Relacja z zabawy i Rajdu Walentynkowego KTP PTTK "Przygoda"

Data: 
niedziela, 15 luty, 2015

 

Walentynki, inaczej Dzień Zakochanych, obchodzone są 14 lutego. Nazwa wywodzi się od imienia świętego Walentego, prawdopodobnie biskupa rzymskiego i męczennika.
Jak podają niektóre przekazy, biskup Walenty szczególnie sprzyjał zakochanym parom i udzielał potajemnych ślubów obywatelom Rzymu, którzy zgodnie z prawem nie mogli jeszcze wstępować w związki małżeńskie, ponieważ nie odbyli służby wojskowej.
Wiele wskazuje na to, że właśnie z tego powodu Walenty mógł zostać stracony. Miało to miejsce w 273 roku. Na pewno jednak kult świętego zbiegł się w czasie z pogańskim świętem Luperkaliów na cześć wiosny i płodności. Połączenie tych dwóch tradycji zaowocowało ustanowieniem święta zakochanych.

 


Święty Walenty

 

 

Walentynki stały się popularne w naszym kraju dopiero w latach 90-tych XX wieku, wcześniej bowiem tradycyjnym świętem zakochanych był dzień 24 czerwca, czyli tak zwana „noc świętojańska”. Dzień Zakochanych przywędrował do Polski z krajów anglosaskich, przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie obchodzi się go już od XV wieku.

Walentynki stały się dniem miłosnych, czułych i słodkich, rytuałów, z których najważniejszy to wysyłanie lub wręczanie ozdobnych kartek z miłosnymi wyznaniami, zwanych od imienia patrona święta walentynkami. Zwyczaj ten pochodzi z Francji, gdzie już w XVI wieku rycerze wysyłali z tej okazji czułe liściki damom swojego serca. Zakochani obdarowują się tego dnia również drobnymi upominkami, spędzają wspólnie czas, udają się na romantyczną kolację, film, spacer. Niektórzy patrzą na Walentynki szerzej- jako na okazję do miłych gestów wobec wszystkich tych, których kochamy, a więc rodziców, dzieci, dziadków czy przyjaciół.

 

 

Klub „Przygoda” też ma swoje tradycje walentynkowe. Od kilkunastu lat organizowany jest Rajd Walentynkowy połączony z biesiadą i zabawą taneczną. Na imprezie tej corocznie uczestnicy wybierają WALENTYNĘ i WALENTEGO.

Tegoroczny Rajdu Walentynkowy odbył się 15 lutego b. r. a jego trasa prowadziła z Sobkowa poprzez Dziadową Górę do Tokarni, gdzie najpierw zjedliśmy obiad w restauracji „Cynamon” a następnie udaliśmy się do miejsca docelowego czyli „Świetlicy Marzeń”. Tam odbyło się to na co wszyscy najbardziej czekali, czyli karnawałowa zabawa walentynkowa.

W „Świetlicy Marzeń” bardzo serdecznie powitała nas kol. Grażyna Dziółko- prezes KTP PTTK „Przygoda”, zachęcając do wspólnej zabawy i głosowania na Walentego i Walentynę. Oczywiście uczestników imprezy nie trzeba było długo zachęcać do zabawy a tańce, hulanki i swawole trwały do godziny 18.

 

Kol.; Grażyna Dziółko i Mirek Kubik witają uczestników zabawy walentynkowej

 


Walentynkowo- karnawałowe szaleństwa

 

W trakcie zabawy odbyły się dwa konkursy: taneczny- podczas, którego chętne pary mogły wykazać się umiejętnością tańca w różnych stylach /tango, salsa, cha- cha, walc, rumba/. Drugi konkurs to taniec z balonami- również w parach.

Momentem kulminacyjnymi zabawy było ogłoszenie wyników głosowania na Walentynę i Walentego 2015. W tym roku tytuł WALENTYNY 2015 otrzymała kol. Joanna Wołowiec a WALENTGO 2015- kol. Ryszard Traczyk. Serdecznie gratulujemy wyróżnionej parze- niech nam miłościwie panują do następnych Walentynek.

 

Walentyna i Walenty 2015

 

Rajd Walentynkowy prowadziła kol. Urszula Zychowicz a DJ- em był kol. Mirosław Kubik. Dziękuję w/w osobom oraz pozostałym członkom zarządu KTP PTTK „Przygoda” za zorganizowanie kolejnej udanej imprezy a kol. Edycie Jarząbek za pomoc w udostępnieniu "Świetlicy Marzeń" na potrzeby zabawy walentykowej.

 

 

Tekst: Joanna Burtnik
Foto: Joanna Burtnik, Mirek Kubik, Andrzej Śpiewak

 

Galeria: