2024.05.12. Pieniny - Červený Kláštor
Witam :-)
Drugi dzień naszej słowackiej przygody zaplanowaliśmy spędzić w Pienińskim Parku Narodowym (Pieninský národný park, PIENAP). Utworzony 16 stycznia 1967r jest najmniejszym parkiem narodowym na Słowacji. Skoro świt wyruszyliśmy więc ze Sromowców Niżnych by przez pieszą kładkę przerzuconą nad Dunajcem w 2006r dostać się na Słowację. Naszym głównym celem był Czerwony Klasztor, ale najpierw ruszyliśmy dalej na naszą górską część dnia. Przebiwszy się przez zalesiony grzbiet dotarliśmy do wsi Leśnica (Lesnica) założonej w 1297r przez rodzinę Görgey. W centrum wsi stoi pochodzący z pierwszej połowy XVIIw zabytkowy murowany kościół rzymskokatolicki pw. św. Michała Archanioła (kostol sv. Michala archanjela). Świątynia powstała w miejscu wcześniejszej średniowiecznej budowli w roku 1792 została uszkodzona przez pożar. Szybko jednak ją wyremontowano dobudowując wysoką wieżę. Ze wsi ścieżką wzdłuż Leśnickiego potoku dotarliśmy do Dunajca. Stąd pięknym Przełomem Dunajca po powstałej pod koniec XIXw Drodze Pienińskiej dostaliśmy się do Czerwonego Klasztoru (Červený kláštor). Znajduje się tu klasztorny kompleks ufundowany w 1319r przez węgierskiego magnata Kokosza Berzewiczego. Nazywany początkowo Klasztorem Lechnickim został później od pokrycia go czerwoną dachówką przechrzczony na Czerwony Klasztor. Nazwa ta szybko przyjęła się wśród pielgrzymów i obowiązuje do dzisiaj. Zamieszkały początkowo przez zakon kartuzów w XVIIIw należał do kamedułów. Zakon został skasowany przez cesarza Józefa II Habsburga w 1782r a jego dobra rozdysponowano wśród przybyłych tu rodzin niemieckich kolonistów. Wkrótce później zabudowania klasztorne obróciły się w ruinę i w takiej formie są udostępnione dzisiaj turystom. Kupując doń bilety wstępu przekonaliśmy się, że na Słowacji niepełnosprawny jest od seniora ceniony wyżej, czyli płaci mniej :-) Najbardziej znanym mieszkańcem klasztoru stał się pełniący w klasztorze obowiązki lekarza i aptekarza mnich Cyprian. Według legendy miał na własnoręcznie stworzonej lotni odbyć lot ze szczytu Trzech Koron na klasztorny dziedziniec. Znany tez jako Latający Mnich miał przelecieć nad taflą Morskiego Oka, gdzie zamieniony w skalny ostaniec został tam do dzisiaj Mnichem. Wróciwszy do Sromowiec Niżnych zwiedziliśmy jeszcze drewniany kościół św. Katarzyny. Powstały prawdopodobnie w 1513r pełnił swą funkcję do 1988r, kiedy to wybudowano tu większą murowaną świątynię. Obiekt wyłączony z kultu od 2010r mieści galerię sztuki.
Sromowce Niżne 450m - Červený Kláštor 430m npm – Sedlo Cerla 610m npm – Targov 665m npm – Lesnica 485m npm - Ústie Lesnického potoka 429m npm - Huta, rázcestie 455m npm - Červený Kláštor 430m npm - Sromowce Niżne 450m
Pokonaliśmy tego dnia razem z Andrzejem i Tomkiem 22,5km z 385m przewyższenia. W klasztorze miałem okazję już być, ale kładką nad Dunajcem szedłem po raz pierwszy. Podczas tego dwudniowego wypadu nie udało nam się co prawda wejść na Wysokie Skałki, ale przecież my jeszcze tam wrócimy :-)
Pozdrawiam serdecznie :-)
Łazior Świętokrzyski