2016.11.22. Świętokrzyskim szlakiem

                Witam :)

  Na północno zachodnich obrzeżach naszego województwa mało jest wyznakownych szlaków. Jednym z nielicznych jest krótki szlak łącznikowy z Mrowiny do Białego Brzegu przechodzący przez teren Przedborskiego Parku Krajobrazowego. W chwili obecnej szlak praktycznie zapomniany , dawno nie odnawiany. Słabo oznakowany , ale jak się dowiedziałem w siedzibie Parku w Przedborzu w latach 2017-2018 ma się to zmienić i wszystkie szlaki na terenie Parku mają być odnowione. Ano zobaczymy :)  Na razie trzeba się zaopatrzyć w dobrą mapę i mieć jako taką orientację w terenie :)  Początek szlaku przy przystanku autobusowym we wsi Mrowina  , ale pierwszy znak szlaku zobaczyłem dopiero kilkaset metrów dalej , w drodze do Dobromierza.  Dalej szlak skręca w stronę Rezerwatu Stepowego Murawy Dobromierskie. Na Bukowej Górze spotykamy znaki zielone pieszego Szlaku Przedborskiego Parku Krajobrazowego biegnącego z Rączek do Przedborza.  Przechodzimy przez piękny , stary bukowy las i dalej idziemy polną drogą do wsi Rączki. Przy drodze zabytkowy kościółek św.Trójcy z 1865 r. Nieopodal stał dwór z XIXw po którym w chwili obecnej niewiele zostało. Idziemy obok parku podworskiego i dalej polną drogą a póżniej lasem dochodzimy do Stanicy Harcerskiej Biały Brzeg. Stanica została wybudowana w ramach (nie wiem czy obecnie coś takiego jest możliwe:) czynu społecznego 37 lat temu i służy młodzieży do dziś. Obok stanicy nawet wyrażny znak początkowy szlaku. Czarny szlak pieszy ,,obejściowy,,  niebieski Szlak Rzeki Pilcy mający początek i koniec przy tym właśnie szlaku.

     Mrowina - Dobromierz - Rezerwat Murawy Dobromierskie - Rezerwat Bukowa Góra - Rączki - Biały Brzeg

 Szlak ma długość 11km i tyle praktycznie mi ,,wyszło,, (10,9km)  A że była jedna góra po drodze to i przewyższenia aże 120m mi też ,,wyszło,, :)

 Dojazd z Kielc jest tam raczej kiepski więc do Mrowiny , do mojego autka doszedłem prawie pięć kilometrów niebieskim Szlakiem Rzeki Pilicy. Około trzy kilometry dalej , we wsi Łapczyna Wola , na małym pagórku ruiny zboru ariańskiego z XVIIw  Jeszcze trzy kilometry dalej , we wsi Stanowiska zabytkowe kapliczki i figura św. Franciszka oraz  kościół św. Jakuba Apostoła z XIVw   W przysiółku Korpusza w przydrożnym zagajniku kaplica cmentarna z XIXw rodziny Czaplickich , właścicieli tych ziem. Jakieś dwieście metrów od kaplicy ruiny drewnianego dworku i prowadząca do nich zarośnięta aleja lipowa.

  Pozdrawiam serdecznie :)

   Łazior Świętokrzyski

Galeria: