Relacja z wycieczki KTP PTTK "Przygoda" na trasie Sobków PKP - Miąsowa

22 listopada 2014r. człokowie i sympatycy KTP "Przygoda" PTTK Kielce pozostawili ślad swojej obecnośći na terenie powiaru jędrzejowskiego, wędrując z Sobkowa do Miąsowej. Wycieczkę zorganizowali kol. Piotr Garecki oraz kol. Andrzej Toporek.

Krótka, choć urozmaicona trasa naszej wycieczki. W jej trakcie można byłó podziwiać (z oddali) dwa ciekawe obiekty o znaczeniu historycznym. Od stacji PKP w Sobkowie, krętymi polnymi dróżkami dotarliśmy do brzegów niezwykle malowniczej rzeki Nida. Stąd rozciągał się widok na zabytkową fortalicję - XVI-wieczny murowany dwór o charakterze obronnym. Jego budowniczym, jak i założycielem Sobkowa (wówczas miasta) był starosta małogoski i podskarbi wielki koronny Stanisław Sobek z Sulejowa.
Kolejnym punktem wędrówki "Przygody" była miejscowość Mokrsko Górne. Tutaj nasz wzrok przykuły ruiny późnogotyckiego zamku. Obiekt ten został wzniesiony w latach 1519-1526 przez marszałka wielkiego koronnego Piotra Kmitę. Niestety, z uwagi na ograniczony czas trwania wycieczki, nie było możliwości zwiedzania żadnego z tych zabytków.
Trasa wędrówki ciekawa, bez szlaku, dróżkami wytyczonymi przez ogranizatorów. Pomimo jesiennej szarugi wszystkim uczestnikom wycieczki dopisywały humory i dało się dostrzec uroki gminy Sobków, pokonując dystans 13 kilometrów bardzo zróżnicowanym widokowo terenem. W wycieczce wzięło udział 25 osób.

Tekst i zdjęcia:
Kazimierz Sławiński

Galeria: