2023.05.01. Broumovská vrchovina - Broumovské steny

                     Witam :-)
     Zagrzawszy się rano trochę po nocy jakże zimnej :-) wyruszyliśmy na dalszy podbój Broumovskiej vrchoviny. Tym razem podjechaliśmy 22km do wioski Hlavnov. Osadę tą założono prawdopodobnie w poł. XIIIw choć pierwsze wzmianki o niej pochodzą dopiero z roku 1395. Powstała w okresie ekspansji na tym terenie benedyktynów i należała do polickiego klasztoru. We wsi zachowało się kilka zabytkowych XIX-wiecznych drewnianych domów oraz kilka starych kamiennych figur. Jest też świetnym miejscem wypadowym na jedno z najbardziej atrakcyjnych wzniesieniem Broumowskich Ścian. Jest nim wypłaszczony wierzchołek Hvězda (Gwiazda lub Policka Góra), jedyny zagospodarowany turystycznie w tym paśmie. Nazwę zawdzięcza krzyżowi z pozłacaną pięcioramienną gwiazdą który postawiono na szczycie góry w 1670r. Miał on być punktem orientacyjnym dla pielgrzymów zmierzających do broumowskiego klasztoru. W latach 1732-1733 na krawędzi skalnego urwiska wzniesiono tu na planie gwiazdy kamienną barokową kaplicę Matki Bożej Śnieżnej. Powstała z inicjatywy opata Otmara Zinke z klasztoru Benedyktynów z Broumowa. W 1787r cesarz Józef II Habsburg wprowadzając reformy józefińskie wymusił zamknięcie kaplicy. Z czasem opuszczona budowla zaczęła popadać w ruinę i dopiero przebywający tu w latach 50tych XIXw opat Jan Nepomucen Rotter postanowił ją odbudować. On też w latach 1854-1856 postawił drewniane schronisko w stylu szwajcarskim w którym mieści się obecnie gospoda. Obok kaplicy jeden z licznych punktów widokowych znajdujących się w Broumowskich Ścianach. Pasmo górskie Broumovskych stěn należące do Broumovskiej vrchoviny (Gór Stołowych) porozcinane jest głębokimi wąwozami w których ukryte są też skalne labirynty. Na całej jego długości liczącej kilkanaście kilometrów znajdziemy mnóstwo przeróżnych formacji skalnych. Pasmo to harakteryzuje się łagodnym pochyleniem od strony południowo-zachodniej i ostrymi urwiskami ze strony północno-wschodniej. Znajduje się tu kilka wyodrębnionych wierzchołków z których mierzący 773m npm Božanovský Špičák jest najwyższym szczytem Broumovskich stěn. Cały teren Broumowskich Ścian objęty jest ochroną w ramach Narodni Přírodní Rezervace Broumovské Stěny (CHKO Broumovsko). Po przejściu całego pasma wracając do Hlavnova przeszliśmy piękny i trochę mroczny skalny wąwóz zwany Gruszkowym Wąwozem (Hruškova rokle). No tu to jeszcze nie byłem:-)
    Hlavňov 510m npm - Honské sedlo 591m npm - Honský Špičák 652m npm - Panna 661m npm -  Chata Hvězda 674m npm - Supí hnízdo 702m npm - Ovčín 685m npm - Kamenná brána 722m npm - Koruna 769m npm - Božanovský Špičák 773m npm - Pánův kříž 720m npm - Hruškova rokle 537m npm - Hlavňov 510m npm
   Tego dnia odbyliśmy najdłuższą wycieczkę tej czeskiej wyprawy pokonując 32km z 1112m przewyższenia. Broumovské steny nie są tak popularne i oblegane przez turystów jak leżące niedaleko Adršpašskoteplické skály. Ale to i dobrze bo dzięki temu można dotrzeć do nielicznych już naprawdę dzikich miejsc ukrytych w tym wielkim skalnym labiryncie. Po dniu pełnym błądzenia pomiędzy skałami wróciliśmy do Mieroszowa. A tu znów … pyszna ziemniaczana zapiekanka i zimna komnata:-)
            Pozdrawiam serdecznie :-)
                Łazior Świętokrzyski
 

Galeria: