Wycieczka klubu "Kigari" na powitanie wiosny i nowego sezonu rowerowego

Data: 
niedziela, 23 Marzec, 2014

23 marca b. r. nastąpiła oficjalna i długo oczekiwana inauguracja sezonu rowerowego 2014 Świętokrzyskiego Klubu Turystów Kolarzy PTTK „Kigari”.
Rozpoczęcie sezonu połączyliśmy z powitaniem wiosny i topieniem Marzanny.

Tradycyjnie wystartowaliśmy z Placu Artystów i pomknęliśmy trasą: Kielce - Mójcza - Suków - Marzysz - Radomice - Łabędziów - Bieleckie Młyny - Kuby Młyny - Podmarzysze- Marzysz - Borków - Słopiec - Kranów - Niestachów - lasem do Cedzyny - Kielce. co w sumie uczyniło prawie 65 km. Wycieczkę prowadził kol. Andrzej Wągrowski.

 

 

W Podmarzyszu spotkaliśmy się z Klubem Turystów Pieszych PTTK ”Przygoda”, z którym to przywędrowała również panna Marzanna. Integracja obydwóch klubów nastąpiła w okolicy małej elektrowni na Czarnej Nidzie. Tam spędziliśmy miłe chwile przy ognisku a potem jak nakazuje tradycja podpalona została Marzanna i wrzucona z mostku do Czarnej Nidy.

 

 

Hmm... tak na marginesie, co do Marzanny zawsze mam mieszane uczucia... na początku wszyscy ją podziwiają, cieszą się z jej obecności, każdy chce mieć pamiątkową fotkę a potem bezlitośnie jest podpalana i spławiana z nurtem rzeki... Podobny los spotyka żywe choinki 
w okresie Bożego Narodzenia... pisał o tym H. Ch. Andersen w baśni „Choinka”.

 

 

 

Po oficjalnym pożegnaniu zimy i powitaniu wiosny „Przygoda” wyruszyła na dalszą wędrówkę a i my wsiedliśmy na rowerki i pomknęliśmy dalej. W drodze powrotnej podjechaliśmy na cmentarz w Cedzynie i korzystając z okazji odwiedziliśmy grób kol. Tomasza Wągrowskiego, znanego regionalisty i przewodnika świętokrzyskiego.

Pod koniec wycieczki ścigaliśmy się z nadciągającym deszczem. Pierwsze krople deszczu spadły gdy dojeżdżałam do domu. Z tego co wiem piechurom z „Przygody” też się udało dotrzeć do Kielc przed załamaniem pogody.

Wiosnę przywitaliśmy jak należy, na turystycznym /rowerowym i pieszym szlaku/. Pozdrawiam serdecznie wszystkich uczestników integracyjnego powitania wiosny... do zobaczenia na następnych szlakach i trasach :-)))

 


 

 

Tekst: Joanna Burtnik

Foto: JB, Mirek Kubik, Andrzej Śpiewak, Jurek Jabłoński

Galeria: