2015.06.20. Świętokrzyskim szlakiem

            Witam :)

     Miały być kolejne ,,Tatrzańskie Dwutysięczniki’’ ale tatrzańskie prognozy pogodowe Naszą Wiarę  od tego odwiodły.  Szkoda , szykowała się fajna wyrypa , może za … miesiąc , dopiero mamy wolne terminy. W zamian chodziło mi po głowie zrobienie w dwa dni jakiegoś dłuższego szlaku u nas , w Świętokrzyskim.  Ale znowu prognozy były kiepskie , a i z noclegami kłopot.  Mam co prawda namioty , ale dopiero co wróciłem z górskiego biwakowania (niedługo o tym napiszę) i jakoś tak mi się nie chciało nocować u nas pod chmurką. A gdzie bym nie zadzwonił to problemy ze spaniem  nieziemskie . Chyba jednak następnym razem wezmę ten mój mały domek.

    Drogę  z Kielc do Małogoszcza , za Chęcinami i Korzeckiem przecina mała rzeczka – Hutka i położona nad nią wioska Jedlnica. Przecina ją też żółty szlak pieszy z Wiernej Rzeki do Chęcin który przeszedłem w kwietniu .Ma tu też  swój początek niebieski szlak pieszy im.ks. Stanisława Hieronima Konarskiego . Ksiądz był jednym z reformatorów polskiego szkolnictwa doby oświecenia , pedagogiem , poetą i publicystą . Kiedyś szlak kończył się w Żarczycach Dużych , miejscu urodzin księdza . Parę lat temu został przedłużony do Jędrzejowa i dobrze , można sobie dalej powędrować oznaczoną ścieżką. Szkoda tylko , że ten nowy odcinek jest tak wyasfaltowany , no ale ważne , że jest . cieszy każda nowa inicjatywa. 

  Początek szlaku znajduje się  przy drodze , niestety busy nie zatrzymują się tu i trzeba kawałek dojść , najbliżej od przystanku przy zalewie w Bolminie. Od początku szlaku asfaltem idziemy do Bolmina , gdzie można dojść bez znaków  (około 500m) do ruin renesansowego dworu wzniesionego na przełomie XVI/XVI w. , tylko obecnie strasznie zarośnięte. W centrum wsi znajduje się  kościół pw. Narodzenia NMP wybudowany w latach 1602–1617 z drewnianą dzwonnicą z XVII w.  Za kościołem szlak skręca w lewo i przez przysiółek Kresy dochodzimy do lasu . Tu w prawo wchodzimy na grzbiet Góry Czubatki (Bochenieckiej) , następnie schodzimy z niego do Wiernej Rzeki i obok zbiornika wodnego Zakracze idziemy dalej lasem do wsi Dołki. Dalej szlak znowu dochodzi do drogi Kielce - Małogoszcz i obok polną drogą prowadzi do Małogoszcza , jednej z najstarszych osad na terenie Małopolski. Pierwsze wzmianki z historii miasta pochodzą z XII w. Przez Małogoszcz przewinęły się , Potop szwedzki , Insurekcja kościuszkowska (naczelnik Kościuszko kwaterował na plebanii po bitwie pod Szczekocinami) , podczas powstania styczniowego na plebanii swój sztab miał generał Langiewicz (podczas I bitwy pod Małogoszczem) , w czasie I wojny światowej w pobliżu przebiegała linia frontu a samo miasto zostało doszczętnie zniszczone ogniem artyleryjskim. Na rynku znajduje się pomnik Tadeusza Kościuszki, wzniesiony w 1917r przez małogoszczan . Niedaleko rynku znajduje się kościół pw. Wniebowzięcia NMP wybudowany w latach 1591-1595 wraz z zabytkową plebanią . Z kościoła szlak prowadzi aleją do cmentarza parafialnego , na którym znajdują się mogiły powstańców , partyzantów i niemieckich żołnierzy z I wojny światowej oraz cmentarna kaplica św. Stanisława . Szlak opuszcza Małogoszcz przy ujęciu wody i wchodzi do lasu , którym wędrujemy do stawów i dawnego młyna wodnego ,,Pierzchnica’’ Stąd już niedaleko do Żarczyc Dużych , gdzie obok kościoła znajduje się obelisk poświęcony księdzu Konarskiemu. Tu też wcześniej po 21km kończył się szlak , zamalowany  znak początku szlaku można jeszcze znaleźć na drzewie. Teraz od kościoła został wytyczony nowy , żółty szlak z Żarczyc do Nagłowic (jeszcze nim nie szedłem , a informacje o tym szlaku są .. dosyć skąpe) Szlak niebieski idzie dalej przez Wygnaniów do Złotnik gdzie w kościele Wszystkich Świętych był chrzczony ksiądz Konarski.  Dalej przez Dziadówki , Mniszek , przekraczając  Białą Nidę dochodzimy do Chorzewa i przez Wilanów wchodzimy do Jędrzejowa . Obok najstarszego opactwa (cystersów) w Polsce dochodzimy do jednej z głównych ulic Jędrzejowa , 11 Listopada , którą idziemy do Placu Tadeusza Kościuszki gdzie przy Muzeum im. Przypkowskich szlak ma swój koniec.

  Szlak pieszy koloru niebieskiego im. ks. Stanisława Hieronima Konarskiego. W całości biegnący przez wschodnią część pasma Przedborsko - Małogoskiego i Płaskowyż Jędrzejowski.

 Jedlnica - Bolmin - Kresy - Góra Czubatka - Dołki - Małogoszcz - młyn Pierzchnica - Żarczyce Duze - Wygnaniów - Złotniki - Dziadówki - Mniszek - Chorzewa - Wilanów - Jędrzejów

   
   Oficjalnie szlak ma 45,5km długości . Mnie , moja ,,mądra maszynka’’ pokazała dwa kilometry więcej i 450m przewyższenia (to w początkowej części , tej starszej , do Małogoszczy)

 Prognozy pogodowe sprawdziły się częściowo. Lało pół godziny , a póżniej padało dwie :)

 Pozdrawiam serdecznie :)

 Łazior Świętokrzyski
 

Galeria: