2016.09.28. Prokletije - Zla Kolata

                    Witam :)

   Środa , dzień czwarty.   Ten dzień był zarezerwowany na wejście na najwyższy szczyt Czarnogóry , graniczną Zlą Kolatę. Tym razem podjechaliśmy do doliny Ropojana , gdzie w wiosce Vusanje obok meczetu rozpoczęliśmy wędrówkę. Najpierw drogą , od razu pod górę dochodzimy do pasterskich chat Katun Zarunica. Póżniej już ścieżką , trochę lasem a następnie pomiędzy różnymi formacjami skalnymi dostajemy się na płaską , trawiastą polanę Cafa Borit. Mamy już około osiemset metrów podejścia , a to dopiero połowa:) Dalej wyrażną ścieżką pośród wapiennych skałek mijamy bijący chłodem wylot jaskini Lodowej. Trawersujemy zbocze i wychodzimy na przełęcz Cafa a Preslopit skąd już bardziej stromo , zakosami wychodzimy na przełęcz położoną pomiędzy szczytami trzech Kolat , Cafa Kolata nazywaną też Dvojni Prevoj. Z przełęczy jeszcze około stumetrowe podejście i jesteśmy na ,,czarnogórskim dachu,, Zla Kolata (Kolata e Keq) 2534m npm  Widok wspaniały , gdzie okiem nie sięgnąć same góry:) Oczywiście nie byłbym sobą gdybym nie skorzystał z okazji (byłem tu pierwszy i być może ostatni raz w życiu:) i za zgodą przewodnika ,,szczytowałem dalej,,:)  Najpierw po stronie albańskiej najwyższa z masywu Kolat , dwuwierzchołkowa Ravna Kolata (Maja e Koljats) 2556m npm skąd wspaniałe widoki na poszarpane skalne góry  jak w Dolomitach. Z niej zejście na przełęcz Cafa Kolata i i wejście kamienistą granią na drugi graniczy szczyt Dobra Kolata (Kolata e Mire) 2528m npm Z tego szczytu roztaczał się chyba najpiękniejszy widok na pionowe urwiska sąsiednich Kolat. Zejście na Cafa Kolata i dalej powrót do Vusanje tą samą drogą. W wiosce jeszcze nieduży wodospad na potoku Grlja przeciskający się przez skały i powrót do Gusanje.

   Vusanje - Katun Zarunica - Katun Grlata - Cafa Borit - Skripo - Cafa e Preslopit - Cafa Kolata - ZLA KOLATA 2534m  npm - RAVNA KOLATA 2556m npm - DOBRA KOLATA 2528m npm - Cafa Kolata - Cafa Borit - Skripo - Katun Grlata - Katun Zarunica - Vusanje

  Tym razem przeszedłem  24,7km z 1962m przewyższenia. Grupa miała około czterech kilometrów i trzysta metrów podejścia mniej :)

     Pozdrawiam serdecznie :)

    Łazior Świętokrzyski

Galeria: