Z Samsonowa do Tumlina- relacja z rajdu patriotycznego KTP "Przygoda"

 

 

 

11 sierpnia b. r. KTP „Przygoda” wybrał się na rajd patriotyczny z okazji 69 rocznicy sformowania 4 Pułku Piechoty Legionów AK w ramach operacji „Burza”.

Wycieczkę poprowadził Przewodnik Świętokrzyski Andrzej Toporek, którego tata walczył w/w 4 Pułku Piechoty. Wędrowaliśmy z Samsonowa do Tumlina poprzez- Bartków i Siodła.

Punktem docelowym wycieczki była miejscowość Siodła, gdzie w lesie znajduje się pomnik IV Pułku Piechoty Armii Krajowej. Ten kamienny obelisk został zaprojektowany przez jednego z żołnierzy - Henryka Dłużewskiego a odsłonięto go w połowie sierpnia 2010 roku w 66 rocznicę sformowania oddziału „Czwartaków”- właśnie tu w miejscowości Siodła.

 

 

 

W miejscach pamięci zapalone zostały znicze, kol. Andrzej Toporek opowiadał nam o wydarzeniach tamtych dni po czym w leśnej wiacie gromkim chórem odśpiewane były pieśni i piosenki partyzanckie. Tradycyjnie melodię i intonację poddawał kol. Jerzy Pabian- nasz przygodowy maestro.

 

 

Na trasie przemaszerowaliśmy ok. 14 km, było nas dużo bo ok. 40 osób a słoneczna, letnia aura sprzyjała przyjemnej wędrowce. Oczywiście jak to w „Przygodzie” nie obyło się bez małej przygody czyli „zaginięcia w akcji”;-))  Na szczęście wszyscy się odnaleźli i szczęśliwie dotarli na dworzec PKP w Tumlinie.

 

 

Tekst i foto: Joanna Burtnik

 

 

 

 

Galeria: