Z Tumlina do Kuźniaków - IV etap "Rajdu na raty"

Data: 
sobota, 25 Październik, 2014

 

Czerwony szlak im. Edmunda Massalskiego to najdłuższy i najpiękniejszy szlak turystyczny w regionie świętokrzyskim. Długość tego szlaku wynosi ok. 100 km i przechodzi przez główne pasma Gór Świętokrzyskich. Prowadzi przez najważniejsze miejsca regionu: Jeleniowski Park Krajobrazowy, Świętokrzyski Park Narodowy, poprzez Łysiec, Łysicę i Radostową, skończywszy na lasach suchedniowskich i oblęgorskich.

Na trasie szlaku znajduje się szereg rezerwatów przyrody oraz znanych atrakcji turystycznych – warto odwiedzić m. in. sanktuarium na Świętym Krzyżu, Nową Słupię, Świętą Katarzynę i Kakonin.

W tym roku Klub „Przygoda” pokonał ten szlak dzieląc go na cztery ok. 25-26 km wycieczki. Był to tzw. „Rajd na raty”.
Chociaż pomysł „Rajdu na raty” bardzo mi spodobał, to ze względu na maratony i inne kolidujące imprezy turystyczne, udało mi się wziąć udział tylko w jednym - ostatnim odcinku tej wyprawy. Tej wycieczki nie mogłam już odpuścić, gdyż odcinek szlaku z Tumlina do Kuźniakow to jedna z moich ukochanych tras w naszym regionie.

Wyprawa miała miejsce 25 października 2014r. a trasa przedstawiała się nastepująco: Tumlin Szkoła - Góra Grodowa - Góra Wykieńska - Góra Kamień - Góra Ciosowa - Porzecze - Barania Góra - Widoma - Góra Siniewska - Sieniów - Góra Perzowa - Góra Kuźniacka - Kuźniaki. Pokonaliśmy w tym dniu 26 km a trasa nie była łatwa bo sporo przewyższeń. Na odcinku tym można było zdobyć 30 punktów do Górskiej Odznaki Turystycznej.

W wyprawie wzięło udział 35 osób i myślę, że wszyscy byli zachwyceni trasą, wspaniałymi widokami oraz piękną, słoneczną pogodą. Wycieczka zakończyła się w gospodarstwie agroturystycznym pani Aliny Kurdek, gdzie czekał nas ciepły posiłek i ognisko turystyczne.

Wycieczkę prowadzili kol. Piotr Garecki i Mirosław Kubik a inicjatorem tegorocznego cyklu był kol. Piotrek. Uhonorowaliśmy w ten sposób osobę naszego kolegi i przyjaciela - Krzysztofa Bogusza, zmarłego w lutym br. „Rajd na raty” był reaktywacją przedsięwzięcia Krzysia z roku 2008.

Podobnie jak 6 lat temu osoby, które wzięły udział w co najmniej trzech etapach Rajdu nagrodzone zostały okolicznościowym certyfikatem - gratuluję wyróżnionym koleżankom i kolegom ;-)

Pozdrawiam serdecznie wszystkich uczestników „Rajdu na raty” a kol. Piotrkowi Gareckiemu dziękuję za ciekawy pomysł i wytrwałość w jego realizacji.

 

Tekst: Joanna Burtnik
Foto: Joanna burtnik, Mirosław Kubik, Andrzej Śpiewak

 

Galeria: