2017.09.01. Tańcowalim z Chłopkiem :-)

                    Witam :-)
    No to ostał się ino jeden :-)  Wstyd się przyznać , ale przechodziłem Polskie Tatry wzdłuż i wszerz już parę razy i tylko w tym jednym miejscu nigdy nie byłem. Dwa razy się tam wybierałem i stojąc pod krzyżem nad Czarnym Stawem obrałem inny od zaplanowanego kierunek. Patrząc na Rysy tam mnie poniosło i tym sposobem są one najczęściej zdobywaną przeze mnie górą (nie licząc naszych świętokrzyskich oczywiście:-) Parę dni temu , w poniedziałek wdrapałem się na Rysy po raz dziewiąty. Dziesiąte wejście też mam już w planach , za pięć lat , jak znajdą się chętni to już zapraszam :-) Klasycznie do Morskiego Oka asfaltówką wybudowaną w 1902r Póżniej obejście jeziora od wschodniej strony i krótkie wejście nad Czarny Staw. Piękne miejsce o którym pięknie powiedział jeden Węgier; ,,jest to najpiękniejsza sceneria jeziorna w całych Tatrach,, Na Rysy już ciągną ludzie , ale nie , nie tym razem :-)  Obok ustawionego dzięki staraniom proboszcza z Poronina w 1836r krzyża startuje zielony szlak. Początkowy odcinek przez kosówkę jest totalnie zasrany. Towarzystwo wali gdzie popadnie , że też nikt jeszcze nie wpadł na pomysł postawić tu Toi-Toi'ki :-)  Szlak równomiernie nabiera wysokości i szybko zielone otoczenie zamienia się w księżycowy krajobraz. Zaczynają być widoki ;-)  Z  Kazalnicy grzędą , póżniej żlebem i wychodzi się na Chłopka. Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem , Przełęcz pod Chłopkiem , Mengusovske sedlo , Wilderejoch, Vadorzo-hago , najwyżej położona polska przełęcz na którą poprowadzono szlak turystyczny. Położona w głównej grani Tatr pomiędzy Mięguszowieckimi Szczytami ; Czarnym i Pośrednim. 2307m npm , ostatni mój ,,dwutysięcznik,, i po raz pierwszy zdobyty :-) A czemu ja wcześniej tu nie zawitał jak tu tak pięknie :-) Dawniej z Wielkiego Hińczowego Stawu na przełęcz prowadził szlak , zamknięty jednak przez Słowaków w 1978r  Ale ścieżka jeszcze jest widoczna i kusi... Kusi też jakiś Mięgusz no więc spróbowałem tego Pośredniego. Doszedłem tylko do miejsca gdzie dało się wspiąć bez zabezpieczeń , jakieś 30 metrów brakło do szczytu czyli około 2363m npm . Brakło , ale spróbowałem :-) A może trzeba było spróbować Czarnego. Nacieszywszy oczy pięknymi widokami schodzę tą samą drogą (Morskie Oko od zachodu:-) , no niestety inaczej się nie da. Tym razem parkingowi nie witają mnie tak radośnie jak ostatnio. No cóż teraz zostawiłem samochód tylko na jeden dzień :-)
  Palenica Białczańska - Wodogrzmoty Mickiewicza - Morskie Oko - Czarny Staw pod Rysami - Kazalnica - MIĘGUSZOWIECKA PRZEŁĘCZ POD CHŁOPKIEM 2307m npm - (prawie :-) Mięguszowiecki Szczyt Pośredni - Palenica Białczańska
  Tym razem 24,1km i 1378m przewyższenia. Parę lat temu planowaliśmy wejść na Chłopka razem z Mieciem , który o zgrozo wszędzie był a tu nie dotarł. Niestety nie zdążyliśmy...
   55 Tatrzańskich Dwutysięczników zaplanowałem zdobyć w 16 wyprawach. Zaczynaliśmy od pięcioosobowego składu który póżniej się wykruszał i uzupełniał , skończyłem sam. Kto jeżdził , zawsze odnotowałem a kto się opylał jego strata:-) W całkowitym lub częściowym wymiarze przeszliśmy 387,5km przy 27687m przewyższenia w czasie 186,5 godz  Z czasem czasem różnie bywa :-)  ,,Ciorałem,,  moje autko po naszej doskonalonej Siódemce , zakręconej Zakopiance i pięknych Ponidziańskich traktach w sumie aże 7080km  Czyli w sumie wszystkiego po trochu , sporo.  Kolejna przygoda za nami , czas skończyć jeszcze schroniska i pomyśleć (po co jak plany są od dawna :-) o nowych przygodach. Tym którzy ze mną wytrzymali na szlakach Tatrzańskich Dwutysięczników serdecznie dziękuję , jeszcze pewnie się zobaczymy :-)
    No to pozdrawiam serdecznie :-)
    Dla Miecia ...
     Łazior Świętokrzyski

Galeria: 

Komentarze

Super zdjęcia:) świetna relacja:) prawie jakbym zdobyła też te dwutysięczniki:) no cóż prawie robi dużą różnicę:)..Gratuluję:) i Podziwiam:)