2015.11.08. Świętokrzyskim szlakiem

        Witam :)
  Na północy Województwa Świętokrzyskiego znajduje się gmina Mirzec. Siedzibą gminy jest istniejąca już od XIIw wieś o tej samej nazwie, Mirzec .W centrum wioski znajduje się zabytkowy Modrzewiowy Dworek , wybudowany w XIXw obecnie spełniający funkcję sali bankietowej . Przy alejce , na terenie parku podworskiego , pod trzechsetletnim wiązem szypułkowym w 150 rocznicę położono głaz z pamiątkową tablicą w hołdzie bohaterom Powstania Styczniowego. Przy drodze drewniana kapliczka z kamienną figurą św. Jana Nepomucena datowana na XIX/XXw i pomnik ofiar II wojny światowej z posadzonym z inicjatywy byłego prezydenta Komorowskiego ,,dębem wolności’’ – czyjej ? Przy pętli autobusowej początek ma czarny szlak pieszy prowadzący z Mirca do Rudy nad Zalewem w Brodach Iłżeckich. Zaraz na początku szlak przechodzi koło kościoła św. Leonarda z XIXw z kamienna figurą patrona obok muru kościelnego . Pierwsze parę kilometrów prowadzi asfaltem przez Mirzec-Poddąbrowę , a póżniej kawałek drogą z Wąchocka do Mirca . Póżniej szlak skręca w utwardzoną , leśną drogę . Na tym odcinku znaki szlaku są pozdrapywane z drzew. Pewnie przez idiotów których u nas nie brakuje , trzeba uważać i na jednych , i na znaki :) Teraz już prawie do końca szlak jest poprowadzony leśnymi drogami.  Dochodzi do drogi Starachowice - Tychów, na wprost pomnika partyzantów z oddziału BCH Po paru kilometrach docieramy  do pozostałości dawnych budynków kopalni Majówka IV . Tu dołączamy do szlaku żółtego Starachowice – Iłża z którym poruszamy się do wsi Lipie. Pierwotnie szlak czarny tu miał swój początek , był to szlak łączący szlak żółty Starachowice-Iłża ze szlakiem czerwonym Kałków-Skarżysko. Na skraju wsi ma swój końcowy przystanek kolejka wąskotorowa ze Starachowic. Tory kolejki prowadzą dalej , ale kursy (tylko latem) odbywają się tylko do wsi Lipie. Po minięciu wsi Komorniki szlak prowadzi obok rezerwatu leśnego ,,Rosochacz’’ , a trzy kilometry dalej przecina rezerwat geologiczny  “Skały pod Adamowem” Stąd już niedaleko do Rudy , gdzie na przystanku obok szkoly szlak ma swój koniec. 

  Miał być całkiem inny szlak , w całkiem innym miejscu , paczką , ale widocznie zabrakło tej ,,chemii'' więc żeby nie siedzieć w domu wybrałem się właśnie tu. Po raz pierwszy przeszedłem ten szlak , jakoś wcześniej nie było jeszcze okazji :)

 Szlak pieszy koloru czarnego mający oficjalnie 32km  Ja przeszedłem według mojego GPSu 31,2km i 346m przewyższenia (jakoś tak się uzbierało:)

  Mirzec - Poddąbrowa - Majówka IV - Lipie - Lubienia - rezerwat Rosochacz - Henryk - rezerwat Skały pod Adamowem - Ruda

  Dzisiaj nieżle wiało , na koniec nawet grzało , ale się przejść dało :)

 Pozdrawiam jesiennie :)

 Łazior Świętokrzyski

Galeria: