2015.06.21. Świętokrzyskim szlakiem

   Witam :)
Miałem dzisiaj przejść się kolejnym , dłuższym świętokrzyskim szlakiem , ale ten niedzielny poranek całkowicie mnie zniechęcił do tego. Szaro , buro i ponuro to wyglądało z okien mojego domu. A dodając do tego prognozy pogody , aż strach było wyjść z domu. Ale około godziny dziewiątej  trochę zaczęło się przejaśniać , a póżniej nawet wesoło słoneczko świeciło więc postanowiłem jednak gdzieś się ruszyć . Ponieważ na dłuższą wyprawę nie było już za bardzo czasu więc połaziłem koło Kielc :)
   W Piekoszowie zaczyna się czarny szlak łącznikowy do Pasma Zgórskiego , do szlaku Chęciny – Łagów . Trochę dziwna sprawa z tym szlakiem . Dawno nim nie szedłem , ale jak pamiętam początek miał przy stacji PKP Piekoszów. Tak też jest wszędzie opisany . a tu idąc sobie od przystanku MPK w centrum wsi natrafiłem jeszcze w Piekoszowie na stare znaki i idąc ich tropem (mało tego było)wróciłem do piekoszowskiego sanktuarium i tu , na przydrożnym słupie znalazłem znaki początku szlaku. Póżniej wracając na szlak z ciekawości doszedłem do stacji PKP Piekoszów i tu też znalazłem  stare znaki początkowe szlaku. Ki diabeł namotał , choć sanktuarium z cudownym obrazem Madonny tak blisko ,  diabelskie dwa końce :) Na szlaku po drodze trochę nowych znaków , trochę starych , trochę miejsc bez znaków . Czyli taki zanikający/znikający szlak. Dobra mapa na drogę na pewno się przyda. Z Piekoszowa szlak prowadzi do wsi Łaziska . Następnie wchodzi na pasmo Zgórskich Gór , po drodze w Jaworzni przecinając obwodnicę Kielc i wspina się na górę Zieloną , gdzie w jej pobliżu ma swój koniec dochodząc do niebieskiego szlaku Chęciny – Łagów . Idąc dalej tym niebieskim szlakiem możemy dojść (8,5km) do następnego czarnego szlaku dojściowego . W pobliżu góry Pierścienica , na górze stoku narciarskiego ma początek szlak łącznikowy do ulicy Szczepaniaka . Schodzimy ze stoku i dalej wzdłuż Alei Na Stadion , dawnym torem wyścigów konnych  dochodzimy do przystanku MPK przy ul. Szczepaniaka gdzie szlak się kończy.
  W ten sposób można sobie zrobić około  dwudziestokilometrowy spacer.

 Dzisiaj krótko , ale szlaki też krótkie :)
   Czarny szlak pieszy Piekoszów – Zgórskie Góry  , wszędzie podają jego długość 7km Mnie wyszło 11,1km i 186m przewyższenia (dłużej , ale od sanktuarium)
   Czarny szlak pieszy Skocznia narciarska – Szczepaniaka , 2km  Mnie ,,mądra maszynka,, pokazała 1,7km i 90m przewyższenia

  Pozdrawiam serdecznie :)

 Łazior Świętokrzyski

Galeria: