IV Etap Szlaku Orlich Gniazd- wizyta w zamku Ogrodzieniec

Data: 
niedziela, 17 Kwiecień, 2016

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to teren leżący pomiędzy Krakowem i Częstochową
i zaliczany jest do jednych z najpiękniejszych miejsc w Polsce.

To kolebka naszej kultury, gdzie o zabytki łatwiej niż w każdej innej części kraju. Położona jest pośród przepięknych pagórków porośniętych lasami, wśród malowniczych wapiennych ostańców, stwarzając wrażenie niezwykłej harmonii występującej pomiędzy człowiekiem i środowiskiem.
W odległej przeszłości na terenie Śląska i Małopolski powstawały pierwsze osady ludzkie. Na początku drugiego tysiąclecia wzniesiono tutaj pierwsze grody obronne, które chronić miały szlaki handlowe w tworzącym się państwie piastowskim.

Na terenie tym utworzony został Czerwony Szlak Orlich Gniazd- szlak turystyczny, przebiegający przez województwa małopolskie i śląskie. Ten niezwykle popularny, główny szlak turystyczny na Jurze, przebiega z Częstochowy do Krakowa lub odwrotnie, przez najciekawsze obiekty i zakątki Jury Krakowsko-Częstochowskiej i liczy sobie 163,9 km.

Szlak Orlich Gniazd wytyczył Kazimierz Sosnowski - ojciec nowoczesnej turystyki polskiej. Widnieje pod numerem pierwszym w ogólnopolskim rejestrze znakowanych szlaków pieszych. Ta pozycja wynika z ukształtowania terenu, obecności licznych ostańców skalnych, jaskiń oraz zabytków.

Od zeszłego roku Klub Turystów Pieszych „Przygoda” zdobywa ten piękny szlak, w podziale na sześć etapów. We wrześniu 2015 r. miał miejsce etap trzeci a 17 kwietnia b. r. przyszła pora na kolejny- czwarty etap zdobywania Szlaku Orlich Gniazd. Organizatorami i przewodnikami wyprawy byli kol.: Krzysztof Kowalski oraz Piotr Garecki.

Tym razem wędrowaliśmy na trasie: Pilica (zespół pałacowo-parkowy 1610 r.,) - Kocikowa - Podzamcze Ogrodzienieckie (zamek Ogrodzieniec - poł. XIV w.) - Karlin - Żerkowice - Morsko (zamek Bąkowiec - kon. XIV w.) - Góra Apteka- Podlesice.

Trasa była dosyć trudna i wymagająca ale za to bardzo piękna, malownicza i widokowa. Wycieczka zaczęła się od zwiedzenia ruin zabytkowego  XVII-wiecznego zamku z parkiem i murami obronnymi w Pilicy, oraz kościoła p/w św. Jana Chrzciciela w tejże miejscowości. Po drodze mijalismy wiele pięknych miejsc- krajobrazow, ostańcow i wychodni skalnych. Myślę jednak, że najważniejszym miejscem na trasie był Zamek Ogrodzieniec, który wg mnie jest najpiękniejszym miejscem na Szlaku Orlich Gniazd.

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu Ogrodzienieckim, to prawdziwa perła Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, wznosi się w środkowej części Jury, na najwyższym jej wzniesieniu - Górze Janowskiego, która wg najnowszych badań ma wysokość 516 m n.p.m.

Nie ma zamku na Jurze, który robiłby większe wrażenie na turystach i przyciągał tak liczne rzesze odwiedzających. To największa budowla na Wyżynie, sięgająca czasów Kazimierza Wielkiego czyli początku XIV wieku. W przeszłości, w XVI wieku właścicielami twierdzy byli Bonerowie, jeden z najbogatszych rodów w całej Polsce, który urządził sobie tutaj wspaniałą, renesansową rezydencję, przepychem i bogactwem równającą się z Zamkiem Królewskim na Wawelu.
Zamek w Ogrodzieńcu świetnie wkomponowany jest w naturalne masywy wapienne, które dodatkowo osłaniały budowlę.

W sezonie w zamku bardzo często odbywają się różnorodne imprezy: turnieje rycerskie, spotkania z duchami i koncerty, które przyciągają rzesze turystów. Jedną z popularniejszych imprez jest Najazd Barbarzyńców, kiedy to pod zamkiem rozbija się mnóstwo namiotów i wracamy do odległych czasów naszych przodków.

Poznajmy kilka ciekawostek na temat zamku Ogrodzieniec:

  • W 1885 roku ruinę zamku Ogrodzieniec odwiedził 19-letni wówczas Aleksander Janowski, od którego teraz nazwę nosi wzgórze zamkowe. Obserwacja ruin przy różnej pogodzie i porze dnia zainspirowała Janowskiego do utworzenia w 1906 roku pierwszej w Polsce organizacji turystycznej Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, którego symbolem została ruina tej jurajskiej warowni.
  • 1973: zamek posłużył jako część plenerów zdjęciowych do serialu „Janosik”,
  • 1980: realizowano na zamku film „Rycerz” w reżyserii Lecha Majewskiego.
  • 1984: heavymetalowy zespół Iron Maiden nagrał na zamku wstawkę filmową, która została użyta w filmie „Live After Death”. Materiał został wykorzystany przy utworze Hallowed Be Thy Name.
  • 2001: w ruinach realizowano zdjęcia do Zemsty w reżyserii Andrzeja Wajdy. Do zamku dobudowano duże fragmenty dekoracji, które nie zostały usunięte po zakończeniu zdjęć.

Wycieczki Szlakiem Orlich Gniazd cieszą się wielkim powodzeniem wśród członków i sympatyków klubu „Przygoda”. Tym razem było nas ok. 50 osób. Pogoda dopisała koncertowo i towarzystwo też, toteż wędrówka odbyła się w miłej i radosnej, okraszonej słońcem atmosferze. Oczywiście jak to w „Przygodzie” zdarzyły się małe przygody, zaginięcia w akcji i inne zawirowania, ale wszyscy szczęśliwie dotarli do mety czyli miejscowości Podlesice.

Składam serdeczne podziękowania kol.: Krzysztofowi Kowalskiemu i Piotrowi Gareckiemu, nie tylko za wyprawę do Ogrodzieńca, ale za sam pomysł zdobywania tego szlaku w kolejnych etapach.

Wszystkich uczestników serdecznie pozdrawiam a na koniec pozwolę sobie na małą refleksję... wszystkie wędrówki jurajskim szlakami są dla mnie hołdem dla ś.p. Krzysia Bogusza- niezmordowanego przewodnika i gawędziarza, wielkiego miłośnika Jury Krakowsko- Częstochowskiej. To właśnie ON kilka temu zaszczepił mi miłość do tego regionu i cieszę się, że Piotr i Krzysztof, kultywują jego dzieło.

Kochani, do zobaczenia na V Etapie Szlaku Orlich Gniazd- 26 czerwca b. r.

 

Tekst: Joanna Burtnik
Foto: Joanna Burtnik, Dorota Osmoła

 

Galeria: