Niedziela Palmowa w Grywałdzie koło Krościenka nad Dunajcem

 

W Niedzielę Palmową, wierni przychodzą do kościołów z palmami, które mają przypominać o powitaniu, jakie miał Jezus wjeżdżający do Jerozolimy. Wielkanocne Palmy stanowią również symbol odradzającego się życia.

W Kościele Rzymsko-Katolickim odbywają się z tej okazji tradycyjne procesje z poświęconymi przed nabożeństwem palmami. W wielu parafiach organizowane są również konkursy na najpiękniejszą lub największą palmę.

Taki właśnie konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną, odbył się m.in. w Grywałdzie koło Krościenka, w kościele parafialnym p/w św. Marcina biskupa. Pojechałam tam 24 marca na uroczystości niedzieli palmowej, z kilkunastoosobową  delegacją klubu „Przygoda”.

Grywałd to wieś położona w woj. małopolskim, będąca sołectwem w gminie Krościenko nad Dunajcem. Miejscowość ta występuje w dokumentach po raz pierwszy w roku 1330 jako Grünewald, czyli Zielony Las.
Główną atrakcją Grywałdu jest XV-wieczny gotycki kościół drewniany pw. św. Marcina. Legenda mówi, że na miejscu dzisiejszej świątyni znajdować się miała pogańska gontyna- pogańskie miejsce spotkań i modlitw. Miejscowość znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Parafianie do konkursu na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną, zgłosili około 40 palm. Komisja pod przewodnictwem proboszcza Józefa Bani, oceniała je w dwóch  kategoriach: palm wysokich oraz drzewkowych. Przy ocenie pod uwagę brano przede wszystkim dobór odpowiednich ozdób nawiązujących do tradycji... a tradycja mówi, że... palmy wysokie zwykle chodzili święcić kawalerowie, natomiast drzewkowe, które miały bardzo dużo ozdób, najczęściej przynosiły do kościoła dziewczęta.

Po uroczystościach niedzieli palmowej zwiedziliśmy drewniany, zabytkowy kościół p/w św. Marcina w Grywałdzie, z punktu widokowego podziwiliśmy panoramę Tatr i Pienin a następnie udaliśmy się do Jaworek.

 

Tekst i foto: Joanna Burtnik

 

 

Galeria: