Rajd Wigilijny 2014 KTP PTTK "Przygoda"

Data: 
niedziela, 21 Grudzień, 2014

 

Rajd Wigilijny to wieloletnia tradycja Klubu turystów Pieszych PTTK „Przygoda”. W tym roku odbył się 21 grudnia a wycieczkę poprowadziła kol. Ula Zychowicz. Trasa przedstawiała się następująco: Kielce Skrzetle - Rezerwat Sufraganiec - Kielce Dąbrowa.

Przedeptaliśmy ok. 9 km, mijając wiele pięknych miejsca- myslę, że największe wrażenie na wszystkich wywarł Rezerwat Sufraganiec.

Rezerwat częściowy „Sufraganiec", utworzony w 1961 r., zajmuje powierzchnię 16,91 ha. Położony jest na terenie Leśnictwa Gruchawka.
Powstał w celu zachowania ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych malowniczego fragmentu lasu mieszanego z udziałem jodły, dębu, sosny i świerka oraz roślin charakterystycznych dla Gór Świętokrzyskich. Można wyróżnić na jego obszarze wiele zbiorowisk fitosocjologicznych, między innymi: podzespół buczyny podgórskiej, zespół jedliny wyżynnej, zespół łęgu olszowo-jesionowego, podzespół boru mieszanego wilgotnego. Wśród roślin podlegających ochronie całkowitej w rezerwacie mają swoje stanowiska: wawrzynek wilczełyko, paprotka zwyczajna, widłak jałowcowaty i przylaszczka pospolita. Z roślin objętych częściową ochroną gatunkową wystąpują tu: kopytnik pospolity, konwalia majowa, pierwiosnka wyniosła, kalina koralowa oraz kruszyna pospolita.
Przez teren rezerwatu przepływa Potok Sufragańczyk, który jest dopływem rzeki Sufraganiec. Topografia terenu, atrakcyjne krajobrazowo zakątki i naturalnie wykształcone zbiorowiska leśne z dorodnym drzewostanem tworzą harmonijną pod względem przyrodniczym i krajobrazowym całość.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

Źródło: Nadleśnictwo Kielce

 

Na koniec wyprawy dotarliśmy do posesji,  gościnnego kol. Sławka Micka- znanego kieleckiego rzeźbiarza, gdzie odbyła się Wigilia dla członków oraz sympatyków KTP PTTK „Przygoda”. Na miejscu czekało na nas ognisko oraz przepyszna zupa grzybowa.

Oczywiście, jak to na wigilii, nie obyło się bez życzeń świątecznych, połamania opłatkiem, wspólnego biesiadowania oraz śpiewania kolęd i piosenek turystycznych.

W imieniu wszystkich uczestników, dziękuję kol. Uli Zychowicz za przygotowanie i poprowadzenie wycieczki, kol. Pawłowi Jachowiczowi za akompaniament na gitarze podczas wspólnego kolędowania oraz kol. Sławkowi Mickowi za gościnę.

 

Serdeczne pozdrowienia dla wszystkich kolędników i uczestników wigilijnej wyprawy i biesiady ;-)

 

Tekst: Joanna Burtnik
Foto: Joanna Burtnik, Andrzej Śpiewak

Galeria: