Rajd Walentynkowy KTP PTTK "Przygoda"

Data: 
niedziela, 9 luty, 2014

O! gdzie miłość stawia siatki,
Nie figlujcie, moje dziatki!
Bo z miłością figlów nie ma:
Jak was złapie, to zatrzyma!

/Aleksander Fredro/

 

Walentynki Święto Zakochanych - święto obchodzone 14 lutego, w dniu Świętego Walentego. W tym dniu zakochani obdarowują się "walentynkami"- są to zazwyczaj wiersze lub wyznania miłosne, niekiedy laurki i prezenty.

 

 

Wszyscy już znamy zwyczaj obchodzenia Walentynek ale kim był ich patron Św. Walenty? W tradycji chrześcijańskiej odnajdujemy informacje o co najmniej trzech świętych o imieniu Valentine lub Valentinus. Jedna z legend mówi o duchownym, który przeciwstawił się rozkazowi Imperatora Rzymu Klaudiusza II. zakazującego udzielania ślubów młodym mężczyznom, jako że wg. doradców Klaudiusza, nieżonaci mężczyźni byli lepszym żołnierzami. Za to nieposłuszeństwo duchowny Walenty został skazany na śmierć.

 


Święty Walenty- patron zakochanych

Inna historia mówi o młodym człowieku, który za pomoc prześladowanym chrześcijanom został skazany na śmierć. Z więzienia wysłał swojej ukochanej list z podpisem "From Your Valentine" (podpis używany do dzisiaj na walentynkach w języku angielskim).
W Polsce alternatywnym świętem jest Noc Kupały – o ile w Europie zachodniej
i południowej Walentynki obchodzone są od czasów średniowiecza, o tyle u Słowian dniem zakochanych była raczej Noc Kupały (Sobótka), obchodzona w czasie letniego przesilenia
a więc w nocy z 21 na 22 czerwca. W Polsce Walentynki zyskały większą popularność dopiero w latach 90tych XX w.

 


Noc Kupały na obrazie Henryka Siemiradzkiego

 

Dla KTP PTTK „Przygoda” od kilkunastu lat Walentynki, to kolejny pretekst do zorganizowania imprezy turystycznej połączonej z zabawą integracyjną. Jak zwykle tańce
i hulanki poprzedziła turystyczna wędrówka. W tym roku klubowe Walentynki odbyły się
9 lutego a wędrowaliśmy na trasie Sobków – Tokarnia. Był to kilkukilometrowy spacerek pod przewodnictwem kol. Urszuli Zychowicz.
„Zmęczeni” piechurzy posilili się w restauracji „Cynamon” w Tokarni, których właścicielami są państwo Danuta i Krzysztof Kosteccy.


Restauracja "Cynamon" w Tokarni- właściciele: państwo Danuta i Krzysztof Kosteccy

 

Po wędrówce i pysznym obiadku przyszedł czas na zabawę walentynkową, która odbyła się
w "Świetlicy Marzeń” w Tokarni.  Didżejem był kol. Mirosław Kubik a ja, czyli Joanna Burtnik tzw. wodzirejką. Zaprosiłam Was do kilku zabaw i konkursów a Mirek do szalonych, karnawałowych tańców i pląsów.

Najważniejszym i najbardziej emocjonującym, momentem imprezy było ogłoszenie wyników konkursu na Walentego i Walentynę 2014. W wyniku demokratycznego głosowania Walentyną 2014 została kol. Grażyna Dziółko  a Walentym 2014 kol. Czesław Siuda.


Grażynka Dziółko i Czesio Siuda- Walenty i Walenty 2014 i ja na tzw. doczepkę:-))

 

Po raz trzeci przyznano również tytuły: Miss Elegancja i Mister Elegancja, które w tym roku przypadły kol. Agnieszce Soboń i kol. Macieja Sierpińskiemu.

 


Miss i Mister Elegancja 2014 czyli Agnieszka i Maciek

 

Wszystkim laureatom składamy serdeczne  gratulacje, na pewno zasłużyli swoje tytuły i niech nam miłościwie panują, aż do na następnych Walentynek;-)

W tegorocznym  Rajdzie Walentynkowym i zabawie integracyjnej wzięło udział prawie 90 osób. Zabawa była naprawdę przednia, bawiliście się wspaniale;-)
Dziękuję Wam kochani za liczne uczestnictwo i wspaniałą zabawę.

 

Szczególne podziękowania należą się kol. Edycie Jarząbek, dzięki której mogliśmy bawić się w „Świetlicy Marzeń” oraz państwu Danucie i Krzysztofowi Kosteckim, za gościnę
i poczęstunek w restauracji „Cynamon”.

 


Podziękowania dla kol. Edyty Jarząbek za pomoc w zorganizowaniu Walentynek

 

Dziękuję kol. Kasi Rak za pomoc w przygotowaniu sali tanecznej i rolę asystentki podczas prowadzenia Walentynek.

 

Oczywiście wielkie podziękowania należą się moim  kolegom i koleżankom z zarządu KTP PTTK „Przygoda”, gdyż impreza ta mogła dojść tylko dzięki ścisłej współpracy całego zespołu.

Tradycyjnie pozdrawiam serdecznie wszystkich uczestników imprezy walentynkowej, do zobaczenia na turystycznym szlaku i nie tylko.

 

Tekst: Joanna Burtnik

Foto: Mirek Kubik. Andrzej Śpiewak, Kazik Sławiński, Joanna Burtnik

 

 

Galeria: