Relacja z wycieczki KTP "Przygoda" do Szanieckiego Parku Krajobrazowego
22 września b. r. KTP "Przygoda" wybrał się na niedzielna wycieczkę z Buska do Buska poprzez Szaniecki Park Krajobrazowy. Wycieczke poprowadził przewodnik świętokrzyski, Andrzej Toporek.
Trasa przedstawiała się nastepująco: Busko-Zdrój - Rezerwat "Zimne Wody" - Łagiewniki - Zbrodzice - Las Widuchowski - Pomnik Bitwy pod Broniną - Rezerwat słonoroślowy "Owczary" - Park Zdrojowy w Busku-Zdroju, ok. 17 km.
Szaniecki Park Krajobrazowy położony jest w południowej części województwa świętokrzyskiego w obrębie Niecki Nidziańskiej. Został utworzony 19 grudnia 1986 r. Rozciąga się na powierzchni 109,15 km2, a jego otulina liczy 128,59 km2. Administracyjnie Szaniecki Park Krajobrazowy należy po części do gmin Busko-Zdrój, Pińczów, Chmielnik, Kije, Solec-Zdrój i Stopnica.
Park ten chroni obszary wartościowego krajobrazu z malowniczymi wapiennymi i gipsowymi wzgórzami oraz ciepłolubnymi zbiorowiskami roślinności kserotermicznej, torfowiskowej i słonolubnej rozsianymi w rozległej, harmonijnej przestrzeni łąk i pól. Na terenie Szanieckiego Parku Krajobrazowego można spotkać takie gatunki roślin chronionych całkowicie jak: dziewięćsił bezłodygowy, goryczka wąskolistna, goryczka Wettsteina, kosatka kielichowa, kruszczyk błotny, miłek wiosenny, len złocisty, len włochaty czy lilia złotogłów.
Na terenie Szanieckiego Parku Krajobrazowego odwiedziliśmy dwa rezerwaty przyrody:
- Rezerwat „Zimne Wody”
- Rezerwat „Owczary”
Rezerwat „Zimne Wody” to kilkanaście hektarów w północnej części Buska-Zdroju. Rezerwat wziął swoją nazwę od źródeł bijących na dnie jarów. Można tu podziwiać olbrzymie kryształy gipsu mające kształt jaskółczych ogonów. Cały teren zbudowany jest z wapieni i margli z wypiętrzeniami grubokrystalicznymi gipsu.
Teren rezerwatu „Owczary” znajduje się w miejscowości Owczary, zajmuje śródpolne zagłębienie o płaskim nierównym dnie, ograniczone zboczami. W jego północno-zachodnim rogu, pod stromą skarpą znajduje się wyraźne słone źródło. Porastają go charakterystyczne rośliny słonolubne, halofity, wśród nich np. rupia morska, zamętnica trzoneczkowata, muchotrzew solniskowy.
Faunę reprezentuje chrząszcz Pogonus persicus, mający tu jedyne stanowisko swojego gatunku w Polsce.
Podczas wyprawy odwiedziliśmy pomnik upamiętniający żołnierzy z 22 Dywizji Piechoty Górskiej poległych w krwawej bitwie pod Broniną, jaka stoczona została tu z Niemcami 9 września 1939 r. Koledzy: Andrzej Toporek i Jerzy Pabian opowiadali o wydarzeniach tamtych dni, zapalone zostały znicze.
Wycieczka zakończyła się w Busku w parku zdrojowym i upłynęła w miłej atmosferze. Wbrew zapowiedziom pogoda była łaskawa, bo choć cały dzień kłębiły się szare i stalowe chmury to udało się nam wędrować bez towarzystwa deszczu. Podczas wędrówki podziwialiśmy piękne krajobrazy i pierwsze kolory jesieni.
Kol. Andrzejowi Toporkowi dziękuję za przygotowanie i poprowadzenie tej ciekawej wycieczki a wszystkich uczestników serdecznie pozdrawiam i zapraszam na następne wspólne wędrówki;-))