podróż z lotniska do naszej bazy w Doncaster zwiększyła się prawie o godzinę. Jak to zwykle bywa podczas pobytu u naszych pociech wybrałem się też na małą wyprawę. Rok temu angielskie schroniska ze względów covidowych były pozamykane do sezonu letniego ale później wszystko wróciło do normy. I tak udało mi się wcześniej kupując bilety lotnicze zarezerwować też nocleg w jednym z nich. Na miejscu już w Anglii pomimo niesprzyjających prognoz pogodowych wyruszyłem pociągiem do Settle. Prawie dokładnie rok temu też stąd startowałem na jednodniową wycieczkę na moją ulubioną Pen-y-ghent i Fountains Fell. Tym razem jednak przez wrzosowiska Scosthrop Moor udałem się na wschód w kierunku doliny Malhamdale. Po drodze zobaczyłem malowniczy wodospad Scaleber Force. Dnem doliny Malhamdale przepływa główna rzeka hrabstwa Yorkshire mająca swój początek w jeziorze Malham Tarn, rzeka Aire. W malutkiej wiosce Kirkby Malham znajduje się kościół św. Michała (St Michael's Church) powstały prawdopodobnie nie później niż około IXw. Ta kamienna świątynia przebudowana w XVw i odrestaurowana w latach 1879-1881 jest wpisana na listę zabytków klasy I Listy Dziedzictwa Narodowego Anglii (National Heritage List for England). Niedaleko stąd do wioski Malham w której miałem już okazję parę razy nocować w tutejszym YHA. Malham jest popularnym celem turystycznym, przebiega tędy też długodystansowy szlak Pennine Way. Wioska najbardziej znana jest z licznych wapiennych formacji skalnych z których najpopularniejszą jest Malham Cove. To ogromny pionowy skalny klif u podnóża którego wypływa dopływ Aire, potok Malham Beck. Na szczycie klifu występuje duży obszar pokryty wapiennymi skałami podlegającymi erozji. Tego dnia wyjątkowo śliskimi o czym niestety maiłem okazję się przekonać:-) W scenerii Malham Cove kręcono też zdjęcia do kilku filmów, w tym także do filmu Harry Potter i Insygnia Śmierci. Położony nad Malham Cove skalny wąwóz Watlowes prowadzi do polodowcowego jeziora Malham Tarn. Dalej drogą u podnóża rozległego Fountains Fell i pięknych urwisk Yew Cogar Scar dotarłem do wioski Arncliffe. Leży ona w dolinie rzeki Skirfare, dolinie Lottondale. Rzeka Skirfare wpada do rzeki Wharfe i właśnie doliną tej rzeki Wharfedale doszedłem do wioski Kettlewell gdzie w YHA miałem zarezerwowany nocleg.
    Settle 140m npm - Scaleber Force 300m npm - Kirkby Malham 195m npm - Malham 195m npm - Malham Cove 233m npm - Watlowes 325m npm - Malham Tarn 377m npm - Great Hill 415m npm - Darnbrook House 325m npm - The GILL 415m npm - Arncliffe 230m npm - Hawkswick 210m npm - High Holmes 230m npm - Kettlewell 215m npm
   Udało mi się przejść tego dnia prawie 37km z 1174m przewyższenia. Pomimo niesprzyjających prognoz postanowiłem jednak wyruszyć na tą wędrówkę mając nadzieję, że może jednak... No jednak prognozy się sprawdziły i tak jak do godziny 12 pogoda nawet mi sprzyjała to później była już totalna masakra. Przyszła najgorsza z możliwych zapowiadanych i do schroniska dotarłem kompletnie przemoczony i zmarznięty po kilkugodzinnej batalii z ulewą. Wszystko miałem mokre a z butów wodę wylałem. Tak to w Anglii bywa że czasem pada deszcz:-)
       Pozdrawiam niezwykle mokro serdecznie :-)
         Łazior Świętokrzyski

Galeria: