2023.06.17. Oravské Beskydy - Babia hora

                    Witam :-)
    No to w końcu ruszyliśmy na dwudniową wyprawę na najpiękniejsze i zarazem najwyższe szczyty Beskidu Żywieckiego. Tylko tak trochę inaczej, od południa. Jak to u nas bywa trasy te planowane były już ze trzy lata temu, tylko jakoś tak …:-) Jadąc do Slanej Vody jak zwykle przekraczając granicę nie omieszkaliśmy zahaczyć o znaną nam stację benzynową :-) Osada Slaná Voda dzięki źródłom solankowym leżącym u podnóża Babiej Góry znana była już w XVIw. W latach 1863-1918 funkcjonowało tu nieduże uzdrowisko, po którym dziś nie ma już śladu. Całoroczne schronisko Chata Slaná Voda dysponuje w budynkach, głównym i przyległych 80ma miejscami noclegowymi wraz z pełnym wyżywieniem. Jest świetnym punktem wypadowym od południowej strony na zdobycie Królowej Beskidów. Po drodze na szlaku znajduje się Gajówka na Równi (Gajówka Hviezdoslava) pod Babią Górą, gdzie mieści się obecnie muzeum poświęcone najwybitniejszemu słowackiemu poecie. Urodzony 2 lutego 1849r na Orawie Pavol Országh ps.Hviezdoslav często tu przebywał szukając inspiracji do swych dzieł. Pod szczytem Babiej Góry w latach 1904-1905 powstało nieduże jednopiętrowe murowane schronisko. Zaprojektował je znakarz szlaków i działacz towarzystwa Beskidenverein, Wilhelm Schlesinger. Uroczystego otwarcia Schlesinger-Haus auf der Babiagura dokonano 11 czerwca 1905r. Położone na wysokości 1616m npm było pierwszym i najwyżej położonym schroniskiem w Beskidzie Żywieckim. Po zakończeniu I wojny światowej znalazło się po stronie czechosłowackiej by w 1922r po korekcie granic przynależeć do Polski. Do wybuchu II wojny światowej oferujące 32 miejsca noclegowe funkcjonowało jako schronisko turystyczne Leśnik. Podczas wojny krótko działało w granicach Słowacji, zamknięte później z powodu małego ruchu turystycznego. Po wojnie opuszczony obiekt starało się wyremontować Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, ale prawie gotowy spłonął w 1949r w niewyjaśnionych okolicznościach. Ruiny po pożarze rozebrano w 1979r pozostawiając tylko resztki fundamentów. Babia Góra charakteryzuje się łagodnymi południowymi stokami z dużym północnym nachyleniem sięgającym 1000m, największym poza Tatrami w Polsce. Wybitność masywu Babiej Góry sprawiła, że w XIXw nadano jej nazwę Królowej Beskidów. Z powodu częstych załamań pogody zwana też Matką Niepogód lub Kapryśnicą, nazywana przez mieszkańców Orawy także Orawską Świętą Górą. Według jednej z licznych legend nazwę swą szczyt zawdzięcza zbójnikom, którzy w wielu występujących tu jaskiniach ukrywali swoje branki. Przełęcz Brona zaś nazwę wzięła od staropolskiego słowa brama. Mała Babia Góra jest trzecim co do wysokości szczytem po Babiej Górze i Pilsku w polskich Beskidach. Głównym grzbietem przebiega Wielki Europejski Dział Wodny między zlewiskami Bałtyku i Morza Czarnego i granica polsko-słowacka.
Ze słowackiej Orawskiej Półgóry (Oravská Polhora) w 1894r Beskidenverein wytyczył pierwszy znakowany szlak turystyczny na szczyt Babiej Góry.
    Chata Slaná Voda 755m npm – Paseky 868m npm - Hájovňa na Rovniach 885m npm – Šťaviny 1275m npm - Diablov stôl 1406m npm – Ruiny schr. 1616m npm - Babia hora 1725m npm – Brána 1408m npm - Malá Babia hora 1517m npm – Borsučie 1004m npm - Pod Borkom 808m npm – Vonžovec 784m npm - Chata Slaná Voda 755m npm
   Pokonaliśmy tego dnia dystans 21,5km z 1066m przewyższenia. Najwyższy szczyt Beskidów Orawskich (Oravské Beskydy), czyli naszego Beskidu Żywieckiego zdobyliśmy razem z Elą, Wiolą, Andrzejem i Darkiem. Poruszaliśmy się po powstałym w 1979r parku krajobrazowym Górna Orawa (Chránená krajinná oblasť Horná Orava - CHKO Horná Orava)
             Pozdrawiam serdecznie :-)

              Łazior Świętokrzyski

Galeria: