19.01.2014 - wyjazd na Święto Jordanu z KTP PTTK "Przygoda"
Niedziela, 19 stycznia 2014 roku w cerkwi greckokatolickiej
p/w Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krynicy Zdrój.
W programie wyjazdu również wejście na Górę Parkową oraz zwiedzanie
Muzeum Nikifora- dla chętnych, wstęp 12 zł.
Muzeum Nikifora
Wyjazd o godz. 6.30 z parkingu za Halą Widowiskowo-Sportową i Mc' Donaldem
Zainteresowanych wyjazdem prosimy o kontakt z przewodnikiem świętokrzyskim Jarosławem Leszczyńskim, który jest kierownikiem wycieczki.
tel. 41/361-85-60.
Wnętrze cerkwi w Kostomłotach
Co to jest Święto Jordanu? Oto mała garść informacji:
Święto Jordanu w Drohiczynie
Kreszczenije Hospodnie (Chrzest Pański) jest połączony z Epifanią czyli Objawieniem Pańskim, podczas którego ma miejsce obrzęd święcenia wody, zwany świętem Jordanu.
Objawienie Pańskie w Kościele prawosławnym obchodzone 19 stycznia (w Kościele katolickim 6 stycznia - Trzech Króli).
Objawienie Pańskie w tradycji prawosławnej znane jest bardziej pod nazwą Epifanii i jest jednym z 12 głównych świąt. Święto wprowadzono na początku IV wieku na Wschodzie. Później zaczęto uznawać je także za pamiątkę chrztu Jezusa w Jordanie. Epifania łączy objawienie się Boga człowiekowi, Teofanię i pierwsze objawienie się Trójcy Świętej podczas Chrztu Pańskiego. Wyznawcy prawosławia określają potocznie grupę tych świąt, obchodzonych jednego dnia, jako Święto Jordanu.
Czasami Święto Jordanu wygląda tak...
Zwyczaj święcenia tego dnia złota i kadzidła wykształcił się na przełomie wieków XV i XVI wieku. Poświęcanym kadzidłem, którym była żywica z jałowca, okadzano domy i obejście, co miało znaczenie symbolicznego zabezpieczenia go przed chorobami i nieszczęściami. W tym samym celu poświęconym złotem dotykano całej szyi.
Po uroczystym obiedzie podawano ciasto z migdałem. Ten, kto go odnalazł w swoim kawałku, zostawał "królem migdałowym". Znany był też zwyczaj chodzenia dzieci z gwiazdą, które pukając do domów, otrzymywały rogale, zwane "szczodrakami". Śpiewano przy tym kolędy o Trzech Królach.
Obecnie w okresie od święta Chrztu Pańskiego do Spotkania Pańskiego prawosławni kapłani odwiedzają domy wiernych. Jest to nawiązanie do rozpoczęcia przez Chrystusa publicznej działalności po swym chrzcie. Modlitwa za dom i pokropienie wodą "jordańską" jest symbolicznym udziałem domowników w Bożym objawieniu. Zwyczaj nakazuje, aby w każdym domu była "jordańską woda", na stole chleb, sól, zapalona świeca i ikona.