Relacja z wycieczki "Przygoda" do rez. "Białe Ługi"

Białe Ługi to jeden z piękniejszych i ciekawszych rezerwatów przyrody w regionie świętokrzyskim - utworzony został w 1959 roku a znajduje się w gminie Daleszyce.
Jest to rezerwat torfowy a swoją nazwę zawdzięcza wełniance, która bujnie tu zakwita, na przełomie maja i czerwca. Kwiat złożony jest z licznych miękkich, białych włosków, tworzących biały wełnisty pióropusz. Torfowisko w okresie kwitnienia wełnianki przypomina podmokłe pole bawełny.

Około 33% powierzchni rezerwatu zajmuje roślinność torfowiskowa np.: żurawina błotna, modrzewnica zwyczajna, rosiczka okrągłolistna i inne. Występują tu rzadkie gatunki roślin: rosiczka okrągłolistna, rosiczka długolistna, tajęża jednostronna, wątlik błotny, żurawina, borówka bagienna oraz liczne storczyki i wyżej wspomniana wełnianka. Osobliwością rezerwatu jest gniazdujący bocian czarny.

Rezerwat Białe Ługi był głównym celem wycieczki „Przygody” w dniu 28 kwietnia. Powędrowaliśmy wtedy pod przewodnictwem kol. Henryka Domagały, który powiódł nas trasą:  Borków- Trzemosna - Góra Kamień - rez. Białe Ługi - Niwy Daleszyckie – Daleszyce.

Pomimo deszczowej aury na zbiórce stawiło się dwadzieścioro piechurów. Trasa bardzo wszystkim się podobała, mimo kapryśnej pogody humory wszystkim dopisywały a kol. Henio Domagała został nagrodzony gromkimi brawami za przeprowadzenie wycieczki w tak pięknym i ciekawym terenie.

Wełnianki nie spotkaliśmy bo było na nią troszkę za wcześnie ale za to podziwialiśmy inne okazy roślinne: bagno zwyczajne, żurawinę bagienną czy chrobotka reniferowego.

Kol. Henryk Domagała obiecał nam, że następna wycieczka na Białe Ługi odbędzie się w okresie kwitnienia wełnianki, kiedy to ona pokrywa torfowisko białym, puszystym dywanem.

 

Galeria: 

Komentarze

Zauważyłem bardzo dużo błędów w opisie zdjęć, ale mimo to fotorelacja bardzo ciekawa. Zapraszam jak najczęściej na wycieczki w nasze okolice