2017.08.31. Tour de Kasprowy II :-)

                    Witam :-)
     Postanowiłem skorzystać z ostatnich dni pięknej pogody i po dwóch pracowitych dniach znów zawitałem pod Giewont :-) Tym razem zostawiłem auto w Kużnicach u gospodarza którego nie należy rano budzić :-)  No trudno ,  to w drogę : z Kużnic przez piękny widokowo Boczań do Murowańca. Dalej wokół Czarnego Stawu Gąsienicowego , obok Zmarzłego Stawu , trochę łańcucha i ląduję na Zawracie. Jedna z najsłynniejszych tatrzańskich przełęczy jak zwykle letnią porą oblegana przez turystów. Większość z nich kieruje się na Orlą , ale i w przeciwnym kierunku też sporo uderza. Od Zawratu jest sporo łańcucha i często tworzą się zatory ale przy suchej skale da się to obejść. Jeden z najliczniej odwiedzanych szczytów tatrzańskich , też dzięki łatwemu dostępowi z Kasprowego Wierchu. Na liczącej 2301m npm Świnicy praktycznie nie ma miejsca , wszystkie kamienie pozajmowane ;-)  Nazwa szczytu mówi o podobieństwie masywu Świnicy do świńskiego łba . Jeszcze inni tłumaczą ,że góra długo opierała się szturmującym ją śmiałkom więc zachowywała się ,,po świńsku nie dając się zdobyć,, :-)  Szlak na górę jako drugi znakowany szlak w Tatrach Polskich został wyznakowany już w 1890r a na Świnickiej Przełęczy Towarzystwo Tatrzańskie wybudowało nawet schron turystyczny. Z pozoru łatwa góra była świadkiem licznych wypadków śmiertelnych. Pod względem ich liczby Świnica w Tatrach ustępuje tylko Giewontowi. Nie zabalowałem na szczycie zbyt długo bo z dołu nadciągają następni zdobywcy. Na dół do Świnickiej Przełęczy znów po skałach i dalej pokonuję następne dwa ,,dwutysięczniki,, znajdujące się w tej samej grani ; Skrajną Turnię i Beskid. Kolejka do kolejki , kolejka w restauracji , tłum ludzisków czyli Kasprowy Wierch. Kolej linowa ,,Kasprowy Wierch,, mimo licznych protestów obrońców przyrody została wybudowana w latach 1935-1936 w rekordowym czasie 7 miesięcy. Pierwsi pasażerowie wjechali na Kasprowy Wierch 15 marca 1936r  Dwa lata póżniej na szczycie wybudowano Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne Kasprowy Wierch i jest to dzisiaj najwyżej położony budynek w Polsce. W okresie międzywojennym miano to dzierżył osławiony Biały Słoń na Popie Iwanie w Czarnohorze. Nazwa Kasprowy wzięła się ponoć od imienia właściciela Hali Kasprowej leżącej pod szczytem , górala Kaspra. Do Kużnic przez Myślenickie Turnie , pod kolejką :-) W Kużnicach już w XVIIIw działała huta , póżniej i papiernia , zaś  w okresie międzywojennym przy dworze powstała szkoła dla dziewcząt. Stąd już blisko do mojej kwatery gdzie uroczo przywitał mnie intelektualnie spragniony gospodarz którego nie należy budzić :-)
   Kużnice - Boczań - Schronisko Górskie PTTK Murowaniec na Hali Gąsienicowej - Czarny Staw Gąsienicowy - Zmarzły Staw - Zawrat - ŚWINICA 2301m npm - Świnicka Przełęcz - SKRAJNA TURNIA 2097m npm - Liliowe - BESKID 2012m npm - Kasprowy Wierch - Myślenickie Turnie - Kużnice
  Tego pięknego dzionka przeszedłem 26,3km i przewyższyłem 1642m :-)  Podobną trasę mieliśmy zrobić w zeszłym roku gdy zeszliśmy z Markowego Wierchu ale zawaliłem.  Na tą szykowałem się już od maja , ale jakoś tak nieraz schodzi że nie wychodzi :-)
  No to ostał się ino jeden :-)
  Pozdrawiam serdecznie :-)
    Łazior Świętokrzyski

Galeria: