Z Łagowa do Trzcianki- relacja z wycieczki KTP "Przygoda"

 

18 sierpnia b. r. to kolejna niedzielna wycieczka KTP „Przygoda”. Tym razem wystartowaliśmy w Łagowie wędrując poprzez urokliwe tereny aż do Trzcianki poprzez Wał Małacentowki i Kobylą Górę- pokonaliśmy ok. 12 km w miłym towarzystwie, któremu przewodniczył Przewodnik Świętokrzyski Czesław Siuda.

W Łagowie odwiedziliśmy Jaskinię Zbójecką po czym skierowaliśmy się na zielony szlak aż do Kobylej Góry. Ostatni odcinek trasy do Trzcianki przeszlismy fragmentem czerwonego szlaku im. E. Massalskiego.

Jaskinia Zbójecka to jedna z większych jaskiń Gór Świętoktrzyskich. Jeśli chodzi o charakter to jest to jaskinia typowo "jurajska", w rodzaju Piętrowej Szczeliny. 
Otwór jaskini jest naturalny, trójkątny, ma wysokość 2,7 m, szerokość 3,5 m i długość 160 m. Wprowadza do obszernego, poziomego korytarza wstępnego. W jego stropie występują liczne szczeliny krasowe i kominki. Korytarz kończy się z Dużą Salą z ciasnymi rurkami krasowymi w ścianach

 

Jaskinia występuje w wapieniach dewońskich. Stanowi formę krasową rozwiniętą wzdłuż szczelin ciosowych, częściowo krasowo-zawaliskową. Powstanie jej szacuje się na okres pliocenu. Jej dno pokrywa namulisko gliniaste, miejscami gruz i bloki skalne. W jaskini występuje szereg gatunków nietoperzy. W namulisku Sali Naciekowej zostały znalezione kości dzika lub świni domowej oraz równowieczna im ceramika pochodząca z XI lub XII wieku. Z miejscem tym związane są legendy o zbóju Madeju.

Wędrówka tak jak zwykle upłynęła w sympatycznej atmosferze- jedynie upał troszke nam dokuczał, a Adrian i spółka jak zwykle nie zawiedli bo dwa razy zaginęli w akcji po czym cudownym sposobem się odnaleźli;-)))

 

Tekst i foto: Joanna Burtnik

 

Galeria: